مجازی سازی چیست و چه کاربردی دارد؟


مجازی سازی چیست و چه کاربردی دارد؟

مقدمه

دیدگاه ها
مجازی سازی یکی از بهترین روش ها برای این است که شما بتوانید انواع مختلفی از سیستم عامل ها را بر روی یک نوع سخت افزار داشته باشید و بتوانید از آن استفاده کنید. همانطور که میدانید سیستم عامل های مختلف نیازمند سخت افزارهای متفاوت نیز می باشند تا بتوانند با استفاده از این سخت افزارها عملیات های خاص خود را انجام دهند.حال در صورتی که ما نیازمند بیش از یک سیستم عامل بر روی یک سیستم سخت افزاری باشیم باید چه کنیم؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در خصوص این موضوع در اختیار شما قرار دهیم.

مجازی سازی چیست؟

دیدگاه ها
اولین موضوعی که قصد داریم در این مطلب درباره آن صحبت کنیم این است که اصلا مجازی سازی چیست؟ مجازی سازی در واقع به عملیاتی گفته می شود که در آن یک سیستم سخت افزاری شامل حافظه، سی پی یو، کارت حافظه و ... بر روی یک سیستم سخت افزاری دیگر شبیه سازی می شوند تا با استفاده از این شبیه سازی بتوان یک سیستم عامل جدید را بر روی سخت افزاری متفاوت اجرا کرد.این موضوع در موارد مختلف کاربرد دارد که در ادامه بیشتر درباره کاربردهای مختلف آن صحبت خواهیم کرد. با استفاده از مجازی سازی شما می توانید به راحتی سیستم عامل های مختلفی را در یک زمان بر روی یک سخت افزار اجرا کنید و از مزایای این کار نهایت بهره را ببرید. شما با استفاده از این روش می توانید هزینه های خود را به میزان بسیار زیادی کاهش دهید و علاوه بر این راندمان کار خود را نیز افزایش خواهید داد.

اشتباه نکنید

دیدگاه ها
یکی از مهمترین اشتباهاتی که افراد در مواجهه با مجازی سازی با آن رو برو می شوند این است که گمان می کنند شبیه سازی در واقع نصب سیستم عامل های مختلف بر روی یک سیستم است.حتما برای شما پیش آمده است که سیستم هایی را مشاهده کنید که بر روی آنها هم سیستم عامل لینوکس و هم سیستم عامل ویندوز نصب است و زمانی که کاربر وارد محیط بوت می شود تعیین می کند که قصد دارد از کدام یک از این سیستم عامل ها استفاده کند.این موضوع با مجازی سازی کاملا متفاوت است و ربطی به مجازی سازی ندارد. در واقع استفاده از ماشین مجازی باعث می شود تا شما بتوانید چندین سیستم عامل را به صورت همزمان مورد استفاده قرار دهید ولی در روشی که بالاتر اشاره کردیم شما نمی توانید چند سیستم عامل را به صورت همزمان در اختیار داشته باشید و از آنها استفاده کنید چرا که در زمان بوت شدن سیستم مجبور هستید که یکی از این سیستم عامل ها را برای استفاده انتخاب کنید.

مجازی سازی نوع اول چیست؟

دیدگاه ها
به صورت کلی مجازی سازی با دو روش انجام می شود که هر یک از این روش ها مزایا و کاربردهای خاص خود را دارا هستند. در مجازی سازی نوع اول که بیشتر برای موارد حرفه ای و تخصصی استفاده می شود کاربران برای شبیه سازی یک سیستم عامل بر روی سیستم خود از سیستم عامل های مخصوص مجازی سازی استفاده می کنند که در هاست اجرا می شوند و منابعی را در اختیار کاربران قرار می دهند تا کاربران بتوانند سیستم عامل خود را اجرا کنند.از جمله منابعی که با استفاده از این روش در اختیار کاربران قرار می گیرد می توان به مواردی همچون رم، سی پی یو، پردازنده و دیسک اشاره کرد که با استفاده از این موارد به راحتی می توانید سیستم عامل دلخواه خود را شبیه سازی کنید.یک نکته بسیار مهم که در این نوع مجازی سازی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که در این روش سیستم عامل میزبان وظایفی همچون کنترل و تقسیم ورودی و خروجی و منابع اصلی که میان سیستم عامل ها مشترک است را بر عهده می گیرد.

مجازی سازی نوع دوم چیست؟

دیدگاه ها
در این روش از مجازی سازی کار شما به عنوان کاربری که قصد دارید یک سیستم عامل دیگر را بر روی سیستم خود به صورت همزمان اجرا کنید راحت تر است چرا که در این روش شما می توانید به راحتی یک نرم افزار مخصوص شبیه سازی را بر روی سیستم عامل اصلی خود نصب کنید و بعد از آن این نرم افزار وظیفه مجازی سازی را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام خواهد داد.در استفاده از این روش باید به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید. نکته اول این است که این روش بیشتر برای موارد آزمایشی استفاده می شود و در صورتی که شما قصد داشته باشید یک سیستم عامل را برای کارهای حرفه ای خود در کنار سیستم عامل اصلی در اختیار داشته باشید نمی توانید از این روش استفاده کنید.نکته دیگری که در استفاده از این روش باید به آن دقت کنید استفاده راحت از این روش است که یکی از مهمترین مزایای آن به شمار می آید.شما برای نصب نرم افزارهای موجود در این زمینه خیلی راحت می توانید تنها با کلیک بر روی چند گزینه نرم افزار را نصب کنید. بنابراین در صورتی که شما هم قصد راه اندازی یک محیط آزمایشی را دارید استفاده از این روش می توانید بهترین گزینه برای شما باشد.از جمله مهمترین نرم افزارهای موجود در این زمینه می توان به نرم افزارهایی مانند VMWare Workstation و Virtual Box اشاره کرد.

این پروسه به چه شکلی انجام می شود؟

دیدگاه ها
یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است درباره مجازی سازی برای شما به وجود آمده باشد این است که مجازی سازی به چه شکلی انجام می شود؟ به صورت کلی می توان گفت این پروسه شامل ایجاد یک لایه بین سخت افزار سیستم شما و نرم افزارهایی است که شما قصد دارید در یک سیستم عامل جدید اجرا کنید.طراحی این لایه به شکلی بسیار ظریف صورت می گیرد که باعث می شود تا شما بتوانید به راحتی نرم افزارهای یک سیستم عامل دیگر را بر روی سیستم عامل فعلی خود اجرا کنید.استفاده از این پروسه باعث می شود تا منابعی که شما قصد دارید از آنها برای اجرای نرم افزارهای یک سیستم عامل دیگر استفاده کنید به میزان زیادی کاهش پیدا کند. در حین مجازی سازی عملیات های مختلفی انجام می شود که از جمله آنها می توان به پارتیشن بندی اشاره کرد که در بخش های بعدی به صورت کامل درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

مزایای مجازی سازی چیست؟

دیدگاه ها
استفاده از virtualization برای اجرای نرم افزارهای یک سیستم عامل دیگر بر روی سیستم عامل فعلی مزایای بسیار زیادی را برای شما دارد که ما در این بخش به بررسی هر یک از این مزایا خواهیم پرداخت.یکی از مهمترین مزایای این روش این است که شما می توانید چند سرور را به عنوان منبع اصلی محاسبات خود قرار دهید و در نتیجه این موضوع نیز می توانید سرعت محاسبات خود را به میزان بسیار زیادی افزایش دهید.بنابراین در شرایطی که شما نیاز دارید اطلاعات را با سرعت بالایی پردازش کنید و محاسبات سنگینی را در یک بازه زمانی کوتاه انجام دهید مجازی سازی می تواند بهترین گزینه ای باشد که در مقابل شما قرار دارد. مزیت دیگر این  روش این است که شما با استفاده از آن می توانید چندین سیستم عامل را به صورت همزمان بر روی سرور خود اجرا کنید و از مزایای این کار نهایت بهره را ببرید.

پارتیشن بندی در این پروسه

دیدگاه ها
پارتیشن بندی در طول مجازی سازی نیازمند دانستن نکاتی بسیار مهم است که در این بخش این نکات را به صورت کامل برای شما شرح خواهیم داد. اولین نکته ای که برای پارتیشن بندی در مجازی سازی باید بدانید این است که در پارتیشن بندی شما باید یک سرور فیزیکی را به چندین سرور منطقی تقسیم بندی کنید که سخت افزارهای شما بتوانند به راحتی از آنها برای اجرای سیستم عامل های مختلف استفاده کنند.یک نکته بسیار مهم در پارتیشن بندی که باید بدانید این است که پارتیشن بندی شما باید به شکلی باشد که بعد از پارتیشن بندی هر سرور منطقی بتواند به شکل یک سرور فیزیکی عمل کند و وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

اطلاعاتی در خصوص تاریخچه مجازی سازی

دیدگاه ها
برای اولین بار عبارت مجازی سازی در دهه 1990 بیان شد که در آن تاریخ از این روش تنها برای ایجاد یک محیط آزمایشی برای نمایش برخی از اطلاعات برای کاربران بیان میشد. این مجازی سازی در واقع با استفاده از یک فریم ورک انجام میشد که برخی از عملیات ها را برای شما مدیریت می کرد.در آن زمان تنها برخی از مهندسان برای تست کردن نرم افزارهای خود بر روی لینوکس و ویندوز از این روش استفاده می کردند. بعدها کامپیوترهایی با معماری x86 وارد بازار شدند که قیمت بالایی داشتند ولی امکانات خوبی را نیز در اختیار کاربران خود قرار می دادند و همین مسئله باعث میشد تا افراد بتوانند به راحتی شبیه سازها را برای سیستم خود تهیه کنند و از آن در جهت اقدامات مد نظر خود استفاده کنند.این کامپیوترها در واقع روند ساخت ماشین های مجازی را تا حدود زیادی بهبود داده اند و باعث شدند که ماشین های مجازی وارد دوره جدیدی شوند.

چرا مجازی سازی؟

دیدگاه ها
virtualization مزایای بسیار زیادی را برای شرکت ها و افراد حرفه ای دارد که همین موضوع نیز باعث می شود تا افراد بسیار زیادی علاقه مند به استفاده از آن باشند. در سال های اخیر بسیاری از شرکت های بزرگ در کل دنیا از این امکان به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند و به همین دلیل نیز شرکت های کوچک و حتی افرادی که به صورت شخصی فعالیت می کنند نیز سعی می کنند به یکی از دو روش معرفی شده از مجازی سازی استفاده کنند.استفاده از ماشین های مجازی برای مصارف آزمایشی امروزه بسیار زیاد شده است به طوری که شاهد آن هستیم که ماشین های مجازی مختلفی برای سیستم عامل های مختلف طراحی شده است و امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهند.امروزه شرکت های جدید و تازه تاسیس برای این که بتوانند توان رقابت با شرکت های بزرگ را داشته باشند باید بتوانند از این امکان به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. ما نیز به شما توصیه می کنیم حتما با مجازی سازی به صورت کامل آشنا شوید.

تاثیر در کسب و کارها

دیدگاه ها
یکی از مهمترین کاربردهای مجازی سازی امروزه در کسب و کارهای مختلف است. همانطور که در بخش قبلی نیز برای شما بیان کردیم امروزه کسب و کارها و شرکت های نوپا برای این که بتوانند با شرکت های بزرگ رقابت کنند باید بتوانند از این قابلیت نهایت استفاده را ببرند.زمانی که شرکت ها از virtualization برای پیکربندی گروهی سرورهای خود استفاده می کنند می توانند منابع خود را به شکل بهتری مدیریت کنند و در نتیجه این موضوع نیز می توانند به راحتی تغییرات دلخواه خود را در هر زمان ایجاد کرده و بدون نیاز به زحمت زیادی این تغییرات را اجرا کنند.به صورت کلی مجازی سازی دارای تکنیک های مختلفی است که هر یک از این تکنیک ها می توانند فواید بسیار زیادی را برای کسب و کارها و شرکت ها داشته باشند.

مجازی سازی و مدیریت

دیدگاه ها
یکی از مهمترین نکاتی که باید درباره virtualization بدانید ارتباط بسیار نزدیک آن با مدیریت است. البته یک نکته مهم که باید در این باره بدانید این است که امروزه شرکت های بزرگ نرم افزاری که در این حوزه فعالیت دارند امکانات فوق العاده ای را برای مدیریت فراهم می کنند و سایر شرکت هایی که نرم افزارهای مربوط به virtualization را در اختیار کاربران عادی برای محیط های تست قرار می دهند معمولا امکان مدیریت چندانی را به کاربران خود ارائه نمی دهند.ابزارهایی که شرکت های نرم افزاری بزرگ برای مدیریت، مانیتورینگ بهینه سازی در اختیار کاربران خود قرار می دهند ابزارهایی فوق العاده کاربردی می باشند که استفاده از آنها می تواند مزایای بسیار زیادی را برای کسب و کارها و شرکت ها داشته باشد.ادغام فضای ذخیره سازی، پردازنده ها و حافظه های جانبی از جمله مهمترین مزایای استفاده از این ابزارها برای شرکت ها می باشد.

جمع بندی و نکات پایانی

دیدگاه ها
به صورت کلی virtualization امروزه راه درازی را در پیش دارد تا بتواند به صورت کامل میزان استفاده از سخت افزارهای مختلف برای استفاده از نرم افزارها در سیستم عامل های مختلف را کاهش دهد ولی با این حال امروزه نیز پیشرفت های بسیار زیادی در این زمینه انجام شده است که می تواند به شما کمک کند تا هزینه ها و منابع کسب و کار خود را تا جای ممکن کاهش دهید.ما در این مطلب سعی کردیم تمامی موارد در این خصوص را برای شما بیان کنیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد و با مطالعه این مطلب اطلاعات کاملی را در این خصوص بدست آورده باشید.

    دیدگاهی بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی