پروتکل ssl چیست و چرا امروزه حیاتی است؟


پروتکل ssl چیست و چرا امروزه حیاتی است؟

مقدمه

دیدگاه ها
امروزه استفاده از اینترنت روز به روز افزایش پیدا کرده است و اطلاعات زیادی در بستر آن جابجا می شوند که حفظ این اطلاعات برای کاربران و مدیریت وب سایت ها اهمیت بسیار زیادی دارد. پروتکل ssl ابزاری است که وب سایت ها به کارگیری آن می توانند اطلاعات رد و بدل شده بین خود و کاربر را رمزگذاری نمایند تا هیچ کامپیوتر سوم شخصی نتواند به این اطلاعات دسترسی پیدا کند.همانطور که بارها دیده اید، اطلاعات جابجا شده در بستر اینترنت از طریق پروتکل http منتقل می شود که اطلاعات موجود در آن رمزگذاری نمی شوند و به همین دلیل هرکس دیگری توانایی خواندن و درک این اطلاعات را دارد.به طور مثال، اگر شما به عنوان یک کاربر، پسورد و یا رمز کارت بانکی خود را برای سروری ارسال کنید، ممکن است که شرکت ارائه دهنده سرویس های اینترنتی، بتواند اطلاعات شما را مشاهده کند و از این رو سرقت اطلاعاتتان کار چندان سختی نخواهد بود. به همین دلیل بسیاری از وب سایت ها که اهمیت زیادی به حفظ اطلاعات شخصی کاربران خود می دهند، به جای پروتکل http از پروتکل https استفاده می کنند.

منظور از ssl چیست؟

دیدگاه ها
ssl مخفف عبارت (Secure Sockets Layer) و به معنی لایه های اتصال امن می باشد. ssl در واقع یک تکنولوژی برای عملیات رمزگذاری بوده که اولین بار در سال 1990 توسط شخصی به نام « Netscape» ابداع و ساخته شد.پروتکل ssl بین وب سرور و مرورگرهای مورد استفاده توسط بازدیدکنندگان یک سایت، اتصال رمزگذاری شده برقرار می کند. این پروتکل با استفاده از عملیات رمزگذاری شده کمک می کند تا اطلاعات خصوصی کاربران بدون هیچ مشکلی، مانند سرقت، دستکاری و جعل شدن ارسال شود.پروتکل ssl در واقع برای ایجاد یک اینترنت امن نقش بسیار مهم و حیاتی دارد و به راحتی می تواند امنیت اطلاعات قرار داده شده در شبکه های کامپیوتری را به بهترین نحو ممکن برقرار کند.اگر شما هم مدیر یک سایت هستید، حتماً از پروتکل ssl برای محافظت بیشتر از وب سایت خود استفاده کنید، چرا که اس اس ال، حریم خصوصی وب سایت و همچنین کاربران تان را تا حد قابل بسیار زیادی حفظ می کند.

نحوه کارکرد پروتکل اس اس ال

دیدگاه ها
همانطور که گفتیم، اس اس ال در واقعی نوعی پروتکل بوده که در آن اطلاعات در حال انتقال به وسیله یک کلید رمزگذاری می شود. وقتی که یک کاربر تصمیم می گیرد یک سری اطلاعات را در وب سایتی که دارای گواهینامه ssl است، ارسال کند در مرحله اول لازم است که برای رمزگذاری اطلاعات کاربر و سرور وب سایت از یک کلید مخصوص استفاده کند.ساخت این کلید نیاز به طی کردن یک سری مراحل دارد که در ادامه به بررسی این مراحل پرداخته ایم:
 • سرور یک سایت (خدمات دهنده) برای فعال سازی پروتکل ssl باید یک کلید عمومی بسازد.
 • در مرحله بعد لازم است که کلید عمومی ساخته شده را به همراه درخواست گواهینامه ssl به یکی از شرکت های صادر کننده این گواهینامه ارسال کند.
·        شرکت ارائه دهنده گواهینامه اس اس ال در ابتدا میزان قابل اعتماد بودن و همچنین امنیت وب سایت خدمات دهنده را مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید کلید عمومی را رمز گذاری می کند و سپس آن را برای سرور ارسال می کند. سرور مورد نظر می تواند بعد از دریافت گواهینامه اس اس ال از آن برای انتقال اطلاعات خود استفاده کند. کلیدی که در این مرحله ساخته شده است کلید خصوصی نام دارد.
 • از این ببعد هر زمانی که کاربر تصمیم بگیرد به وسیله پروتکل ssl به سایت مورد نظر دسترسی داشته باشد، به محض ورود کامپیوتر شخصی کاربر، یک کلید عمومی برای سرور ارسال می کند.
 • سرور بعد از دریافت این کلید آن را با کلید امنیتی خود ترکیب کرده و یک کلید جدید می سازد و آن را برای کاربر ارسال می کند.
 • از این مرحله به بعد هر اطلاعاتی که بین کاربر و سرور رد و بدل می شود به وسیله این کلید جدید رمز گذاری خواهد شد.
همانطور که تا الان متوجه شده اید، وجود پروتکل ssl مانع از هرگونه دسترسی و جعل اطلاعات کاربر و همچنین سرور می شود.اما برای استفاده از این امکان، شما به عنوان کاربر باید پروتکل اس اس ال را در مرورگر، ایمیل و یا هر حساب دیگری که سرور مورد نظر به شما اجازه می دهد، فعال سازی کنید اما اگر در مدیریت یک وبسایت را برعهده دارید، حتماً به سراغ دریافت گواهینامه ssl از شرکت های صادرکننده بروید و آن را در اختیار بازدیدکنندگان وب سایت  خود قرار دهید.

چگونه باید بفهمیم که یک سایت به وسیله پروتکل ssl امن شده است؟

دیدگاه ها
شاید با مطالعه این مقاله این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه متوجه شویم که یک وب سایت از پروتکل ssl استفاده کرده است یا خیر؟خوشبختانه شما به عنوان یک کاربر به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. این کار اگرچه کار ساده ای به نظر می رسد اما نقش بسیار حساسی در حفظ امنیت اطلاعاتتان دارد.برای اطلاع از این که یک سایت خاص از پروتکل ssl استفاده می کند یا نه، لازم است که در ابتدا وارد سایت مذکور شده و به آدرس آن دقت کنید. وقتی که آدرس وب سایت به جای http با https شروع شده باشد، یعنی که وب سایت از پروتکل اس اس استفاده کرده است.در این حالت در مرورگر شما علامت قفل نمایان می باشد که در مرورگرهای مختلف جای این قفل فرق دارد. شما می توانید با دوبار کلیک کردن بر روی این قفل به راحتی تمام اطلاعات مربوط به گواهینامه اس اس ال سایت مورد نظر را مطالعه کنید. در زمان مطالعه گواهینامه حتما به تاریخ خرید و انقضای گواهینامه توجه کرد، چرا که اهمیت بسیار زیادی دارد.

ضرورت استفاده از ssl

دیدگاه ها
از آنجایی که امروزه استفاده از اینترنت به طور گسترده افزایش پیدا کرده است و روزانه اطلاعات بیشماری در بستر اینترنت جابجا می شود، از این رو وجود یک پروتکل که بتواند از این اطلاعات محافظت کند تا در برابر هر گونه خطری در امان باشند، بسیار لازم و ضروری می باشد.مهمترین دلیل و ضرورت استفاده از پروتکل ssl این است که اطلاعات حساس ارسال شده در بستر اینترنت به گونه رمزگذاری شود که فقط گیرنده اطلاعات توانایی درک آنها را داشته باشد. از آنجایی که اطلاعات ارسال شده در اینترنت برای رسیدن به مقصد از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر منتقل می شود، وجود این پروتکل بسیار ضروری احساس می شود.در صورتی که شما از پروتکل ssl استفاده نکنید، هر کامپیوتری که بین شما و سرور مقصد قرار دارد به راحتی می توان اطلاعاتی نظیر، نام های کاربری، شماره های کارت اعتباری، رمز های عبور و... را مشاهده کند.

استفاده از پروتکل ssl چه مزیتی دارد؟

دیدگاه ها
مزایای استفاده از پروتکل ssl به قدری زیادی است که امروزه به آن به چشم یک گزینه نگاه نمی کنند، بلکه برای وب سایت های شرکتی به یک ضرورت تبدیل شده است. به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد داریم که شما را با برخی از مهمترین مزایای استفاده از پروتکل ssl آشنا کنیم.

محافظت از اطلاعات توسط پروتکل ssl

دیدگاه ها
همانطور که گفته شد، اصلی ترین و مهمترین هدف استفاده از پروتکل ssl حفظ اطلاعات خصوصی کاربر و سرور می باشد. با استفاده از پروتکل ssl هر بیت داده ای که در اینترنت قرار داده شود، توسط این پروتکل رمزگذاری می شود و یا به عبارت دیگر اطلاعات به وسیله یک کلید قفل می شوند که کلید بازگشایی آن فقط در دست دریافت کننده اطلاعات قرار دارد.پروتکل ssl نه تنها می توانید اطلاعات حساس، مانند رمزهای عبور، اطلاعات کارت های بانکی و... را در امنیت قرار دهد، بلکه به راحتی می تواند با هکرها و خرابکاران اینترنتی مقابله کند.اطلاعات رمزگذاری شده به وسیله گواهینامه اس اس ل به یک فرمتی تبدیل می شود که هرکس نمی تواند آن را بخواند، از این رو حرفه ترین هکرها حتی با استفاده از پیشرفته ترین امکانات نیز نمی توانند این اطلاعات را رمزگشایی کنند.

پروتکل ssl هویت وب سایت ها را تایید می کند

دیدگاه ها
یکی دیگر از مزیت های استفاده از پروتکل ssl توسط وب سایت ها، تایید اعتبار آن وب سایت می باشد. همانطور که می دانید که تقلب و کلاهبرداری در بستر اینترنت روز به روز در حال افزایش است و بسیار از کاربران با استفاده از وب سایت های تقلبی خسارت های جبران ناپذیری را به خود وارد می کنند.وقتی که شما به عنوان یک مدیر سایت تصمیم می گیرید که گواهینامه اس اس ال را نصب کنید، به یک فرآیند اعتبارسنجی وارد می شوید که در آن با توجه به نوع گواهینامه ای که خریداری کرده اید، هویت سایتتان مورد بررسی قرار می گیرد و اعتبارشما تایید می شود. از این رو کاربران با با مشاهده این گواهینامه اطمینان پیدا می کنند که با یک سایت معتبر و قانونی سر و کار دارند.همانطور که گفته شد، نوع گواهینامه خریداری شده تاثیر بسیار زیادی در هویت سنجی وب سایت مورد نظر دارد، از این رو توصیه می کنیم که تا حد امکان گواهینامه های معتبر و با ارزش خریداری کنید که کاربران برای هویت شما و همچنین وب سایتتان ارزش قائل شوند.

 پروتکل ssl؛ پیش نیاز اصلی برای دریافت نماد اعتماد دو ستاره

دیدگاه ها
یکی از متداول ترین روش ها برای تایید کردن اعتبار صاحبان کسب و کار ها، در اختیار داشتن نماد اعتماد  می باشد. امروزه این موضوع به قدری حائز اهمیت است که اگر وب سایتی نماد اعتماد نداشته باشد، هیچ فردی به آن وب سایت به عنوان یک وب سایت معتبر اعتماد نمی کند.امروزه نماد اعتماد به طورکلی در 2 حالت، 1 ستاره و 2 ستاره اعطا می شود که مهمترین تفاوت بین این 2 نماد، داشتن گواهی ssl معتبر 1 ساله برای کسب نماد اعتماد دو ستاره می باشد. لازم به ذکر است که گواهینامه های رایگان امکان دریافت نماد دو ستاره را برای صاحبان کسب و کارها و مدیران وب سایت ها فراهم نمی کند. 

تقویت کردن حس اعتماد مشتری توسط ssl

دیدگاه ها
این روزها به قدری حفظ اطلاعات اهمیت پیدا کرده است، که اگر کاربری آگاهی خیلی کمی از خطرات ناشی از جعل و سرقت اطلاعات داشته باشد، به هیچ عنوان از وب سایت هایی که مجهز به پروتکل ssl نیستند، استفاده نمی کند. اگر یک مدیر سایت، سایت خود را به وسیله پروتکل ssl ایمن نکند، کاربران این موضوع را پای بی مسئولیتی و عدم آگاهی مدیر آن سایت می گذارند و به این ترتیب به هیچ وجه به ان سایت اعتماد نمی کنند.از این رو یکی دیگر از مزیت ها و ضرورت های استفاده از پروتکل ssl، افزایش اعتماد مشتری و در نهایت کسب درآمد بیشتر می باشد.

پروتکل ssl رتبه وب سایت را در نتایج موتور جست و جو بهبود می دهد.

دیدگاه ها
شاید برایتان جای تعجب داشته باشد، اما در صورتی که شما در وب سایت خود از پروتکل ssl استفاده کنید، می توانید تاثیر بسیار زیادی در بالا رفتن رتبه آن در نتایج موتورهای جست و جو داشته باشید.از این رو استفاده از گواهی ssl نه تنها باعث ایمن سازی اطلاعات رد و بدل شده بین کاربر و سرور می شود، بلکه می تواند برای سایت مورد نظر، در زمینه مباحث سئو بسیار سودمند باشد.طبق بررسی های تجربی که اخیراً انجام شده است، وجود پروتکل ssl یکی از مهمترین شاخصه برای در رتبه بندی گوگل محسوب می شود. به طوری که اگر 2 وب سایت از هر نظر با هم مشابه باشند، آن وب سایتی که از گواهی ssl، استفاده کرده است رتبه بهتری را در نتایج موتور جست و جو کسب می کند. 

چگونگی دریافت گواهینامه ssl برای وب سایت

دیدگاه ها
حال اگر با توجه به مزایای گفته شده، تصمیم گرفته اید که برای سایت خود گواهینامه اس اس ال دریافت کنید، در مرحله اول باید بررسی کنید که به چه گواهینامه ای احتیاج دهید و سپس اقدام به دریافت آن نمایید.معمولاً شرکت های ارائه دهنده خدمات اس اس ال، سرویس ها گوناگونی را به مشتریان خود ارائه می دهند که هرکدام از آنها برای برطرف کردن نیازهای خاصی طراحی شده اند.مهمترین و اصلی ترین تفاوتی که بین این سرویس ها وجود دارد، میزان تضمین اس اس ال و همچنین تعداد دامنه ها و زیردامنه های مربوط به هر پروتکل اس اس ال می باشد.گواهینامه های اس اس ال استاندارد برای بیشتر وب سایت ها لازم و ضروری می باشد و می تواند تمام نیازهای آنها را پوشش دهد، اما برخی از وب سایت های خاص که در زمینه های تخصصی تری فعالیت می کنند، باید در انتخاب گواهینامه ssl مناسب خود، دقت زیادی داشته باشند.

هزینه خرید گواهینامه های اس اس ال

دیدگاه ها
هر گواهینامه اس اس ای با توجه به نیازی که برطرف می کند، از هزینه متفاوتی برخوردار می باشند. علاوه بر این برخی از گواهینامه های رایگان نیز در دسترس هستند که این گواهینامه ها در هر دوره نود روزه باید تمدید شوند، اما دوره تمدید گواهینامه های پولی 1 ساله و یا 2 ساله می باشد.

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی