تفاوت شناسه آی پی ورژن 4 و 6 در چیست؟


تفاوت شناسه آی پی ورژن 4 و 6 در چیست؟

مقدمه

دیدگاه ها
زمانی که دستگاهی را به شبکه وصل می کنیم، برای شناسایی و راه اندازی آن، نیازمند رعایت پروتکل هایی می باشد، به عبارتی آن دستگاه یا گجت مثل روتر برای اتصال به اینترنت نیازمند یک شناسه است که به آن شناسه آی پی یا به اختصار IP می گویند. شناسه آی پی دارای نسخه ها و ورژن های مختلفی می باشد که هر کدام ویژگی هایی دارند که متداول ترین آنها،  آی پی ورژن 4 و 6 یا IPv4 و IPv6 می باشند. در ادامه بیشتر به معرفی شناسه آی پی و انواع نسخه های آن می پردازیم.

شناسه آی پی چیست؟

دیدگاه ها
به زبان ساده اگر بخواهیم تعریفی از شناسه آی پی یا همان آی پی داشته باشیم، می توانیم بگوییم، اگر بخواهیم به شبکه اینترنت محلی یا بین المللی با هر دستگاهی که امکان اتصال به شبکه دارد، متصل شویم نیازمند شناسه ای است که به آن شناسه آی پی گفته می شود که این شناسه به دستگاه های قابل اتصال به اینترنت داده می شود تا اتصال به شبکه برای آنها امکان پذیر شود.IP، خود اختصار Internet Protocol می باشد که در سال های اخیر ورژن های مختلفی از آن با نام های IPv4 و IPv6 و IPng معرفی شده اند که تفاوت هایی با هم دارند.به بیان دیگر در مورد شناسه آی پی می توان گفت که اگر شما آن را یک سیستم و فرایند پستی در نظر بگیرید، که آدرس گیرنده و فرستنده در شبکه اینترنت یا هرگونه شبکه رایانه ای دیگر مشخص است اما ارتباطی بین آنها برقرار نیست.این برقراری ارتباط توسط شناسه آی آپی صورت می گیرد و می توانند تبادل اطلاعات داشته باشند.

TCP چیست؟

دیدگاه ها
در مورد آی پی ها گفته شد که مخفف عبارت Internet Protocol می باشد و به نوعی رابط بین گیرنده و فرستنده در سطح شبکه اینترنت برای تبادل اطلاعات می باشد.اما پروتکل سطح بالاتری نیز وجود دارد که بسیاری از شبکه ها پروتکل آی پی را با این پروتکل سطح بالاتر ترکیب می کنند که معنای لغوی آن پروتکل کنترل انتقال یا TCP ا(Transmission Control Protocol) می باشد که ارتباطی مجازی را در یک شبکه رایانه ای بین گیرنده و فرستنده برقرار می کند.با استفاده از آی پی یا TCP می توانیم بین دو طرف که از طریق شبکه با هم در ارتباط هستند، پیام ها را در یک زمان مشخص تبادل کرد.

تفاوت آی پی محلی و آی پی بین الملل

دیدگاه ها
در مورد تفاوت بین آی پی های محلی و بین المللی باید گفت که شناسه آی پی بین المللی هیچ دستگاهی که به اینترنت متصل می شود، با آی پی دستگاه های دیگر یکسان نیست و باید متفاوت باشند.در مقابل کاملا روشن است که آی پی های محلی که در سطح شبکه وجود دارند، نباید در شبکه تکرار شوند به همین دلیل می باشد که محدوده آی پی و ثابتی برای شناسه آی پی های محلی وجود دارد و به این طریق به اصطلاح و صرف شناسه آی پی در سطح وب صرفه جویی می شود.

انواع نسخه های آی پی

دیدگاه ها
همانطور که گفته شد شناسه های آی پی که در حال حاضر وجود دارند شناسه های IPv4 و IPv6 و IPng می باشند که هر کدام ویژگی خاصی را دارند که شاخص ترین آنها که مورد استفاده قرار می گیرند IPv4 و IPv6 هستند و کمپانی های بسیاری از آنها پشتیبانی می کنند.IPv6 جدیدترین نسخه شناسه آی پی می باشد که به گفته کاربران و پدیدآورندگان آن، انقلابی در پروتکل اینترنت محسوب می شود همراه با IPv4 در اختیار کاربران قرار داده شده است.ام این دو شناسه آی پی یا پروتکل اینترنت چه نوع پروتکلی هستند و چه تفاوت هایی با هم دارند؟ در ادامه بیشتر به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

آشنایی با شناسه آی پی IPv4

دیدگاه ها
شناسه آی پی IPv4 یا شناسه آی پی ورژن 4 را می توان چهارمین نسخه از پروتکل اینترنت نامید که همانطور که گفت شد برای شناسایی دستگاه ها و ابزاری است که به شبکه متصل می شوند.این پروتکل یکی از پر استفاده ترین پروتکل ها می باشد که از آن برای ارتباط بین گجت ها و ارتباط آنها با شبکه اینترنت جهانی استفاده می شود. این نوع آی پی از شیوه آدرس دهی 32 بیتی استفاده می کند که به این معنی است که با استفاده از آن می توان به تعداد 2 به توان 32 آدرس اینترنتی را مشخص کرد و آدرس دهی کرد.این مقدار عدد بسیار بزرگی می باشد و بیش از چهار میلیارد را پوشش می دهد اما با توجه به گسترش استفاده از اینترنت و اتصال دستگاه های مختلفی اینترنتی که تعداد آنها نیز رو به فزونی است، مانند، استفاده گسترده از رایانه ها، گوشی های هوشمند، تبلت ها، کنسول های بازی که قابلیت اتصال به اینترنت دارند و دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیا، این تعداد آدرس که مبتنی بر نسخه چهار پروتکل می باشد، به اتمام خواهد رسید.از این رو برای گسترش پروتکل اینترنت، نسخه جدیدتری از آن معرفی شده ایت که با نام شناسه آی پی ورژن 6 یا IPv6 می شناسیم.

آشنایی با شناسه آی پی IPv6

دیدگاه ها
نسل بعدی پروتکل اینترنت، پروتکل اینترنت نسخه 6 می باشد که جدیدترین نوع پروتکل برای آدرس دهی می باشد که به عنوان جایگزینی برای شناسه آی پی  IPv4 شناخته می شود و معرفی شده است.پروتکل اینترنت ورژن 6 با اینکه جدیدترین نوع آی پی می باشد و برای استفاده به جای ورژن 4 طراحی شده است؛ اما در حال حاضر همچنان از نسخه 4 آن تا زمان مشخصی از هر دو در کنار هم استفاده می شود تا زمانی که به طور کامل بتوان فقط از  IPv6 استفاده کرد.استفاده از شناسه آی پی نسخه 6 علاوه بر گسترش میزان آدرس دهی در سطح شبکه که از نسخه 4 بسیار بیشتر است، ظرفیت بالایی نیز در انتقال اطلاعات دارد و به اصطلاح ترافیک بیشتری را می تواند ایجاد کند.

ویژگی های شناسه آی پی ورژن 6

دیدگاه ها
تا به اینجا با دو نسخه پرکاربرد پروتکل اینترنت آشنا شدیم و دیدیم که در حال حاضر جدیدترین آنها، پروتکل اینترنت ورژن 6 می باشد که برتری هایی را نسبت به نسخه های قبلی دارد.اما علاوه بر ویژگی های ذکر شده در مورد IPv6، این پروتکل دارای ویژگی های دیگری نیز می باشد که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد و خواهیم دید که باید از این نسل از پروتکل ها استفاده کرداز جمله ویژگی های شناسه آی پی نسخه 6 می توان به این موارد اشاره داشت: زمانی که از IPv6 استفاده می شود، دیگر نیازی به NAT ا(Network Address Translation) نخواهیم نداشت که خود باعث عدم تداخل با آدرس های دیگر درون شبکه خواهد شد، این آی پی به طور خودکار تنظیم می شود، امکان مسیریابی چند موردی و بهینه و ساده، دارا بودن کیفیت خدمات بالاتر برای کاربران، انعطاف پذیری بالا و مدیریت بهتر و راحت تر. این موارد برخی از ویژگی های استفاده از IPv6 می باشد.

تفاوت شناسه آی پی ورژن 4 و 6 در چیست؟

دیدگاه ها
تا به اینجا با خصوصیات و ویژگی های که انواع آی پی داشتند آشنا شدیم و معرفی مختصری در مورد هر کدام داشتیم که به نوعی با مرور آنها می توانیم به تفاوت این دو آی پی پی ببریم. اما اگر به صورت دقیق تر بخواهیم در مورد تفاوت آی پی ورژن 4 و 6 بگوییم به این موارد می توان اشاره داشت.همانطور که متوجه شدیم که IP یک نوع آدرس دهی است که به شیوه دودویی عمل می کند. اما برای اینکه این مفهوم و عملکرد به خوبی توسط کاربران درک شود، به صورت اعداد ده دهی و به صورت رشته نمایش داده می شوند که برای مثال در مورد IPv4 می توان گفت که از چهار دسته عدد سه تایی تشکیل و نوشته شده است و این دسته ها خود توسط نقطه از هم جدا می شوند.هر دسته می تواند مقادیر بین صفر تا 255 را در اختیار داشته باشد که در کنار هم یک آدرس اینترنتی را که بر پایه IPv4 است تشکیل می دهند. به عبارتی از آدرس دهی 32 بیتی استفاده می کند.در عوض در مورد IPv6 می توان گفت که آدرس دهی اینترنتی که توسط آن ایجاد می شود به صورت 128 بیتی است که در این نوع آدرس دهی اعداد بر مبنای 16 مقدار دهی می شوند و به به اصطلاح به صورت هگزادسیمال نوشته می شوند و این اعداد با استفاده از دو نقطه از هم جدا می شوند یعنی برای مثال 3ffe:1900:4545:3:200:f8ff:fe21:67cf  یا یک نوع آدرس دهی اینترنتی بر مبنای 16 و توسط IPv6 است.در این مثال علاوه بر اعداد، حروف انگلیسی نیز مشاهده می شود که طبق دستگاه هگزادسیمال است که از عدد صفر تا 9 با عدد نمایش داده می شود، و اعداد 10 تا 15 با حروف که از حرف a شروع می شود و به f ختم می شود، نمایش داده می شود.از دیگر ویژگی هایی که IPv6 دارد و منجر به تفاوت آن و برتر بودن آن شده است می توان به حذف NAT در آن اشاره داشت که قبلا بیان شد. قابلیت NAT را می توان در IPv4 مشاهده کرد که توسط آن می توان آی پی های محلی را به عمومی تبدیل کرد. در نتیجه در چنین حالتی، اگر دستگاهی به آن شبکه متصل شده باشد، همگی دارای یک آپی می باشند.یعنی به عنوان مثال زمانی که شما دستگاه های خود را به مودم متصل می کنید همه دارای یک آدرس آی پی نسخه 4 در سطح اینترنت هستند که در صورت نیاز و رهگیری کار مشکلی خواهد بود و باید تمامی دستگاه ها چک شود. اما در IPv6 استفاده از NAT ضروری نیست و در نتیجه محدودیتی هم از نظر تعداد آی پی که به هر دستگاه اختصاص داده می شود وجود ندارد و هر دستگاه IP خود را دارد که پیگیری و شناسایی آنها را راحت تر می سازد.

ویژگی SLAAC در آی پی ورژن 6 چیست؟

دیدگاه ها
زمانی که قرار است آی پی به دستگاهی اختصاص داده شود، در مورد شناسه آی پی نسخه 4 دو روش وجود دارد که یک راه دستی است و راه دیگر استفاده از DHCP.اما در مورد آی پی نسخه 6 زمانی که قرار است آی پی اختصاص داده شود، از قابلیت SLAAC می کنند که کار با آن برای مدیریت بسیار راحت تر می باشد.

چگونه به آی پی خود و نسخه استفاده شده آن پی ببریم؟

دیدگاه ها
شاید برای شما هم تا به اینجا سوال پیش آمده باشد که چگونه می توانید به آی پی خود دسترسی داشته باشید و بدانید که چگونه است و این کار را بسیار سخت تلقی کنید.باید گفت شما با روشی بسیار ساده می توانید آی پی خود را دریافت نمایید و آن را در اختیار داشته باشید تا برای مواردی که مد نظر دارید استفاده نمایید. تنها کافیست که مرورگر گوگل خود را باز کنید و در قسمت سرچ بار آن تایپ کنید IP. سپس اولین نتیجه ای که درون کادر نمایش داده می شود، آی پی شما خواهد بود.برای مثال زمانی که تایپ می کنید IP، عددی برای مثال با این ساختار خواهید دید: 70.71.72.73 که همانطور که مشخص است این آی پی آدرس از نسخه IPv4 می باشد.

آیا می توان آی پی خود را تغییر داد؟

دیدگاه ها
از جمله سوالاتی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد این است که آیا امکان تغییر آی پی وجود دارد؟ باید گفت بله و در اینجا با دو روش شما را آشنا می کنیم که می توانید آی پی خود را تغییر دهید.
  • در این روش باید اتصال اینترنت خود را با قطع اینترنت برای مثال قطع از طریق مودم، قطع نمایید. برای اینکار کافیست فقط مودم خود را یکبار خاموش و روشن کنید و به این طریق آی پی شما تغییر خواهد کرد البته بنا بر این شرط که آی پی شما ثابت نباشد. زیرا در صورت ثابت بودن آی پی، امکان تغییر وجود ندارد و باید از روش دیگری استفاده نمایید که روش دوم است.
  • برای تغییر آی پی خود در صورتی که دارای آی پی ثابت هستید می توان از روش های ارتباط ثانویه استفاده کرد که برای مثال VPN، پروکسی از این دست می باشد که می توانید از طریق آنها به اینترنت متصل شده و آی خود را تغییر دهید.

چگونه آی پی خود را ثابت کنیم؟

دیدگاه ها
در برخی از موارد بنابر نوع فعالیت و کار خود تصمیم دارید که از شناسه آی پی ثابتی استفاده نمایید و تصمیمی برای تغییر آن ندارید. برای اینکه آی پی خود را چه نسخه 4 و چه نسخه 6 را ثابت کنید، برای این کار باید با سرویس ارائه دهنده اینترنت خود تماس بگیرید و از آن سرویس درخواست آی پی ثابت کنید.باید توجه داشته باشید که برای انجام شدن کار شما، باید هزینه ای را پرداخت نمایید.اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که داشتن آی پی ثابت مشکلاتی را نیز به همراه دارد: برای مثال اگر آی پی شما بلاک شود، مشکلات عدم دسترسی را دارید.

    دیدگاهی بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی