شبکه محلی LAN چیست و چه ویژگی هایی دارد؟


شبکه محلی LAN چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

مقدمه

دیدگاه ها
امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی استفاده از کامپیوتر روز به روز افزایش یافته است، به طوری که مردم، بیشتر کارهای خود را به وسیله کامپیوتر شخصی و در بستر اینترنت انجام می دهند.کارکنان یک اداره برای انجام وظایف خود نیاز به دسترسی سریع به اطلاعات دارند که شبکه محلی LAN ابزاری است که می تواند به آنها برای انجام این کار کمک کند. شبکه محلی  LAN با استفاده از کابل شبکه و پروتکل های کامپیوتری، دو یا چند سیستم کامپیوتری را که در فاصله نزدیکی نسبت به یکدیگر قرار دارند، به یکدیگر متصل می کند به طوری که تمام افراد حاضر در آن موقعیت جغرافیایی به صورت همزمان می توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند.در همین راستا در این مقاله تصمیم گرفته ایم که شما را با مفهوم شبکه های رایانه ای و به وِیژه شبکه های محلی بیشتر آشنا کنیم.اگر شما هم علاقه مند هستید که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید، توصیه می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تقسیم بندی شبکه های محلی

دیدگاه ها
کسانی که با مفهوم رایانه و اینترنت تا حدی آشنایی داشته باشند، به احتمال زیاد تاکنون عنوان شبکه  را شنیده اند اما نمی دانند که منظور از شبکه چیست. به عبارت ساده، یک شبکه حداقل از 2 رایانه تشکیل شده است که به وسیله کابل به یکدیگر متصل شده اند تا بتوانند به صورت مشترک از داده ها استفاده کنند.حال این شبکه های رایانه ای بر اساس عوامل گوناگونی، مانند لایه شبکه، اندازه، معماری کاربری، نوع اتصال، همبندی و قرارداد طبقه بندی می شوند. طبقه بندی شبکه های رایانه ای بر اساس اندازه و یا گستردگی ناحیه ای که تحت پوشش قرار می دهند به صورت زیر می باشد:
 • شبکه شخصی (PAN)
 • شبکه محلی (LAN)
 • شبکه دانشگاهی (CAN)
 • شبکه کلان شهری (MAN)
 • شبکه گسترده (WAN)
در این مقاله سعی داریم که بیشتر به بررسی شبکه های محلی  LAN بپردازیم.

شبکه محلی LAN چیست؟

دیدگاه ها
شبکه محلی LAN، مخفف عبارت ((Local Area Network بوده که یک محدوده جغرافیایی کوچک، مانند یک ساختمان، خانه، دفترکار و... را تحت پوشش قرار می دهد. شبکه محلی LAN در مقایسه با شبکه گسترده (WAN )، سرعت بسیار بالاتری داشته و برای انتقال داده نیازی به استفاده از «خطوط استیجاری» ندارد.همانطور که گفته شد، LAN یک سیستم ارتباطی بسیار سریع است که کامپیوترها، پرینترها و دستگاه های کپی را در یک محیط کوچک به یکدیگر متصل می کند. با متصل کردن چند شبکه محلی LAN می توان شبکه بزرگتری مانند شبکه گسترده (WAN) را به وجود آورد. این شبکه محلی به کاربران یک خانه، ساختمان و یا دفتر کار این امکان را می دهد تا بتوانند از تمام قطعات و تجهیزات کامپیوتری به صورت مشترک استفاده کنند.علاوه بر این، شبکه محلی LAN باعث می شود تا این افراد بتوانند به صورت گروهی به اطلاعات دسترسی داشته باشند. در تمام شبکه های محلی از کابل کواکسیال، کابل دو سیمه و یا کابل فیبر نوری برای مسیر انتقال داده های استفاده می شود.

در شبکه های محلی LAN چه فناوری هایی به کار می رود؟

دیدگاه ها
تعداد دستگاه ها و سرویس هایی که در یک شبکه ارائه می شود، از جمله عواملی هستند که نوع فناوری به کار برده شده در شبکه محلی LAN  را تعیین می کنند. دو نمونه از متداول ترین و پرکاربردترین گونه های ارتباطی که در LAN های مدرن وجود دارد، کابل های وای فای و اترنت می باشد.به طور مثال در خانه ها و شرکت های کوچک، همواره یک مودم برای برقراری اینترنت، یک روتر برای فراهم کردن ارتباط با دستگاه های دیگر و یک اکسس پوینت وای فای برای برقراری اینترنت وایرلس وجود دارد. در برخی از مواقع تمام فاکتورهای گفته شده در داخل یک دستگاه ترکیب می شوند.در  LAN های بزرگتر تمام تجهیزاتی که در یک شبکه محلی LAN وجود دارد، دیده می شود امام تنها تفاوت آن در اندازه منطقه ایست که تحت پوشش قرار می دهند.

مزایای استفاده از شبکه محلی LAN

دیدگاه ها
استفاده از شبکه محلی LAN مزایای بسیار زیادی دارد که سبب شده استفاده از شبکه روز به روز افزایش پیدا کند. به طور مثال یک شبکه محلی LAN به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند یک سیستم انتقالی بسیار پر سرعت را در بین تعداد بسیار زیادی دستگاه به صورت شبکه رایانه ای چند کاره و چند کاربره به اشتراک بگذارد.علاوه بر این ایستگاه های کاری متصل شده از طریق شبکه LAN، می توانند به صورت نامتمرکز به پردازنده های متمرکز اساسی دسترسی داشته باشند. این فعالیت به احتمال زیاد، به شکل کامپیوتر میزبان مرکزی و قابلیت های ذخیره سازی داده ها انجام خواهد شد.با استفاده از شبکه محلی LAN کاربران یک اتاق، دفتر کار و یک ساختمان دیگر نیازی نیست که هزینه های جداگانه ای را برای خرید لوازمی، مانند پرینتر، اسکنر و یا دی وی دی رایتر صرف نمایند، چرا که با استفاده از این شبکه به راحتی می توان تمامی این امکانات را در بین همه کامپیوترهای متصل در شبکه به اشتراک گذاشت.علاوه بر موارد گفته شده، شبکه های محلی LAN امروزی به راحتی می توانند از طریق سوییچ های LAN، روترها و دستگاه های دیگر به شکل یک شبکه به یکدیگر متصل شوند.

معایب استفاده از شبکه های محلی LAN

دیدگاه ها
استفاده از شبکه های محلی LAN از هیچگونه معایبی برخوردار نمی باشد، بلکه تنها عیب آن مربوط به امنیت فایل ها و حساب های کاربری می شود.

کاربرد شبکه های محلی LAN

دیدگاه ها
اصلی ترین و مهمترین کاربرد شبکه های محلی LAN برای انتقال داده ها در فواصل کم می باشد که منظور از فواصل کم، فضای مربوط به یک ساختمان، دفتر کار، ساختمان های اداری و خانه خواهد بود.یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهم شبکه های محلی LAN به اشتراک گذاشتن دسترسی ایستگاه های کاری به رایانه میزبان، چاپگرها، ایستگاه های کاری دیگر و دستگاه های جانبی می باشد. علاوه بر این، در زمینه های تصویربرداری و ارتباطات صوتی و تصویری نیز می توان از شبکه های محلی LAN استفاده کرد. 

شبکه محلی LAN چه تفاوتی با شبکه های WAN و MAN دارد؟

دیدگاه ها
مهمترین تفاوت شبکه محلی lan با شبکه های کلان شهری و شبکه های گسترده مربوط به ارسال و توپولوژی های آنها می باشد. درکل یک شبکه محلی مشخص تنها قابلیت استفاده از یک نوع واسطه ارسال را دارد.توپولوژی های حلقه ای، گذرگاهی و ستاره های از پرکاربردترین توپولوژی ها می باشند. تنها تفاوت شبکه WAN با شبکه LAN در این است که شبکه WAN فاصله جغرافیایی گسترده تری، مانند؛ بین شهرها، استان ها و حتی کشورها را تحت پوشش خود قرار می دهد.

توپولوژی های شبکه محلی LAN 

دیدگاه ها
به نوع چیدمان هندسی عناصر یک شبکه، توپولوژی گفته می شود. به عنوان مثال، چیدمان های حلقه ای، خطی و گذرگاهی از جمله چیدمان هایی هستند که می توانند با بکارگیری از آنها دستگاه های شبکه را به یکدیگر متصل کرد.  توپولوژی های خطی، حلقه ای و ستاره از جمله توپولوژی هایی هستند که می توان از آنها برای چیدمان هندسی شبکه محلی LAN استفاده کرد. در ادامه به بررسی بیشتر این توپولوژی ها پرداخته ایم:توپولوژی خطی BUS: در این توپولوژی، در هر لحظه فقط یک کامپیوتر می تواند در نقش یک مستر و سرور عمل کند و اجازه دارد که به انتشار داده بپردازد. در این نوع توپولوژِی کامپیوترهای دیگر فقط به صورت یک شنونده عمل می کنند.زمانی که چند دستگاه بخواهند به صورت همزمان داده ها را ارسال کنند، برای برطرف کردن این مشکل باید از یک ساز و کار داوری استفاده شود که خوشبختانه در این شبکه ها امکان بهره گیری از یک ساز و کار متمرکز و یا توزیع شده وجود دارد.اترنت، معروف ترین توپولوژی گذرگاهی بوده که از کنترل نامتمرکز برخوردار می باشد. عملکرد این توپولوژی به گونه ای است که به راحتی می تواند از 10 تا 1000 مگابیت بر ثانیه را پوشش دهد.کامپیوترهای موجود در توپولوژی اترنت، می توانند در هر لحظه ای که اراده کردند، داده ها را ارسال نمایند. در صورتی که در این توپولوِژی، برخوردی بین بسته های داده ایجاد شود، آنها به شکل تصادفی زمانی را در انتظار خواهند ماند و بعد از آن بار دیگر به ارسال بسته های خود ادامه می دهند.توپولوژی حلقه ای: توپولوژی حلقه ای نوع دیگری از توپولوژی انتشاری می باشد. یکی از مهمترین ویژگی های توپولوژی حلقه ای این است که در هر حلقه، هر بیت به صورت خودکار منتشر می شود و منتظر بسته های دیگری که به آن تعلق دارند، نخواهند ماند.از آنجایی که این توپولوژی، یک سیستم انتشاری محسوب می شود، برای دسترسی همزمان به حلقه باید برخی از قوانین به منظور داوری، در نظر گرفته شود.توپولوژی ستاره: همانطور که از عنوان این توپولوژی مشخص است، برای اتصال دستگاه ها در آن از مدلی شبیه به مدل ستاره استفاده می شود. در توپولوژی ستاره تمامی دستگاه هایی که در یک شبکه وجود دارند، به یک دستگاه خاص، به نام «هاب» متصل می شوند. 

چه عواملی در انتخاب توپولوژی های مناسب یک شبکه محلی تاثیرگذار هستند؟

دیدگاه ها
عامل هزینه و انعطاف پذیری از جمله مهمترین عواملی هستند که در بر انتخاب توپولوژی های شبکه محلی LAN تاثیر می گذارند.در ادامه به بررسی بیشتر این 2 عامل پرداخته ایم:عامل هزینه: بعد از انتخاب هر نوع محیط انتقال داده برای شبکه محلی LAN  در نهایت باید شبکه در یک ساختمان پیاده سازی شود که این عملیات، یک عملیات بسیار طولانی برای ایجاد کانال هایی به منظور عبور کابل ها در ساختمان می باشد.در بهترین حالت ممکن ایجاد کانال ها و عملیات مربوط به کابل کشی باید قبل از بهره برداری از ساختمان صورت گیرد. به طور کلی فرایند نصب شبکه باید به گونه ای برنامه ریزی شود، که کمترین میزان هزینه را داشته باشد.عامل انعطاف پذیری: قابلیت پردازش داده ها، گستردگی و توزیع گره ها از مهمترین مزایای استفاده از شبکه محلی LAN می باشد، که این عامل سبب می شود تا امکان محاسباتی سیستم و منابع موجود برای تمام کاربران فراهم شود.از آنجایی که در ادارات و سازمان ها همه چیز، مانند لوازم و اتاق ها به طور مداوم تغییر می کند، بنابراین توپولوژی ها باید انعطاف پذیر باشند تا در صورت بروز این تغییرات بتوانند به عملیات خود ادامه دهند.

روترها در شبکه های محلی LAN چه کاربردی دارند؟

دیدگاه ها
برای اتصال یک شبکه محلی  LAN به شبکه محلی دیگر یا اتصال به شبکه گسترده از وسیله ای نام روتر و یا همان مسیریاب استفاده می شود.روترها در زمینه، اتصال دفاتر و شعبه های یک سازمان، نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری دارند، چرا که هر دفتر و شعبه دارای یک LAN بوده که این LAN ها برای اتصال به یکدیگر از روترها استفاده می کنند.همانطور که گفته شد روترها نه تنها می توانند یک شبکه محلی را به شبکه محلی دیگر متصل کنند، بلکه این قابلیت را دارند تا سبب اتصال یک شبکه محلی LAN  به شبکه گسترده شوند.

برای راه اندازی یک شبکه محلی اترنت چه مواردی مورد نیاز می باشد؟

دیدگاه ها
دنبال کردن موارد زیر برای راه اندازی یک شبکه محلی LAN الزامی می باشد.متصل کردن کامپیوترها و دستگاه ها: در صورتی که یک کامپیوتر و یا دستگاه الکترونیکی از کارت شبکه و یا آداپتور اترنت برخوردار باشد، شما به راحتی می توانید به شبکه اترنت متصل شوید.کارت رابط شبکه در دستگاه: کارت رابط شبکه در دو حالت بر روی دستگاه نصب می شود و در حالت اول به شکل یکپارچه بر روی مادربورد کامپیوتر نصب شده است ولی در در حالت دوم به صورت جداگانه خریداری و نصب می شود. علاوه بر این امکان استفاده از یک پورت USB به عنوان کانکتور خارجی نیز وجود دارد. کارت اترنت در واقع نوعی کارت شبکه می باشد.روتر یا هاب: هاب، نوعی رابط بوده که دستگاه ها را به شبکه متصل می کند. این رابط برای انجام این کار از مجموعه ای از پورت ها تشکیل شده است.کابل های شبکه: کابل ها شبکه از جمله مواردی هستند که در شبکه های محلی و اترنت مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های موجود در سیستم های تلفن در واقع همین کابل های شبکه هستند، اما از ضخامت کمتری برخوردار هستند.

نحوه عملکرد شبکه های محلی LAN

دیدگاه ها
همانطور که گفته شد، کارت شبکه وسیله ای است که از آن برای برقراری ارتباط فیزیکی با کامپیوترها استفاده می شود. بعد از متصل کردن کامپیوترها به صورت سخت افزاری، نرم افزار شبکه، مدیریت بین کامپیوترها و سایر تجهیزات را بر عهده می گیرد.نرم افزار شبکه در زمان ارسال و یا دریافت یک پیغام، در صورتی که پیغام مورد نظر بزرگ باشد آن را به بسته های اطلاعاتی تقسیم بندی می کند که این بسته ها علاوه بر دارا بودن اطلاعات، از یک سربرگ و یک دنباله نیز برخوردار می باشد که اطلاعات خاص آن بسته را به مقصد مورد نظر منتقل می کند. این اطلاعات در واقع مقصد بسته ها و نحوه اتصال آنها به یکدیگر را مشخص می کنند.کارت شبکه، اطلاعات مورد نظر را بر روی شبکه و به کمک جریانی از اطلاعات و با ایجاد تغییراتی بر روی سیگنال های الکتریکی منتقل می کند. زمانی که اطلاعات بر روی شبکه در حال ارسال هستند، کارت های شبکه مقصد بسته های اطلاعاتی را مورد بررسی قرار می دهند تا ببینند آیا آدرس خود با آدرس بسته های اطلاعاتی مطابقت دارد یا خیر، و در صورت تایید اطلاعات را کپی و به کامپیوتر خودشان وارد می کنند.

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی