پهنای باند چیست


پهنای باند چیست

منظور از پهنای باند چیست؟ 

دیدگاه ها
پهنای باند (bandwidth)، مفهومی است که نشان می دهد به طور همزمان چند بیت می توانند در کنار هم عبور کنند. به عبارت دیگر bandwidth به پهنای ارتباطی گفته می شود که داده ها و اطلاعات به وسیله آن در فضای وب و اینترنت منتقل می شوند.اگر چه سالیان زیادی است که مردم به طور روزانه از اینترنت استفاده می کنند، اما هنوز هم خیلی ها از مفهوم و وظیفه bandwidth اطلاعی ندارند.در همین راستا در این مقاله تلاش کرده ایم تا شما را با مفهوم bandwidth، انواع و نحوه عملکرد آن بیشتر آشنا کنیم و اطلاعات جامع و مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.اگر با دنیای اینترنت و کامپیوتر سروکار داشته باشید حتماً عبارت پهنای باند  به گوشتان خورده است اما چون به صورت تخصصی در این حوزه کار نکرده اید، معنا و درک آن برایتان کمی دشوار بوده است. اکنون می خواهیم شما را با این مفهوم بیشتر آشنا کنیم تا بهتر بتوانید با اینترنت کار کنید.منظور از پهنای باند چیست؟ bandwidth معنا و مفهوم زیادی دارد اما از آنجایی که این مفهوم در دنیای اینترنت کاربرد بسیار زیادی دارد، به طور عمده به مجموعه ای از اطلاعات که در یک واحد زمانی مشخص در رسانه منتقل می شود، bandwidth گفته می شود.این مفهوم در واقع از رشته مهندسی برق آمده است. در این رشته پهنای باند در حقیقت مجموع فاصله و یا محدوده ای که بین بالاترین و پایین ترین سیگنال در کانال های مخابراتی وجود دارد را نشان می دهد. واحد اندازه گیری bandwidth «بیت در ثانیه» و علامت آن bps می باشد.Bandwidth در واقع تنها عامل تاثیرگذار بر روی سرعت شبکه نمی باشد بلکه عامل دیگری نیز برروی سرعت شبکه تاثیر می گذارد که به آن «میزان تاخیر» گفته می شود. این عامل قدرت تاثیرگذاری بر روی برنامه های گوناگون درحال اجرا در شبکه را دارد.اگر اتصال به اینترنت با پهنای باند بزرگتری صورت پذیرد، سرعت انتقال یک داده مشخص خیلی بیشتر از سرعت انتقال همان داده با پهنای داده کمتر می باشد.اگر هنوز هم با توجه به توضیحات داده شده درک خوبی از مفهوم پهنای باند پیدا نکرده اید، حتماً به مثال زیر توجه کنید:یک اتوبان را تصور کنید که از 2 لاین برای عبور و مرور خودرو ها تشکیل شده است که در این صورت تنها 2 خودرو می توانند به صورت همزمان از این اتوبان عبور کنند. حال فرض کنید که تعداد خطوط و یا همان باند های این اتوبان به 4 عدد افزایش پیدا کند.در این حالت به دلیل افزایش پهنا و عرض جاده، تعداد خودرو های بیشتری ( 4 عدد) می توانند به طور همزمان از اتوبان عبور کنند.در این مثال منظور از ماشین بیت و منظور از اتوبان همان سیم و یا فیبر های نوری برای انتقال اطلاعات می باشد.

پهنای باند و سرعت دانلود چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

دیدگاه ها
خیلی ها تصور می کنند که پهنای باند همان سرعت می باشد و این رو را کاملاً مشابه با یکدیگر می دانند. اما این تصور کاملاً اشتباه می باشد و این فاکتور در عین ارتباط داشتن با یکدیگر متفاوت می باشند.سرعت اینترنت، تنها راهکاری برای نمایش سرعت انتقال داده ها می باشد که با واحد «بیت در ثانیه» محاسبه می گردد و مقدار آن در لحظه ممکن است با لحظه قبل تفاوت داشته باشد.تفاوت در سرعت اینترنت به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از این عوامل bandwidth می باشد.به عبارتی اگر شما پلنی را خریداری نموده اید که دارای پهنای باندی به اندازه 4 مگابایت می باشد این پلن تنها می تواند سرعت اینترنت را به اندازه 4 مگابیت در ثانیه برساند اما با توجه به این که سرعت اینترنت به عوامل دیگری، مانند؛ خطوط ارتباطی، نوع پروتکل، نویز های موجود بر روی خط و... نیز بستگی دارد، مقدار آن به طور دائم در حال نوسان می باشد.

انواع پهنای باند

دیدگاه ها
Bandwidth دارای انواع اشتراکی و اختصاصی می باشد که ذیل به توضیح مختصری درباره هر کدام از آنها داده شده است:
 • پهنای باند اختصاصی: bandwidth اختصاصی از قیمت ارزانی برخوردار می باشد ولی هیچ تضمینی برای ارائه پهنای باند ذکر شده بر طبق قرارداد در آن وجود نخواهد داشت. دلیل این موضوع، مشترک بودن این bandwidth بین تعداد بسیار زیادی ISP می باشد که همگی در حل استفاده از آن هستند. به همین دلیل، عدم بهره مندی از پهنای باند درخواست شده در ساعات پر ترافیک، امری بدیهی می باشد.
 • پهنای باند اشتراکی: این نوع bandwidth در مقایسه با نوع اختصاصی، از قیمت بالاتری برخوردار می باشد اما این امکان برای مشترک فراهم خواهد بود تا در تمام ساعات شبانه روز از حداکثر پهنای باند درخواستی خود استفاده نماید. چرا که این نوع bandwidth به صورت کاملاً اختصاصی به مشترک ارائه می شود که این امر یک مزیت بسیار بزرگ این نوع bandwidth به شمار می رود.

راه های صرفه جویی در مصرف پهنای باند

دیدگاه ها
ممکن است بعد از مدت کوتاهی خرید اینترنت متوجه شوید که bandwidth آن تمام شده است و ناچار به خرید مجدداً خواهید بود. از این رو برای رفع این مشکل در اینجا تصمیم گرفته ایم تا چگونگی و راه های صرفه جویی در مصرف پهنای باند را به شما آموزش دهیم.
 • تنظیم کیفیت ویدیو: یکی از ساده ترین و بی دغدغه ترین روشها برای کاهش مصرف bandwidth، تنظیم کیفیت ویدیو در پنل کاربری می باشد. شما می توانید با اینکار تمامی ویدیوهای موجود در سایت ها و شبکه های اجتماعی را با کیفیت تنظیم شده خود تماشا نمایید.
 • شکست ویدیو های طولانی مدت: ویدیو های طولانی مدتی که در اینترنت وجود دارد همواره به یک معضل بزرگ برای کاربران تبدیل شده است. چراکه اگر شما یک بخش کوچکی از ویدیوهای طولانی مدت را تماشا کنید، پلیر مربوطه برای اینکه پیوستگی ویدیو را حفظ کند، اقدام به دانلود کل ویدیو در پس زمینه می کند. حال اگر سرعت اینترنتتان به قدر کافی بالا باشد، بعد از چند دقیقه کوتاه از تماشای ویدیو، کل ویدیو در همان چند لحظه دانلود می شود. این موضوع باعث می شود که هزینه های اضافی برای شما به وجود آید چرا که به جای مصرف اینترنت به اندازه همان مقداری که ویدیو را تماشا کرده اید به اندازه کل زمان ویدیو اینترنتتان مصرف می شود. برای رفع این مشکل، توصیه می کنیم که به پنل کاربری خود مراجعه کرده و به بررسی آماری ویدیوهایی که میزان مشارکت کاربران در آن کم است، بپردازید و سپس آن را به بخش های کوچکتر بشکنید تا میزان ریسک مصرف پهنای تا کاهش یابد.

هر کس به چه میزان bandwidth نیاز دارد؟

دیدگاه ها
شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که شما به چه مقدار bandwidth نیاز دارید تا بتوانید کلیه فعالیت های خود را به راحتی و بدون هیچ مشکلی انجام دهید؟در پاسخ باید بگوییم که میزان نیاز شما به پهنای باند، کاملاً وابسته به کاری دارد که شما با اینترنت انجام می دهید. البته خیلی از افراد برای راحتی خود ترجیح می دهند تا bandwidth بیشتری را خریداری نمایند، اما این موضوع نیاز به پرداخت هزینه بیشتری دارد.اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و هزینه آن برایتان تفاوتی ندارد، بهتر است که پهنای باند بیشتر را خریداری نمایید.اما اگر بودجه محدودی دارید، باید به طور دقیق برنامه کاری خود در اینترنت را مورد توجه قرار دهید. به طور مثال در صورتی که فقط به صورت تفریحی و گهگاهی سر و کارتان به اینترنت می خورد، بهتر است پهنای باند کمتر را خریداری نمایید چراکه جوابگوی کار شما می باشد.اما اگر به طور دائم و با استفاده از چند کامپیوتر متعدد به اینترنت متصل می شوید، بهتر است به سراغ bandwidth زیاد بروید تا بتوانید بدون دغدغه و با خیال راحت کارتان را انجام دهید.

آیا امکان محدود کردن bandwidth وجود دارد؟

دیدگاه ها
خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، هرکاری را در دنیای اینترنت و کامپیوتر می توان انجام داد. میزان مصرف پهنای باند نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نرم افزار های زیادی برای محدود کردن آن به وجود آمده اند. در صورتی که شما با استفاده از نرم افزاری خاصی اقدام به محدود کردن پهنای باند کنید به این عمل شما «کنترل پهنای باند» گفته می باشد.فرض کنید که شما می خواهید یک فایل که بیست گیگابایت حجم دارد را دانلود کنید. اگر شما بخواهید از تمامی پهنای باند خود برای دانلود این فایل سنگین استفاده کنید باید ساعات زیادی را برای اتمام دانلود این فایل منتظر بمانید و در تمام طول این مدت هیچ کاربر دیگری نمی تواند به طور همزمان از اینترنت شبکه مورد نظر استفاده کند.اما نرم افزار های محدود کننده پهنای باند این امکان را فراهم می کنند تا کاربر به طور دلخواه مشخص نماید که از چه مقدار پهنای باند شبکه خود برای دانلود این فایل استفاده کند. علی رغم اینکه، اینکار سرعت دانلود را کاهش و زمان آن را زیاد می کند، اما کاربران دیگر می توانند در طول این مدت از اینترنت شبکه مورد نظر استفاده نمایند.

چگونگی اندازه گیری پهنای باند

دیدگاه ها
همانطور که گفته شد، سرعت پهنای باند با واحد بیت در ثانیه اندازه گیری می شود که این مقدار بین تمام دستگاه هایی که از bandwidth مورد نظر استفاده می کنند، تقسیم شود.به طور مثال ممکن است سرعت وای فای شما در حالت عادی خیلی بالا باشد، اما اگر 2 نفر بخواهند به طور همزمان، فیلم های باکیفیت دانلود کنند، میزان سرعت کاهش می یابد.به طور کلی، شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت، موقعیت جغرافیایی محل زندگی، نوع خدمات اینترنتی و میزان هزینه ای که برای آن صرف می کنید، همگی عواملی هستند که بر روی اتصال اینترنتی تاثیرگذار خواهند بود.

کیفیت bandwidth به چه عواملی بستگی دارد؟

دیدگاه ها
به طور کلی میزان کیفیت پهنای باند به 2 عاملی که در ادامه معرفی می کنیم، بستگی دارد:
 • Ping Time : به مدت زمانی که در آن، یک Packet از ISP به یک هاست بسیار قوی در اینترنت منتقل می شود و بعد از گرفتن پاسخ مجدداً برمی گردد، Ping Time  گفته می شود. حال هرچه قدر که این مدت زمان کمتر باشد، کیفیت bandwidth افزایش می یابد.
 • Packet Loss: زمانی که یک Packet به اینترنت ارسال می شود، این احتمال وجود دارد که به دلایل گوناگونی Packet  ارسال شده گم شود و یا به نوعی از بین برود. Packet Loss واحدی است که نسبت Packet های گم شده به کل تعداد Packet ها را نشان می دهد. هرچه قدر که این عدد کمتر باشد، نشان دهنده کیفیت بیشتر پهنای باند می باشد.

روش های انتقال bandwidth

دیدگاه ها
ممکن است با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله برایتان سوال پیش آمده باشد که پهنای باند به چه روش هایی منتقل می شود. به همین منظور در اینجا تصمیم گرفتیم تا به معرفی و بررسی چند مورد از این  روش ها بپردازیم و اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار دهیم.از این رو اگر قصد دارید که با روش های انتقال bandwidth آشنا شوید، توصیه می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انتقال bandwidth به صورت ارتباطات رادیویی

دیدگاه ها
متداول ترین و کارآمدترین روشی که برای ارائه خدمات پهنای باند اختصاصی وجود دارد، راه اندازی سرویس نقطه به نقطه بی سیم می باشد.در این روش در محلی که سرویس قرار است دریافت شود، یک رادیو برای ارسال و دریافت داده و یک آنتن برای تقویت کردن امواج قرار می گیرد و از طرف دیگر یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات، سرویس نقطه به نقطه بی سیم را برقرار می کند.

روش اتصال نقطه به نقطه

دیدگاه ها
یکی دیگر از روش های انتقال bandwidth ، اتصال نقطه به نقطه می باشد. در این روش، اتصال نقطه به نقطه مسئولیت برقراری اینترنت بین 2 محلی که توسط مشترک درخواست شده است را برعهده دارد. این روش، امکان منتقل کردن ترافیک خصوصی بر روی شبکه های عمومی را برای مشترک فراهم می کند. 

سایر روش های انتقال bandwidth

دیدگاه ها
علاوه بر روش های گفته شده، روش های دیگری نیز برای انتقال bandwidth وجود دارد که شامل روش ارتباطات زمینی و انتقال به وسیله فیبرهای نوری می شود.در روش ارتباطات زمینی، از خطوط اجاره ای خط تلفن های ثابت برای انتقال bandwidth در بین 2 نقطه از سرویس های مخابراتی استفاده می شود.این روش معمولاً برای سازمان هایی که از شعبات زیادی برخوردار هستند، مناسب می باشد. روش انتقال bandwidth به وسیله فیبر های نوری، یکی از پرسرعت ترین روش ها برای انتقال داده می باشد.

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی