پروتکل snmp چیست و چه کاربردی دارد؟


پروتکل snmp چیست و چه کاربردی دارد؟

تعریف پروتکل snmp

دیدگاه ها
پروتکل snmp یکی از پروتکل های سطح شبکه است که از کاربرد بسیار زیادی برخوردار می باشد، این پروتکل در واقع یکی از پروتکل های لایه Application است که به عنوان بخشی از پروتکل TCP/IP کاربرد دارد. از آن جایی که پروتکل snmp دارای کاربردهای بسیار زیادی است ما در این مطلب تصمیم گرفتیم تا کمی بیشتر درباره آن صحبت کنیم و اطلاعاتی را در خصوص آن در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه مند به پروتکل های لایه اپلیکیشن می باشید به شما توصیه می کنیم حتما این مطلب را به دقت مطالعه کنید.

snmp چیست

دیدگاه ها
این پروتکل در واقع یکی از پروتکل های لایه شبکه است که زیر مجموعه پروتکل TCP/IP نیز شناخته می شود، پروتکل snmp کاربردهای بسیار زیادی دارد ولی بدون شک یکی از مهم ترین استفاده هایی که از این نوع پروتکل می شود برای انتقال اطلاعات مدیریتی است که این کار در بین عناصر مختلفی که در شبکه وجود دارد صورت می گیرد. یکی دیگر از کاربردها و مزایایی که استفاده از پروتکل snmp برای شما دارد این است که شما با استفاده از این نوع پروتکل می توانید به راحتی این امکان را در اختیار مدیران خود قرار دهید که مشکلات را در سطح شبکه و بین عناصر شبکه به راحتی و در مدت زمانی کوتاه پیدا کرده و اقدام به حل کردن آن ها با استفاده از این پروتکل کنند. در حال حاضر سه ورژن مختلف از این پروتکل منتشرشده است که هر یک از آن ها دارای ویژگی های خاص خود هستند ولی با این حال شباهت های زیادی را نیز با یکدیگر دارند که این سه ورژن مختلف عبارت اند از snmp v1، snmp v2 و snmp v3. یکی از نکات بسیار مهمی که باید در خصوص این سه ورژن بدانید این است که در صورتی که قصد دارید محیط امن تری را در سطح شبکه در اختیار داشته باشید بهتر است که از ورژن سوم این پروتکل استفاده کنید.

پروتکل snmp از چه عناصری ساخته شده است؟

دیدگاه ها
به صورت کلی این پروتکل دارای سه بخش یا سه عنصر اصلی است که بر پایه همین سه عنصر کار می کند. این سه عنصر عبارت اند از سیستم مدیریت شبکه، کارگزاران و تجهیزات مدیریت شده که در ادامه بیشتر درباره آن ها صحبت خواهیم کرد. به صورت کلی ساختار و کارکرد این پروتکل به این شکل است که هر کدام از تجهیزاتی که در سطح شبکه مورد استفاده قرار می گیرند به شکلی مدیریت شوند که این مدیریت از طریق مدیریت کننده ای که در داخل هر یک از نودهای شبکه قرار دارد صورت می گیرد. بعد از آن که تجهیزات استفاده شده در شبکه اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری می کنند آن ها را برای کاربردهای مختلف به سمت nms ارسال می کنند. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که سه عنصر اصلی که نام بردیم عناصر کلی هستند که در پروتکل snmp استفاده می شوند ولی گاهی اوقات به صورت جزئی تر بسیاری از افراد تجهیزاتی که در سطح شبکه استفاده می شوند را نیز جزو عناصر پروتکل snmp می دانند که از جمله این تجهیزات می توان به مواردی مانند روترها، سوئیچ ها، bridgeها و ... اشاره کرد.

آشنایی کلی با دستورهای ابتدایی در پروتکل snmp

دیدگاه ها
در پروتکل snmp از دستورات پایه ای استفاده می شود که ما در این بخش قصد داریم آن ها را به شما معرفی کنیم:

دستور read

با استفاده از این دستور می توان تجهیزاتی که مدیریت شده اند را با استفاده از NSM مشاهده کرد.

دستور write

با استفاده از این دستور و البته با کمک NSM می توان متغیرهایی که در تجهیزات مدیریت شده قرار دارند را تغییر داد.

دستور trap

در صورتی که قصد داشته باشید تجهیزات مدیریت شده را وادار کنید که گزارشات رخدادهای خود را به صورت غیر همزمان به NSM ارسال کنند باید از این دستور برای این کار استفاده کنید.

دستور traversal Operation

این دستور نیز یکی از دستورهای پایه ای و البته بسیار کاربردی در پروتکل snmp است که برای انتخاب متغیر پشتیبانی شونده از میان متغیرهای یک تجهیزات مدیریت شده از سمت NMS کاربرد دارد.

این پروتکل از چه پایگاه مدیریتی استفاده می کند؟

دیدگاه ها
یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که باید در خصوص پروتکل snmp بدانید این است که این پروتکل از چه پایگاه اطلاعات مدیریتی استفاده می کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این پروتکل از پایگاه اطلاعات مدیریتی بسیار معروف MIB استفاده می کند، اگر در زمینه شبکه اطلاعاتی داشته باشید حتما با این پایگاه مدیریتی آشنایی ابتدایی دارید ولی با این حال ما سعی می کنیم تعریف واحدی را از این پایگاه به شما ارائه دهیم. به صورت کلی MIB به دسته ای از اطلاعات گفته می شود که به صورت سلسله مراتبی مرتب شده اند و به همین علت است که دسترسی به بخش های مختلف آن نسبتا راحت است. نکته ای که در خصوص این پایگاه اطلاعات مدیریتی وجود دارد این است که این پایگاه از پروتکل های مدیریتی مختلف استفاده می کند که تنها یک مورد از آن پروتکل snmp می باشد. درون این پایگاه ها اشیا مدیریت شده وجود دارد که به صورت کلی این اشیا یا object ها شامل دو دسته مختلف هستند که عبارت اند از: Scalar Object و Tabular Object.

آشنایی با نسخه اولیه snmp

دیدگاه ها
این پروتکل اولین نسخه از پروتکل snmp بود که با نام SNMP V1 شناخته می شود، در این پروتکل از ساختار اطلاعات SMI استفاده شده است. به صورت کلی از این پروتکل می توان بر روی پروتکل هایی مانند UDP: user datagram protocol، IP: internet protocol، IPX: novel internet packet exchange، DDP: apple talk datagram protocol و همینطور CLANS: OSI connectionless network service استفاده کرد. یکی از مهم ترین کاربردها و شاید بتوان گفت اصلی ترین کاربرد استفاده از نسخه اولیه پروتکل snmp استفاده از آن به منظور برقراری ارتباطات اینترنتی بود.

SMI چیست؟

دیدگاه ها
همانطور که در بخش قبلی نیز اشاراتی به این موضوع داشتیم SMI در واقع ساختار اطلاعات مدیریتی مربوط به پروتکل snmp است که قوانین خاصی را برای بررسی اطلاعات مدیریتی ارائه می دهد که کار شما را راحت تر می کند. به صورت کلی SMI دارای سه ویژگی خاص است که باعث می شود تا از سایر ساختارهای اطلاعات مدیریتی جدا شود. ویژگی و شاخصه اول آن انواع داده ها آن می باشد، به صورت کلی این ساختار دارای سه نوع داده ای است که این سه نوع داده ای عبارت اند از نام که به صورت Object id است، ترکیب یا سینتکس که معمولا یا به صورت عددی و یا به صورت رشته ای است و داده های رمزگذاری شده که بیشتر برای انتقال داده مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این داده های خاص تری نیز در پروتکل snmp مورد استفاده قرار می گیرند که این داده ها نیز دارای دو دسته هستند که شامل داده های ساده از نوع عددی و .... می باشند. علاوه بر این یک نوع داده با کاربرد وسیع نیز وجود دارد که خود این داده ها نیز دارای هفت دسته هستند که می توانید با کمی تحقیق بیشتر با این داده ها آشنا شوید.

برخی از دستوراتی که در ورژن اولیه پروتکل snmp استفاده می شود

دیدگاه ها
به صورت کلی ورژن اولیه پروتکل snmp دارای ساختار بسیار ساده ای بود که دارای دو بخش پرسش و پاسخ بود، در این پروتکل مدیریت کننده شبکه یک درخواست را ارسال می کند و تجهیزات مدیریت شده با دریافت این درخواست آن را پاسخ می دهند و پاسخ را دوباره به همین مدیریت کننده ارسال می کنند. این ساختار ساده از کارکرد نسخه اولیه از پروتکل snmp نیازمند 4 دستور است که ما در این بخش این 4 دستور را به شما معرفی می کنیم. دستور GET برای دریافت object instance ها کاربرد دارد، زمانی که یک کارگزار دستور GET را دریافت می کند باید لیستی از این اشیا را باز گرداند. دستور GET NEXT برای دریافت object instance های بعدی مورد استفاده قرار می گیرد که کارکرد آن دقیقا مشابه دستور GET است. دستور SET برای ست کردن و یا تنظیم کردن object instance ها به کار می رود که این تنظیمات در جدول مربوط به یک کارگزار یا همان agent صورت می گیرد. آخرین دستور نیز دستور trap است که برای اطلاع دادن به NMS از اتفاق افتادن یک موضوع مهم استفاده می شود.

SMI از چه ماژول های اطلاعاتی استفاده می کند؟

دیدگاه ها
یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است درباره پروتکل snmp برای شما پیش آمده باشد این است که SMI از چه ماژول های اطلاعاتی استفاده می کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به صورت کلی SMI دارای سه نوع ماژول اطلاعاتی می باشد که این سه نوع را در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد: ماژول MIB modules بیشتر برای تعریف Object های مدیریت شده در پروتکل snmp کاربرد دارد، ماژول Compliance statement یک راه حل کامل و پایه ای را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید گروهی از object های مدیریت شده را بررسی کنید و در پایان ماژول Capability statement نیز در صورتی که یک کارگزار یا همان agent سطح دقیق پشتیبانی را نیاز داشته باشد آن را در اختیار agent قرار می دهد.

به صورت کلی نحوه مدیریت در snmp به چه شکل است؟

دیدگاه ها
همانطور که در بخش های قبلی نیز برای شما بیان کردیم پروتکل snmp در واقع یک پروتکل مدیریتی توزیع شده می باشد که می تواند به صورت همزمان هم برای یک NMS و هم برای یک مدیریت کننده کار کند و این در واقع یکی از مهم ترین ویژگی های پروتکل snmp است که باعث می شود تا افراد بسیار زیادی علاقه مند به استفاده از این پروتکل باشند. ساختار کارکردی پروتکل snmp بسیار ساده است و این باعث می شود تا شما خیلی سریع بتوانید کار کردن با آن را بیاموزید، سیستم این پروتکل بر پایه درخواست و جواب است و ارتباط برقرار کردن با کارکرد آن نیز به همین دلیل بسیار ساده است. نکته بسیار مهمی که باید درباره این پروتکل بدانید این است که از لحاظ امنیتی در سطح مناسبی قرار ندارد چرا که نمی تواند Authentication ها را شناسایی و تصدیق کند. از جمله آسیب پذیری هایی که ممکن است در اثر این نقص در شبکه شما به وجود بیایند عبارت اند از Masquerading، Information modification، Timing & message sequence modification و Disclosure Results که هر یک از آن ها ممکن است مشکلات زیادی را برای شما به وجود بیاورند ولی با این حال در بخش های قبلی نیز بیان کردیم که شما می توانید با تهیه کردن ورژن سوم از پروتکل snmp تا حدود زیادی از بروز این مشکلات امنیتی جلوگیری کنید.

فرمت یک پیام در نسخه اولیه از snmp

دیدگاه ها
نکته مهم و بسیار جالبی که باید درباره ورژن اولیه پروتکل snmp بدانید فرمت پیام ها در این پروتکل بود، به صورت کلی فرمت پیام در این پروتکل شامل دو بخش بود که هر یک از این بخش ها اهمیت بسیار زیادی داشتند. این دو بخش شامل هدر و داده های یکتای پروتکل بودند که به صورت افقی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. در بخش هدر شما می توانید دو مورد از اطلاعات پیام ها شامل شماره ورژن و همینطور نام جامعه مصرف کنندگان که محیط دسترسی به صورت گروهی به NMS هایی که درون پروتکل snmp قرار دارند را مشاهده کنید، در بخش داده واحد پروتکل تمامی دستوراتی که شما برای برقراری ارتباط در شبکه خود به آن ها نیاز دارید نگهداری می شود، علاوه بر این شما برخی از اطلاعات مهم دیگر را نیز می توانید در این بخش مشاهده کنید.

استفاده از snmp

دیدگاه ها
برای استفاده از پروتکل snmp شما باید اقدام به استفاده از SNMP Community کرده و آن را بر روی کلاینت ها و همینطور سرور خود پیاده سازی کنید. با این کار مدیریت کننده ها یا همان کارگزاران شما می توانند اطلاعات کلاینت های شما را به سرور برساننند و به این ترتیب ارتباط درستی را میان کلاینت ها و سرور برقرار کنند. نکته بسیار مهمی که در این خصوص باید به آن توجه داشته باشید این است که امنیت این کار بسیار بالا است چرا که شرکت مایکروسافت تدابیر شدید امنیتی را برای این ارتباط در نظر گرفته است که باعث می شود تا این ارتباط در محیطی امن برقرار شود.

جمع بندی

دیدگاه ها
به صورت کلی پروتکل snmp یکی از مهم ترین پروتکل های لایه اپلیکیشن است که کاربردهای بسیار زیادی دارد، در صورتی که قصد دارید از پروتکل TCP/IP استفاده کنید توصیه ما به شما این است که حتما کار کردن با پروتکل snmp را بیاموزید و اطلاعاتی در خصوص کاربردها و مزایای استفاده از آن را نیز بدست بیاورید تا در این زمینه موفق تر شوید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی