تفاوت میان سرور لینوکسی و ویندوزی در چیست؟


تفاوت میان سرور لینوکسی و ویندوزی در چیست؟

مقدمه

دیدگاه ها
امروزه سرورهای بسیاری برای میزبانی وب در سراسر دنیا وجود دارند که این سرورها تحت سیستم عامل لینوکس با ویندوز کار می  کنند.به همین دلیل سرور لینوکسی و ویندوزی تفاوت هایی با هم دارند که همین مسئله سبب تفاوت در کاربرد این نوع از سرورها شده است. هر یک از سرورهای ویندوزی و لینوکسی، مزایا و معایبی دارند که در ادامه شما را با این نوع سرورها و تفاوت های این دو، آشنا خواهیم نمود.

سرور لینوکسی چیست؟

دیدگاه ها
سرور لینوکسی، نوعی سرور میزبانی وب است که سیستم عامل ارائه دهنده خدمات این نوع سرور، لینوکس می باشد. هاست میزبانی لینوکس، برای راه اندازی وب سایت ها می باشد. فایل ها و اطلاعات مربوط به وب سایت ها درون این هاست قرار می گیرند و برای دسترسی به این اطلاعات، باید یک دامنه به هاست متصل شود.متاسفانه بسیاری از افراد فکر می کنند که برای استفاده از هاست لینوکسی، باید سیستم آنها نیز دارای سیستم عامل لینوکس باشد که این تفکر اشتباه است و شما می توانید دارای هر سیستم عاملی باشید اما از سرور میزبان وب لینوکسی استفاده کنید. این نوع از هاست، امروزه کاربرد خیلی بیشتری نسبت به هاست های ویندوزی دارد.در واقع بیشتر اسکریپت هایی که امروزه در دنیای وب از آن استفاده می شوند، با سرورهای لینوکسی خیلی سازگارتر هستند و از این لحاظ هیچ گونه مشکلی وجود ندارد. هاست لینوکس یکی از محبوب ترین هاست های میزبانی وب در دنیا می باشد و همین سبب ایجاد تفاوت هایی میان سرور لینوکسی و ویندوزی شده است.

مزایای سرور لینوکسی

دیدگاه ها
 
 • به دلیل بهینه بودن این نوع از هاست، کارایی و سرعت آن خیلی بالا است.
 • امنیت هاست لینوکسی خیلی بالا است.
 • کدهای PHP در این نوع هاست بسیار بهتر اجرا می شود.
 • از بانک های اطلاعاتی MSQL با کارایی و سرعت خیلی بالاتری در این نوع هاست می توان استفاده کرد.
 • از دستورات HTML می توان در سایت لینوکسی استفاده کرد.
 • در هاست لینوکسی می توان از سیستم های مدیریت محتوا بر اساس جوملا، وردپرس، PHP و ... استفاده نمود.

چه کسانی می توانند از سرورهای لینوکسی استفاده کنند؟

دیدگاه ها

 • افرادی که تمایل دارند تا از سیستم های مدیریت محتوا یا سایت سازهایی که بر اساس PHP/MYSQL ساخته می شوند، استفاده کنند. این سیستم ها فقط در سرورهای لینوکسی قابل استفاده هستند و سرویس هایی همچون وردپرس، جوملا و دروپال، مثال هایی از این سیستم ها هستند.
 • افرادی که از زبان های PHP و بانک های اطلاعاتی MYSQL برای کدنویسی سایت خود استفاده می کنند.

سرور ویندوزی چیست؟

دیدگاه ها
سرور ویندوزی نوعی سرور است که سیستم عامل آن ویندوز است و میزبان بسیاری از وب سایت ها می باشد. سرورهای ویندوزی مختص میزبانی سایت هایی است که زبان برنامه نویسی آنها ASPِ یا ASP.NET می باشد و از بانک اطلاعاتی SQL Server نیز استفاده می کنند.در واقع این مسائل سبب ایجاد تفاوت هایی میان سرور لینوکسی و ویندوزی شده است. البته می توان سایت هایی با زبان های برنامه نویسی دیگر همچون php را نیز در هاست ویندوزی اجرا کرد، اما سرعت و کارایی سایت ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.سرورهای ویندوزی بر پایه IIS  می باشد که این سرویس ها مختص شرکت مایکروسافت می باشد. 

تفاوت های سرور لینوکسی و ویندوزی از کجا می آیند؟

دیدگاه ها
همانگونه که گفته شد، سرور لینوکسی و ویندوزی دو نوع متفاوت از سرورهای میزان وب هستند که تفاوت آنها به نوع سیستم عامل سرور لینوکسی و ویندوزی برمی گردد. هات سرور ویندوزی از نرم افزار windows server استفاده می کند که مربوط به شرکت مایکروسافت است و دارای نسخه های متعددی می باشد.از سوی دیگر هاست لینوکس نیز از سیستم عامل لینوکس استفاده می کند که دارای توزیع های مختلفی همچون Cloud Linux،Centos، Ubuntu و ... می باشد.هر این سیستم عامل ها امکانات و بسترهای خاصی را برای میزبانان خود فراهم می کنند و دارای ویژگی های مختلفی هستند که این مسئله سبب ایجاد تفاوت هایی میان سرور لینوکسی و ویندوزی شده است.

وب سرورهای لینوکسی و ویندوزی

دیدگاه ها
یکی از تفاوت های اساسی میان سرور لینوکسی و ویندوزی، وب سرورهای این دو می باشد. در واقع زمانی که شما نام دامنه که همان نام وب سایت است را در مرورگر خود وارد می کنید، وب سرور مجموعه ای از فرآیندها را بر روی فایل های وب سایت انجام می دهد و نتیجه آن را برای شما در قالب وب سایت و آنچه که شما مشاهده می کنید، نمایش می دهد.در واقع یک وب سرور می تواند نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح وب سایت داشته باشد و در انتخاب آن باید خیلی دقت کرد. از این رو، وب سرورهای مختلف سرور لینوکسی و ویندوزی، باعث ایجاد تفاوت هایی در عملکرد این دو سرور شده است.سرور لینوکسی از وب سرورهایی همچون Apache، NginX،LiteSpeed استفاده می کند که هر یک از این وب سرورها ویژگی هایی دارند و سرویس هایی را برای میزبانان خود فراهم می کنند. از سوی دیگر، سرور ویندوزی نیز از وب سرور IIS ویندوز استفاده می کند.حال این سوال پیش می آید که چگونه بهترین وب سرور را باید انتخاب کرد. شما باید با توجه به زبان برنامه نویسی وب سایت خود بهترین نوع وب سرور را انتخاب کنید. به طور کلی سرورهای لینوکسی خیلی بهتر از زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می کنند.

میل سرور، یکی از انواع تفاوت های سرور لینوکسی و ویندوزی

دیدگاه ها
تقریبا همه شرکت های هاستینگ از میل سرورها پشتیبانی می کنند و این سرویس را ارائه می دهند. اما چیزی که سبب تفاوت سرور لینوکسی و ویندوزی در مسئله وب سرور می شود، ماهیت میان اپلیکیشن های این سرورها است.در واقع یک وب سرور از مجموعه ای از سرویس ها مانند POP3،SMTP،IMAP می باشد که هر یک از این سرویس ها خدماتی را ارائه می دهند. در سرورهای لینوکسی، هر یک از این سرویس ها توسط یک اپلیکیشن مجزا اجرا شده و مدیریت می شود.اما در سرورهای ویندوزی، همه این سرویس ها توسط یک اپلیکیشن جامع همچون Kerio Connect ، Mail Enable اجرا و مدیریت می شود. در این حالت، اپلیکیشن های ویندوزی به دلیل مجتمع بودن امکانات، بسیار کارآمدتر و بهینه تر می باشد.از سوی دیگر امکاناتی که در میل سرورهای ویندوزی ارائه می شوند، خیلی متنوع تر می باشند.

کنترل پنل های متفاوت میان سرور لینوکسی و ویندوزی

دیدگاه ها
پنل های لینوکسی به دلیل محبوبیت سرورهای لینوکس، بسیار شناخته شده تر هستند. مثلا کنترل پنل های Plesk،Cpanel و Direct Admin نمونه هایی از پنل های لینوکسی هستند. از سوی دیگر، SolidPc، Websitepanel و Plesk نمونه هایی از پنل های ویندوزی هستند.هر یک از این پنل ها ساختار متفاوتی داشته و کاربردهای متفاوتی نیز دارند و نمی توان گفت که کدامیک از این پنل ها از دیگری بهتر می باشد.

امنیت و پایداری سرور لینوکسی و ویندوزی

دیدگاه ها
طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که امنیت و پایداری سرورهای لینوکسی خیلی بیشتر و بهتر از سرورهای ویندوزی می باشد. البته برخی از افراد نیز ادعا می کنند که امنیت هر دو سرور، مانند هم است و هیچ مزیتی بر هم ندارند.اما حقیقت این است که ویندوز حفره های بسیاری دارد و بارها مورد هک قرار گرفته است. امنیت سرورها به مسائل مختلفی همچون استفاده از نرم افزارها و سخت افزارهای متفاوت، نحوه مدیریت سرور بستگی دارد.سرورهای لینوکسی  می توانند سال ها بدون  حتی یک دقیقه خاموشی و هیچ گونه افت کیفیتی، کار کنند. اما اگر شما بخواهید سرویس های سرور ویندوزی را ارتقا دهید، باید سیستم را حتما یک باید ری استارت کرده و مجددا راه اندازی کنید.

قیمت هاست لینوکسی و سروری

دیدگاه ها
یکی از تفاوت های بسیار مهم میان سرور لینوکسی و ویندوزی، قیمت آنها است. معمولا قیمت هاست ویندوز به دلیل استفاده از نرم افزارهای ویندوزی که open source نمی باشند، گرانتر است.اما هاست لینوکس به دلیل استفاده از نرم افزارهای open source، رایگان است. در صورتی که شما قصد استفاده از وب سروری ارزان قیمت را دارید، می توانید از هاست لینوکسی استفاده کنید.

سرعت سرورهای لینوکسی و ویندوزی

دیدگاه ها
سرعت یکی از مهمترین شاخصه های وب سایت ها است. در واقع همه صاحبان وب سایت ها دوست دارند تا از یک هاست پر سرعت استفاده کنند. از این رو، سرورهای لینوکس سرعت بیشتری نسبت به سرورهای ویندوزی دارند.این سرعت تنها به دلیل تفاوت سیستم عامل ها نمی باشد، بلکه به دلیل تفاوت های سخت افزاری این دو سرور و ابزارهای بیشتری است که سرورهای لینوکسی برای بهینه سازی از آن استفاده می کنند.

سهولت استفاده سرورهای لینوکسی و ویندوزی

دیدگاه ها
یکی دیگر از تفاوت های سرور لینوکسی و ویندوزی، سهولت استفاده از این دو سرور می باشد. شاید بسیاری از افراد با شنیدن نام لینوکس تصور کنند که کار کردن با سیستم عامل لینوکس سخت است و به همین دلیل نمی توانند با این سرور کار کنند.اما باید بدانید که برای کار کردن با هر یک از انواع سرور لینوکسی و ویندوزی، چنلی وجود دارد که شما می توانید از طریق آن، کار مدیریت هاست خود را انجام دهید. برای این منظور، سرورهای لینوکسی از کنترل پنل سی و کنترل پنل دایرکت استفاده شده است.همچنین برای سرورهای ویندوزی نیز پلسک استفاده می شود. اگر بخواهیم سهولت دسترسی به کنترل پنل های دو سرور لینوکسی و ویندوزی را مقایسه کنیم، باید بگوییم که نحوه دسترسی به و سهولت کار کردن با سرورهای لینوکسی خیلی ساده تر از سرورهای ویندوزی است.

پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی مختلف در سرورهای لینوکسی و ویندوزی

دیدگاه ها
یکی دیگر از تفاوت های بسیار اساسی و مهم بین سرور لینوکسی و ویندوزی، تفاوتی است که این دو سرور از زبان های برنامه نویسی مختلف دارند. امروزه برای طراحی وب سایت ها بیشتر از زبان PHP استفاده می شود. زبان PHP زبانی است که برای کدنویسی نیازی به محیط خاصی نیست و در هر ویرایشگری می توان کدهای PHP را نوشت. همچنین با توجه به عمومیت بیشتر زبان PHP، اسکریپت ها و CMS های بیشتری برای این زبان وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد.همچنین باید توجه کنید که زبان PHP زبانی رایگان است و کدنویسی با آن بسیار راحت و ساده است و بر روی همه پلتفرم ها و با هر سیستم عاملی اجرا می شود. اما زبان های برنامه نویسی دیگری همچون ASP، هزینه دارند و تنها بر روی سیستم های دارای سیستم عامل ویندوز اجرا می شوند.بنابراین به نظر می رسد که استفاده از زبان PHP برای طراحی سایت بسیار به صرفه تر و بهتر است. با آنکه سرورهای ویندوزی نیز از زبان PHP پشتیبانی می کنند، اما این سرورها عملکرد خوبی در رابطه با اجرای این نوع از زبان های برنامه نویسی ندارند و بهتر است از آنها در این مورد استفاده نشود.سرور لینوکسی و ویندوزی از زبان های برنامه نویسی و بانک های اطلاعاتی که در ذیل آمده است، پشتیبانی می کنند.
 • سرور ویندوزی از زبان های برنامه نویسی و بانک های اطلاعاتی frontpage، python، php،asp، MySQL،SSL Support،Access،MS SQL پشتیبانی می کند.
 • سرور لینوکسی از زبان های برنامه نویسی و بانک های اطلاعاتی همچون python،CGI-Script،perl،php،MySQL،SSL Support پشتیبانی می کند.

نکاتی دیگر در مورد تفاوت های سرور لینوکسی و ویندوزی

دیدگاه ها
پشتیبانی سرورهای ویندوز از محصولات مایکروسافت سبب شده است تا سرورهای ویندوزی نسبت به سرورهای لینوکسی برای عموم مردم محبوب تر باشد.سرورهای لینوکسی از منابع سخت افزاری نظیر حافظه رم و پردازنده خیلی بهتر و بهینه تر استفاده می کنند.به طور مثال می توان یک سرور لینوکسی را با یک حافظه 16 مگابایتی راه اندازی کرد، این در حالی است که راه اندازی سرورهای ویندوزی با حافظه ای اینچنینی، محال بنظر می رسد.زمانی که دو سرور ویندوزی و لینوکسی بر روی دو سیستم با سخت افزارهای یکسان اجرا می شوند، سرور لینوکسی منابع سخت افزاری بیشتری را آزاد گذاشته و قدرت کاری آن نیز خیلی بیشتر از سرور ویندوزی است.از دیگر تفاوت های سرور لینوکسی و ویندوزی این است که سیستم عامل لینوکس را می توان از روی سی دی نیز اجرا کرد. اما سیستم عامل ویندوزی باید بر روی دیسک سخت ذخیره شده و سپس اجرا شود. در واقع نمی توان سیستم ویندوزی را با سی دی اجرا کرد.همچنین اگر سیستم ویندوزی در وسط برنامه قطع شود، نمی توان آن را راه اندازی کرد و ممکن است بسیاری از اطلاعات شما از دست برود. در مجموع استفاده از سیستم های لینوکسی برای همگان راحت تر و بهینه تر می باشد.کار کردن با سرورهای لینوکسی خیلی راحت تر از سرورهای ویندوزی است. به طور مثال سرورهای لینوکسی را می توان از راه دور مدیریت نمود.در انتخاب سرور لینوکسی یا ویندوزی، فقط باید به امکانات و ویژگی های این دو سرور توجه کنید. در واقع اینکه شما از چه سیستم عاملی استفاده می کنید، اهمیتی ندارد و شما می توانید از هر دو سرور استفاده کنید.به طور مثال برخی از افراد فکر می کنند که اگر بخواهند از سرور لینوکسی استفاده کنند، باید سیستم عامل آنها نیز لینوکس باشد که این طرز فکر کاملا اشتباه است.

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی