هر آنچه باید درباره فایل DCIM بدانید


هر آنچه باید درباره فایل DCIM بدانید

مقدمه

دیدگاه ها
در تمام گوشی های هوشمند و دوربین های دیجیتال پوشه ای به نام DCIM وجود دارد که شاید خیلی از افراد در مورد آن اطلاعاتی نداشته باشند.چیزی که در مورد فایل DCIM جالب است، اینکه هیچ یک از شرکت ها این نام را تغییر نداده و همه تولیدکنندگان، یک پوشه تحت عنوان DCIM در گوشی های هوشمند و دوربین های دیجیتال قرار داده اند.قبل از آنکه در مورد فایل DCIM توضیحاتی را ارائه دهیم لازم است تا ابتدا شما را با DCF آشنا کنیم چرا که ساختار DCIM به گونه ای است که از استاندارد DCF پیروی می کند. در این مقاله قصد داریم تا تمام جزئیات فایل DCIM را برایتان بیان کنیم بنابراین توصیه می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

استاندارد DCF چیست؟

دیدگاه ها
DCF مخفف عبارت Design rule for Camera File system به معنای اصول طراحی برای فایل سیستم دوربین می باشد. در سال 2003 میلادی استانداردی توسط انجمن صنایع الکترونیکی و فناوری اطلاعات ژاپن JEITA  برای دوربین های دیجیتالی معرفی شد و استاندارد DCF نام گرفت.در حال حاضر تمام دوربین های دیجیتالی از استاندارد DCF پیروی می کنند. فایل DCF در تمامی دوربین های دیجیتالی مواردی را تعیین می کند که این موارد عبارتند از:
 • ساختار پوشه ها
 • روش نام گذاری فایل ها و پوشه ها
 • قالب متا دیتا
 • فرمت فایل ها
 • و . . .
شاید این سوال ذهن شما را درگیر کرده است که علت ایجاد استاندارد DCF چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که هدف این بوده تا تمامی دوربین های دیجیتال در دنیا یک ساختار مشابه برای مدیریت فایل ها داشته باشند تا به این طریق تمامی نرم افزارها و سیستم عامل های مختلف به راحتی با دوربین های دیجیتال ارتباط برقرار کنند.در حال حاضر شاهد فراگیر شدن این استاندارد در بین تمامی شرکت های سازنده گوشی های هوشمند و دوربین های دیجیتال هستیم.

فایل DCIM​ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دیدگاه ها
در حقیقت عبارت DCIM / Digital Camera Images به معنای عکس های دوربین دیجیتال یا گوشی هوشمند بوده و مطابق استاندارد DCF، عکس های دوربین دیجیتال و گوشی هوشمند در پوشه ای به نام DCIM ذخیره می شوند.فایل DCIM به پوشه ای گفته می شود که بعد از قرار دادن کارت حافظه خارجی (مموری کارت) در گوشی هوشمند یا دوربین، جست و جو برای یافتن آن شروع می شود و در صورتی که فایل وجود نداشته باشد، فایل DCIM  بر روی کارت حافظه گوشی هوشمند یا دوربین ایجاد خواهد شد تا فایل های مربوطه در این پوشه قرار گیرند.برخی دیگر از نرم افزارهای مخصوص فتوشاپ یا ویرایش عکس نیز ابتدا به دنبال فایل DCIM گشته و بعد از یافتن آن اقدام به اسکن کردن می کنند و به این طریق تنها عکس هایی اسکن می شوند که در کارت حافظه قرار دارند و توسط خود گوشی گرفته شده اند.

زیرمجموعه فایل DCIM

دیدگاه ها
فایل DCIM از چندین زیرمجموعه تشکیل شده که هر کدام از آن ها از استاندارد خاصی برای نامگذاری استفاده می کنند. نام تمامی فایل هایی که در زیر مجموعه  DCIM قرار دارند از دو قسمت تشکیل شده است. به این صورت که بخش اول آن یک عدد سه رقمی بوده و از عدد 100 تا 999 را شامل می شود و بخش دوم آن یک واژه 5 کارکتری می باشد.لازم به ذکر است که بخش دوم این زیرمجموعه ها طبق سلیقه شرکت های سازنده گوشی های هوشمند یا دوربین ها ساخته می شود. به عنوان مثال شرکت اپل تمامی فایل های زیرمجموعه DCIM را به صورت زیر نامگذاری کرده است :
 • 103APPLE
 • 102APPLE
 • 101APPLE
 • 100APPLE
 • و . . .
همچنین در سیستم عامل های اندروید تمامی فایل های زیرمجموعه DCIM به طریق زیر نامگذاری شده اند:
 • 100ANDRO
 • 101ANDRO
 • 102ANDRO
 • 103ANDRO
 • و . . .
تمامی عکس های گرفته شده و موجود در گوشی های هوشمند داخل این فایل ها قرار گرفته و ذخیره می شوند. همچنین تمامی فایل های موجود در گوشی های هوشمند و دوربین های دیجیتال که زیرمجموعه DCIM هستند به نحوی نامگذاری می شوند که عکس ها بر اساس تاریخ و زمان ایجادشان مرتب شده و قرار بگیرند.به این صورت که عکس های جدیدتر در قسمت بالای صفحه و عکس های قدیمی تر در قسمت پایین صفحه به نمایش در می آیند.

فایل های THM در پوشه های DCIM

دیدگاه ها
در بخش تنظیمات مدیریت فایل گزینه ای به نام Show hidden files وجود دارد و در صورت فعال شدن فایل هایی با پسوند THM به نمایش در می آیند. واژه THM / Thumbnail در واقع به معنای بند انگشتی بوده و وظیفه حفظ و نگهداری اطلاعات فایل ها را برعهده دارد.از جمله این اطلاعات، می توان به فرمت عکس، تاریخ ایجاد عکس، حجم فایل، تصویر بندانگشتی عکس و ... اشاره کرد.THM در واقع اطلاعات فیلم و عکس را ذخیره می کند و در کمترین زمان تمام اطلاعات را در معرض نمایش قرار می دهد. با استفاده از این قابلیت پردازش کوتاهتر، سرعت بارگذاری بیشتر و مصرف باتری کم خواهد شد.

چرا تمامی شرکت ها از ساختار و فایل DCIM پیروی می کنند ؟

دیدگاه ها
شرکت های مختلف به این علت از فایل DCIM استفاده می کنند تا نرم افزارهای گوناگون بتوانند طبق یک الگوریتم مشخص و خاص به تمامی عکس ها و فیلم های موجود در گوشی دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال برنامه هایی مثل اینستاگرام یا واتس آپ و هر برنامه دیگر از طریق فایل DCIM به راحتی می توانند عکس های موجود در گوشی ها را شناسایی و پیدا کنند. 

حل مشکل خالی بودن پوشه DCIM

دیدگاه ها
اگر گوشی خود را به وسیله کابل USB به کامپیوتر متصل نمایید ممکن است با خالی شدن فایل DCIM مواجه شوید. زمانی که در این وضعیت قرار می گیرید، فایل DCIM شما خالی است ولی فضای اشغال شده گوشی شما حاکی از آن دارد که عکس ها و فیلم های شما پاک نشده اند. برای اینکه این مشکل شما حل شود لازم است موارد زیر را انجام دهید. این موارد عبارتند از:
 • در قدم اول به بررسی حافظه گوشی و کارت حافظه خارجی گوشی اقدام کنید. چرا که ممکن است فایل DCIM در یکی از این دو حافظه قرار گرفته باشد.
 • سپس اقدام به پاک کردن حافظه کش کارت حافظه یا رم و حافظه داخلی گوشی خود کنید. برای اینکه حافظه کش را پاک کنید لازم است مراحل زیر را طی کنید:
ابتدا به قسمت Settings بروید و بعد وارد Apps  شوید در ادامه باید سه نقطه ای که در گوشه بالای صفحه سمت راست قرار دارد را بزنید در مرحله بعد گزینه Show system apps را انتخاب کنید¬ دو گزینه External Storage یا Media storage به نمایش در می آید که می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید  سپس با انتخاب گزینه Clear data و Clear cache اقدام به پاک کردن حافظه کش گوشی خود کنید.

DCIM کلیدهای موفقیت مراکز داده آینده

دیدگاه ها
زیرساخت های فناوری اطلاعات پیوسته و مداوم در حال رشد هستند و این در حالی است که به یک بخش جداناپذیر از سازمان ها تبدیل شده اند و با نرم افزارهای روز دنیا در تعامل و ارتباط هستند.مراکز داده یکی از تاثیرگذارترین بخش هایی است که روی عملکرد فناوری اطلاعات تأثیر گذاشته و بسیار حائز اهمیت هستند.با توجه به اهمیت گسترده ای که این داده ها دارند بسیاری از شرکت ها از صفحه های گسترده یا عکس های VISIO برای ترسیم مراکز داده استفاده می کنند. این امر منجر به کنترل محدود سازمان ها بر تمامی مراکز داده ها می شود.بسیاری از شرکت ها برای اینکه به شفافیت بیشتری نسبت به فعالیت هایی که در مراکز داده ها در جریان است، دست پیدا کنند، از ابزارهای مدیریت زیرساخت مراکز داده استفاده می کنند.با توجه به موفقیت هایی که DCIM در سازمان های فناوری اطلاعات به وجود آورده است، این سازمان برای ادغام ITSM یا مدیریت سرویس فناوری اطلاعات با عملیات مراکز داده احتیاج به انجام فعالیت های گسترده دیگری دارد.مدیریت سرویس مراکز داده از یک سری تکنیک های جدید و کاربردی استفاده می کند تا این امکان را برای مدیریت سرویس فناوری اطلاعات فراهم  آورد تا بتواند نسبت به مدیریت زیر ساخت ها، کارمندان و فرآیندهای داخلی مراکز داده ها اقدام کند.

برنامه ریزی آینده از طریق فایل DCIM

دیدگاه ها
مدیریت زیرساخت مرکز داده ها یا فایل DCIM، علاوه بر ارائه بینش کاربردی در ارتباط با زمان اوج پردازش ها، به ارائه نمایی از نحوه استفاده درست و مؤثر از فضا یا انرژی نیز اقدام می کند.فایل DCIM نه تنها بر فضا و انرژی که با ارزش ترین دارایی هایی یک سازمان است، نظارت دارد بلکه به سازمان ها کمک می کند تا فرآیند توسعه الزامات فیزیکی را به تأخیر بیندازد یا کلا این چنین درخواستی را به طور کل رد کنند.این چنین رویکردی منجر به صرفه جویی ارزی به اندازه میلیون ها دلار برای سازمان های مختلف می شود.

DCIM : تکنیک قدرتمندی که در اختیار شما قرار دارد !

دیدگاه ها
شاید در وهله اول این تصور را داشته باشید که ارائه دهندگان این قبیل سرویس ها به سلاح مخفی دسترسی دارند. این ابزار مخفی یک دید درست در رابطه با زیر ساخت هایش به نمایش گذاشته و به تمامی ارائه دهنده های سرویس های کلاود این اطمینان خاطر را می دهد که نظارت دقیق و کنترل درستی نسبت به محیطی که تحت نظارتش است، داشته باشد.شاید این سؤال در ذهن شما به وجود آید که آیا این یک راز به حساب می آید یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که ارائه دهندگان سرویس کلاود توسط DCIM  اقدام به انجام فعالیت های خود می کنند و هیچ رازی در این باره وجود ندارد و تنها یک راه حل بوده که می تواند در اختیار هر سازمانی که قصد استفاده از این  قابلیت ها را دارد، قرار بگیرد.

مزایای DCIM

دیدگاه ها
استفاده از فایل DCIM دارای مزیت های بسیاری می باشد که از جمله مزایای DCIM، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • دستیابی به یک منبع مطمئن از اطلاعات به منظور مدیریت بهتر و منسجم تر
 • پیش بینی بهتر فضای مورد نیاز برای انتقال داده ها
 • طراحی بهینه در پیکربندی و مرکز کارکرد داده
 • دسترسی کامل و دقیق به تمامی داده ها
 • تشخیص مسائل تهدید کننده قبل از اینکه شدیدتر شوند و به مشکلات بزرگ تری تبدیل شوند.
 • و...

جلوگیری از ایجاد فایل های حجیم در پوشه DCIM

دیدگاه ها
در فایل DCIM یک پوشه مخفی وجود داشته که پوشه Thumbnails نام دارد. این پوشه حجم زیادی را اشغال می کند تا جایی که حجم آن گاهی به 3 گیگ هم می رسد. پوشه Thumbnails جزء پوشه های بدون کاربرد در DCIM بوده که تنها می توانید به وسیله فایل منیجر ES File Explorer به حذف آن اقدام نمایید.برای اینکار ابتدا لازم است تا به باز کردن ES File Explorer اقدام کرده و بعد به منوی تنظیمات بروید.در مرحله بعد باید گزینه نمایش فایل های مخفی را فعال کرده و به فایل DCIM بروید. پس از وارد شدن به پوشه DCIM باید روی پوشه Thumbnails کلیک کرده و گزینه تغییر نام را انتخاب کنید و اسم پوشه را کپی کنید. سپس پوشه را حذف کرده و در فایل DCIM اسمی که کپی کرده بودید را Paste کنید و در گام آخر پوشه Thumbnails را حذف کنید.در این مرحله تمام فضای بیهوده که در گوشی شما اشغال شده بود به طور کامل پاکسازی می شود و شما می توانید از آن فضا برای مقاصد ضروری استفاد کنید. در قسمت زیر تمامی مراحل گفته شده را به صورت مرحله به مرحله بیان می کنیم.
 1. دانلود فایل منیجر ES File Explorer
 2. بازکردن ES File Explorer و فعال کردن فایل های مخفی یا Show Hidden Files
 3. رفتن به مسیر Storage/ sdcard0/DCIM
 4. کلیک بر روی پوشه Thumbnails و انتخاب گزینه تغییر نام یا Rename
 5. کپی کردن اسم پوشه
 6. حذف کردن پوشه Thumbnails
 7. زدن علامت + در قسمت پایین فایل DCIM و انتخاب کردن گزینه File
 8. کپی کردن اسم پوشه یعنی Thumbnails و paste کردن آن
 9. در مرحله آخر فایل ایجاد شده و دیگر پوشه به نام Thumbnails و حجم بالا ایجاد نمی شود.
  

نتیجه گیری و کلام پایانی

دیدگاه ها
در این مطب سعی کردیم تا هر آنچه که لازم است در مورد فایل DCIM بدانید در اختیارتان قرار دهیم. مسائل زیادی در مورد DCIM وجود دارد که ما سعی کردیم مهمترین آن ها را در این مقاله بیان کنیم. در صورتی که سؤالی در ارتباط با فایل DCIM داشتید، می توانید از طریق فرم زیر با ما به اشتراک بگذارید.

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی