هاب Hub در شبکه به چه معناست


هاب Hub در شبکه به چه معناست

هاب چیست؟

دیدگاه ها
امروزه در همه ادارات و حتی شرکت های کوچک، برای صرفه جویی در منابع و رد و بدل کردن اطلاعات، از شبکه های کامپیوتری  برای ایجاد ارتباط بین کامپیوترها و تجهیزات دیگر استفاده می شود. هاب یکی از تجهیزاتی است که باعث اتصال تعدادی از کامپیوتر به هم شده و برای برپایی یک شبکه کامپیوتری به آن نیاز است. در ادامه شما را با هاب آشنا خواهیم نمود.هاب یکی از تجهیزات معمول و ارزان قیمت برای اتصال دو یا تعدادی کامپیوتر به هم است. هاب بسته های داده را بر روی هر یک از پورت هایش تکرار می کند و نگاهی به اطلاعات درون بسته ها نمی اندازد. نحوه کار یک hub بدین صورت است که هاب، اطلاعات ارسالی از هر کامپیوتر را دریافت کرده و آن را بر روی همه پورت های دیگر ارسال می نماید، در واقع بسته ارسالی بر روی پورت های hub تکرار می شود.سپس کامپیوترهای گیرنده این بسته، mac آدرس مقصد بسته درابفت شده را با mac آدرس خود مطابقت داده و اگر با mac آدرس خودشان یکی نباشد، بسته را نادیده گرفته یا اصطلاحا دور می اندازند.hub معمولا در توپولوژی ستاره استفاده شده و مانند یک نقطه مرکزی برای اتصال کامپیوترها به هم عمل می کند. البته امروزه استفاده از انواع hub منسوخ شده است، زیرا استفاده از hub ترافیک شبکه را بالا می برد و با توجه به اینکه همه پورت های یک hub به هم متصل بوده و با هم ارتباط دارند، بنابراین ترافیک هر پورت به سایر پورت ها نیز ارسال شده و این باعث سربار در شبکه می شود.hub ها دارای تعداد پورت های متفاوتی همچون 8،16،32 و .. هستند و شما بسته به اینکه در چه شبکه ای می خواهید از hub استفاده کنید، می توانید یکی از انواع hubهای 10/100، 10/1000 و ... را انتخاب کنید. hubهای 10/100 برای شبکه های اترنت و hubهای 10/1000 برای شبکه های اترنت پرسرعت استفاده می شوند.

اتصال کامپیوترها به hub

دیدگاه ها
برای اتصال کامپیوترها به هاب، از کابل UTP استفاده می شود. به طور مثال به هابی که دارای ده پورت است، می توان ده کامپیوتر را متصل کرد. هر سیستم می تواند به هر یک از این ده پورت متصل شود و ترتیب خاصی مد نظر نیست. حال اگر شما بخواهید که بیش از ده سیستم را به هاب متصل کنید، باید از دو یا تعداد بیشتری hub استفاده کنید. برای این منظور، با استفاده از پورت uplink موجود بر روی hub می توان دو hub را  از طریق کابل به هم متصل نمود.این روش یکی زا به صرفه ترین و بهترین راه های گسترش شبکه است، اما این نکته را باید مد نظر داشته باشید که با بیشتر شدن تعداد نودها در شبکه، اطلاعات غیر ضروری زیادی در طول شبکه ارسال می شود که باعث افزایش ترافیک شبکه و ازدحام می شود.

انواع هاب

دیدگاه ها
hub دارای انواع مختلفی است که تفاوت هایی هر چند ناچیز باهم دارند.
 • hub کنترل پذیری: این نوع از hub که به نام هاب های هوشمند نیز شناخته می شود، قابلیت برنامه ریزی دارند و به صورت هوشمند قابل کنترل هستند. مدیر شبکه می تواند پورت های آن را با استفاده از نرم افزار، فعال یا غیر فعال کرد. این نوع از hub برای مواقعی کاربرد دارد که شما می خواهید از دستکاری hub توسط افراد دیگر خودداری نمایید. یعنی مدیر شبکه اجازه اضافه کردن کامپیوتر دیگری را به اشخاص دیگر نمی دهد.
 • hub مستقل: این از hub ها به صورت کاملا مستقل از شبکه کار می کند. این نوع از hubبرای زمانی کاربرد دارد که شما بخواهید مجموعه ای از سیستم ها را به صورت مستقل و جدا از بقیه سیستم ها با هم شبکه کنید.
 • hub پیمانه ای: این نوع از hub ها همانگونه که از نامش پیداست، به صورت پیمانه ای در کنار هم قرار می گیرند. در این حالت با افزایش تعداد hub ها در کنار هم، تعداد نودهای شبکه نیز افزایش پیدا می کند.
 • hub پشته ای: عملکرد این نوع از hub نیز مانند hub های مستقل است و مانند یک پشته می توان تعدادی از این دستگاه ها را در کنار هم قرار داده و شبکه را گسترش داد.

هاب فعال

دیدگاه ها
هاب فعال یا active hub، همانگونه که از نامش پیداست، مانند یک عنصر فعال در شبکه عمل می کند. در واقع زمانی که حرف از hub می شود، منظور همین active hub است. این نوع از hub، سیگنال ها را تقویت کرده و درست مانند یک تکرار کننده در شبکه عمل می کند. active hub در لایه فیزیکی شبکه کار می کند.این نوع از hubها، معمولا دارای 8، 16 و 24 پورت می باشد و برای کار کردن نیاز به انرژی برق دارند. زمانی که به سوئیچ یا تکرار کننده دسترسی نداشته باشید، می توانید از این نوع hub بجای این تجهیزات استفاده کنید.

هاب غیر فعال

دیدگاه ها
هاب غیر فعال یا passive hub، مانند یک چند راهی یا پنل سیم کشی عمل می کنند. در واقع passive hub فعال نیست و به انرژی الکتریکی نیز برای کار کردن نیازی ندارد. passive hub  نمی تواند سیگنال را تقویت یا بازسازی نماید.این نوع hub ها مانند یک نقطه در شبکه عمل می کنند و هیچ گونه پردازشی بر روی بسته های اطلاعاتی انجام نداده و ترافیک شبکه را بالاتر می برد.

تفاوت hub با روتر

دیدگاه ها
شاید بسیاری از افراد فکر کنند که روتر و hub مانند هم هستند و تفاوتی باهم ندارند. اما این همه قضیه نیست، با اینکه این دو، برای ارسال و دریافت بسته های داده در شبکه استفاده می شوند، اما تفاوت هایی بسیار اساسی دارند. روتر هر بسته دریافتی را از گیرنده تحویل گرفته و فقط به فرستنده تحویل می دهد.این در حالی است که hub هر بسته را به تمام پورتها ارسال می کند. روتر با استفاده از جدول مسیریابی، بهترین و کوتاهترین مسیر برای ارسال بسته به فرستنده را انتخاب کرده و بسته را ارسال می کند. استفاده از hub در شبکه های کوچک می تواند راهگشا باشد، اما در شبکه های بزرگتر که امنیت بیشتر و سربار کمتر مد نظر است، باید از روتر استفاده شود.

کاربردهای hub

دیدگاه ها
سوئیچ از لحاظ عملکردی به hub خیلی شباهت دارد. در واقع با ارسال اولین بسته در شبکه، سوئیچ یک جدول که حاوی mac آدرس همه کامپیوترهای موجود بر روی شبکه است را تشکیل داده و از این جدول برای ارسال و دریافت فریم های داده استفاده می کند.در واقع زمانی که یک بسته بر روی شبکه ارسال می شود، سوئیچ با توجه به mac آدرس مقصد بسته ارسالی، بسته را فقط به گیرنده تحویل داده و این مسئله باعث کم شدن ازدحام در شبکه و بیشتر شدن پهنای باند می شود. بنابراین سوئیچ نیز عملکردی بهتر از hub دارد.

نحوه راه اندازی hub در شبکه

دیدگاه ها
با آنکه استفاده از هاب همانگونه که گفته شد، خیلی مرسوم نیست، اما هنوز هم در برخی از جاها می توان از hub استفاده کرد.
 • hub می تواند در شبکه مانند یک آنالیزور عمل کرده و گاهی به جای تکرار کننده از آن در شبکه استفاده کرد.
 • زمانی که hub دارای دو پورت اترنت 10BASE-T و 10BASE2 باشد، شما می توانید با استفاده از پورت  10BASE2  شبکه را گسترش داده و آن را به یک شبکه اترنت مدرن و پیچیده متصل کنید.
 • زمانی که hub دارای دو پورت 10BASE-T و AUI می باشد، می توان با استفاده زا پورت 10BASE-T، شبکه را گسترده تر کرده و این پورت را به یک شبکه مدرن وصل نمایید.
 • hub دارای تاخیر و لرزش خیلی کمتری نسبت به سوئیچ ها هستند و به همین دلیل برای شبکه های real-time گزینه بسیار مناسبی هستند.

چراغ های hub

دیدگاه ها
راه اندازی و پیکربندی هاب در شبکه بسیار ساده است. اگر از یک hub می خواهید برای شبکه استفاده کنید، کافیست تا کامپیوترها را با کابل UTP به پورت های hub متصل نمایید. اما اگر صد دارید که از چندین hub برای گسترش شبکه و اتصال آنها به هم استفاده کنید، ابتدا باید پورت uplink هاب را پیدا کنید. این پورت معمولا در قسمت پشت hub و جدا از پورت های دیگر دستگاه تعبیه شده است.سپس باید یک کابل اترنت را به این درگاه وصل کرده و سر دیگر کابل اترنت را بر روی پورت LAN دستگاه دیگر که می تواند hub، سوئیچ و یا روتر باشد، وصل کنید. این کار را می توانید با توجه به نیازتان و با توجه به تعداد کامپیوترهای موجود در شبکه انجام دهید. توجه کنید که برای گسترش شبکه با استفاده از hub هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد، اما باید این مسئله را در نظر بگیرید که هر چه تعداد hub ها و نودها در شبکه افزایش پیدا کنند، ازدحام نیز بیشتر شده و پهنای باند کمتر می شود، بنابراین امکان برخورد بسته ها نیز به وجود می آید.

به هنگام خرید hub چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشیم؟

دیدگاه ها
بر روی هر دستگاه hub، چندین چراغ تعبیه شده است که به عنوان یک راهنما می توان از آنها استفاده کرد.
 • یکی از چراغ ها مربوط به اتصال میان هاب و نودها است که اگر این چراغ روشن باشد یعنی اتصال کاملا برقرار است و مشکلی وجود ندارد. البته در برخی از مدل ها، دو چراغ برای این منظور در نظر گرفته شده است که چراغ اولی برای نشان دادن اتصال میان نود و hub  است و چراغ دیگری برای نشان دادن فعالیت پورت ها است که اگر پورت در حال فعالیت باشد، چراغ حالت چشمک زن داشته و ار غیر فعال باشد، چراغ به صورت مداوم روشن است.
 • چراغ بعدی مربوط به تصادم یا همان برخورد در شبکه است. زمانی که این چراغ روشن می شود، یعنی شبکه دچار Collision شده و امکان گم شدن و از دست رفتن بسته داده در این حالت وجود دارد. بنابراین شما به راحتی می توانید برخورد یک بسته را متوجه شده و از این حالت جلوگیری کنید.
 • یک چراغ BNC نیز بر روی hub تعبیه شده است. زمانی که شما یک کابل کواکسیال را به hub متصل نموده اید، این چراغ روشن شده و به معنی اتصال صحیح کابل کواکسیال و hub است.

معایب hub

دیدگاه ها
به هنگام خرید هاب باید نکات ذیل را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین نوع hub را با توجه به نیازتان خریداری نمایید.
 • سرعت: اولین و مهمترین نکته ای که باید در خرید هاب آن را در نظر بگیرید، سرعت دستگاه است. مثلا سرعت های 10، 100 و ... برای دستگاه های hub وجود دارد و واحد نرخ اطلاعات نیز mbps می باشد.
 • تعداد پورت ها: مسئله بعدی در انتخاب hub، تعداد پورت های دستگاه است که می توان hub هایی با تعداد 8،16،32 و ... را خریداری کنید. به طور مثال برای شبکه های کوچک و خانگی، می توان از hub هایی با تعداد 8 پورت استفاده نمود. همچنین اگر تعداد کامپیوترهای داخل شبکه زیاد هستند، می توان از وصل نمودن چند hub به هم استفاده نمود.
 • پورت uplink و دیگر پورت ها: اگر می خواهید که از هاب برای گسترش شبکه استفاده کنید، باید hub دارای پورت های مختلفی همچون uplink و دیگر پورت ها باشد تا بتوان این hubها را به هم متصل نمود.
 • تنظیمات نرم افزاری: نکته دیگری که به هنگام خرید hub باید آن را در نظر بگیرید این است که چه امکانات نرم افزاری برای مدیریت hub وجود دارد. مثلا فعال و غیر فعال کردن پورت ها، تغییر سرعت و ...، جز تنظیماتی است که می توان به صورت نرم افزاری بر روی hub انجام داد.

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی