سرور چیست


سرور چیست

سیستم سرور چیست؟

دیدگاه ها
سیستم های کامپیوتری کوچکتر یا کلاینت از یک سیستم بزرگتر خدمات دریافت می کنند که به آنها سیستم سرور گفته می شود. این سرورها ترکیبی از ابر رایانه ها به شمار می آیند که به صورت دائم به شبکه اینترنتی متصل هستند. سیستم های سرور از انواع تجهیزات و اجزاء تشکیل شده اند که باید در مکانی مناسب نگهداری شوند تا خلل و مشکلی در ارائه خدمات ایجاد نشود.سرورها در انواع مدل ها از جمله سرور اشتراکی، سرور اختصاصی، وب سرور، میل سرور و فایل سرور موجود می باشند که با توجه به نیاز کاربر از انواع سیستم عامل های مبتنی بر سرور از جمله ویندوز و لینوکس می توان استفاده کرد.اگر به دنبال انتخاب سیستم سرور مناسب و سیستم عامل مبتنی بر سرور هستید، بهتر است نیازهای خود را برای یک فرد متخصص بیان کنید و با توجه به راهنمایی و مشاوره، به تهیه سرور مناسب اقدام کنید. به منظور آشنایی بیشتر با سرور، انواع و کاربرد آن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.سیستم سرور در واقع به نوعی ابر رایانه  گفته می شود که مسئولیت ارائه خدمات را به کامپیوترهای کوچکتر بر عهده دارد. «SERVER» به نوعی به معنی«خدمات دهنده»  می باشد که به عنوان یک مادر یا خدمات دهنده به کامپیوترهای خدمات گیرنده یا کلاینت (Client) فرمان می دهد. خدمات گیرنده ها یا کلاینت ها با استفاده از داده های تحت شبکه به تامین نیازهای خود می پردازند.سیستم های سرور ترکیبی از ابر رایانه ها به شمار می آیند که به وسیله اینترنت به یکدیگر متصل شده اند و سیستم های کوچکتر به عنوان خدمات گیرنده از طریق اینترنت به این منبع وصل خواهند شد. به زبان ساده تر اینترنتی که در حال حاضر اغلب افراد از آن استفاده می کنند از ارتباط تعداد زیادی سیستم های سرویس دهنده  ارائه می شود. اگر به دنبال آشنایی جامع و کامل با سیستم سرور، انواع آن و کاربردهای سرور هستید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

تاریخچه استفاده از سرور

دیدگاه ها
برای اولین بار واژه سرور در اواسط قرن بیستم و در مباحث کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفت و در مقالات قدیمی نیز از واژه های مختلفی استفاده شده است که بی ربط به سرور نیستند. به عنوان مثال در مقاله ای با عنوان Erlang در سال 1909 از واژه «اپراتور تلفن» استفاده شده است که از لحاظ مفهومی به سرور بسیار نزدیک است.همانطور که گفته شد، در مباحث کامپیوتری از واژه سرور در برخی از مقالات استفاده شده است. استفاده از واژه «خدمات رسانی» به جای «سرور- میزبان» و «کاربر- میزبان» به استناد RFC 4  بیان شده است. در فرهنگ اصطلاحات کامپیوتری از سسیتم سرور به عنوان یک فرآیند برای ارائه سرویس یا خدمات از راه دور به متقاضی یاد شده است.

سخت افزار سرور چیست؟

دیدگاه ها
سیستم سرور از قطعات سخت افزاری خاص و قدرتمندی تشکیل می شود که می تواند بهترین کارایی و قدرت پردازش را داشته باشد. سیستم های سرور از پردازنده های قدرتمند و چندین هسته ای همراه با RAM بالا و هارد دیسک با فضای ذخیره سازی بسیاری زیاد تشکیل می شوند.بنابراین سیستم های سرور با این تجهیزات و امکانات باید در فضای مناسبی نگهداری شوند تا هیچ گونه اختلالی در سیستم به وجود نیاید و به صورت شبانه روزی به اینترنت متصل باشد. سیستم سرور با سخت افزارهای قدرتمند و بی نظیر که دارد به نیازهای کاربران خود پاسخ می دهد. 

آشنایی با مرکز دیتاسنتر

دیدگاه ها
همانطور که گفته شد، سیستم سرور با توجه به گسترده ای و تجهیزات فوق العاده قدرتمندی که دارند باید در یک مکان مناسب نگهداری شوند تا خلل و قطعی در این سیستم ها به وجود نیاید. حال به مکان هایی که برای نگهداری سرورها در نظر گرفته می شود، دیتاسنتر یا مرکز داده می گویند. دیتاسنتر در واقع شرایط را برای نگهداری و پشتیبانی قطعات آماده می کند تا در عملکرد سرور هیچ گونه خلل و قطعی ایجاد نشود. مرکز دیتاسنتر با توجه به نیاز و خواسته از امکانات و زیرساخت های مختلفی برخوردار می باشد که به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • رک‌‌‌ ها (Rack)
 • کیج‌ ها (Cage)
 • اتاق کنترل
 • اتاق مدیریت شبکه
 • اتاق سرور
 • ژنراتورها
 • سیستم تهویه خنک کننده
 • سیستم مدیریت هوشمند
 • انبار سخت افزار
 • اتاق UPS و  Battery Backup
 • اتاق سیستم اعلام و اطفاء حریق
بنابراین ایجاد یک مرکز داده یا دیتاسنتر برای نگهداری سرور ضروری می باشد تا به صورت دقیق مدیریت شود. تیم هایی متشکل از افراد متخصص و با تجربه باید تمام عملکرد دستگاه ها را زیر نظر داشته باشند تا هیچ مشکل یا اختلالی از لحاظ فنی یا امنیتی برای سرور به وجود نیاید. بنابراین اگر به دنبال یک سیستم ارائه سرویس قدرتمند هستید، بهتر است ابتدا تحقیقات مناسبی در این زمینه داشته باشید و سپس با توجه به نیاز خود به انتخاب سیستم سرور مناسب اقدام کنید.

تفاوت هاست و سرور چیست ؟

دیدگاه ها
در واقع هاست نوعی قطعه سخت افزاری کامپیوتر یا یک دستگاه متصل به شبکه اینترنت محسوب می شود که با یک  آی پی اختصاصی شناخته می شود. هاست به عنوان یک منبع اطلاعاتی یا خدماتی از طریق دستگاه های دیگر در اختیار کاربران قرار گرفته می شود و در نقطه مقابل سرور می تواند یک نرم افزار یا سخت افزار باشد که خدمات یا قابلیت هایی را برای دستگاه های دیگر(خدمات گیرنده یا کلاینت) فراهم می کند. سیستم‌ های سرور به اشتراک گذاری داده و منابع به یک یا چند کلاینت می پردازند.

سیستم سرور چگونه عمل می کند؟

دیدگاه ها
سیستم سرور نوعی سیستم خدمات دهنده به شمار می آید که به صورت یک برنامه کامپیوتری یا فرآیند در حال اجرا به ارائه خدمات می پردازد. سرور در واقع یک ابر دستگاه توسعه یافته می باشد که برای اجرای چندین برنامه سروری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.برخی فعالان حوزه برنامه نویسی و شبکه به جای لغت سرور از سرویس خدمت یا خدمات دهنده  نیز استفاده می کنند. اگر چنین دستگاهی بر روی یک شبکه قرار گیرد، در این صورت «میزبان» نامیده خواهد شد.به طور کلی سیستم سرور  به نوعی عملیات ارائه خدمات محسوب می شود مانند سرورهای تحت وب که وظیفه نشان دادن صفحات وب را به کاربران دارند. سیستم های سرور با تجهیزات قدرتمند و پیشرفته به صورت 24 ساعته روشن می باشند و به اینترنت متصل خواهند بود تا خدمات گیرنده ها از این سرویس استفاده کنند.

معرفی انواع سیستم سرور

دیدگاه ها
سیستم های سرور که در زمینه ارائه خدمات به کامپیوترهای کوچکتر یا کلاینت مشغول فعالیت هستند با توجه به فاکتورهای مختلف به انواع متعددی دسته بندی می شوند. در ادامه قصد داریم تا انواع سیستم های سرور را به شما عزیزان معرفی کنیم:

انواع سرور از لحاظ تخصیص منابع

امروزه سرور موجود برای ارائه خدمات به کاربران (خدمات گیرنده ها) از نقطه نظر تخصیص منابع در 3 نوع سرور اشتراکی، سرور اختصاصی مجازی و سرور اختصاصی دسته بندی می شود. حال هر یک از این سرورها را توضیح خواهیم داد:

سرور اشتراکی 

به سرورهایی که از تعدادی دیتابیس، وب سایت یا میل دامین تشکیل شده است، سرور اشتراکی گفته می شود تا پاسخگوی نیازهای متعدد کاربران باشند و تمام این ابزارها با توجه به نوع کاربرد تعیین می شوند. در سرور اشتراکی کلیه منابع اعم از پردازنده، فضای ذخیره سازی و پهنای باند به صورت اشتراکی در اختیار کاربران قرار داده می شوند.

سرور اختصاصی مجازی

سروری که از منابع اختصاصی تر از یک سرویس اشتراکی تشکیل شده اند و از روش «مجازی سازها» برای تقسیم بندی منابع یک سرور اختصاصی مجازی استفاده می کنند. با توجه به مجازی بودن منابع این نوع سرورها، تعداد وب سایت های روی این سیستم سرور در مقایسه با سرور اشتراکی از تعداد کمتری برخوردار می باشد.

سرور اختصاصی

نوع دیگری از سیستم سرور وجود دارد که با نام سرور اختصاصی شناخته می شود. در این نوع سرورها استفاده از پردازنده، فضای ذخیره سازی، پهنای باند، RAM، قرارگیری رک ها و دسته بندی سرویس ها بر روی یک سرور کاملا اختصاصی میزبانی خواهند شد. این نوع سرور بهترین گزینه برای وب سایت های پربازدید مانند فروشگاه های آنلاین، سازمان ها و شرکت ها به شمار می آید.در کشورمان ایران سرورهای اختصاصی با توجه به محدوده جغرافیایی و محل قرارگیری مرکز دیتاسنتر به 2 نوع سرور اختصاصی داخل کشور و سرور اختصاصی خارج از کشور دسته بندی می شوند.

انواع سرور از لحاظ کاربرد

دیدگاه ها
سیستم سرور با توجه به نوع کاربرد و کارایی که دارد به انواع مختلفی تقسیم می شود که در ادامه انواع سرور از لحاظ کاربرد را معرفی خواهیم کرد:
 • وب سرور: این نوع سیستم سرور بهترین گزینه برای راه اندازی انواع وب سایت و Hostin به شمار می آید.
 • دیتابیس سرور: این نوع سرورها برای شرکت ها و سازمان هایی که به بانک اطلاعاتی یک نرم افزار یا سرویس نیاز دارند، گزینه مناسبی محسوب می شود.
 • میل سرور: یکی از سرورهای مناسب برای دریافت و ارسال ایمیل، میل سرور می باشد که با نصب نرم افزارهای ایمیل چون مانند Smartermail ، Postfix  بر روی این سرور، می توان دریافت و ارسال ایمیل را انجام داد.
 • فایل سرور: یکی از بهترین و ساده ترین سیستم سرور جهت اشتراک گذاری فایل، File  سرور محسوب می شود.
 • Application  سرور: نرم افزار کاربردی کاربران بر روی این سرورها نصب می شود و کاربران می توانند از طریق کامپیوترهای خود به این برنامه ها دسترسی داشته باشند.
 • DNS سرور: بر روی این نوع سیستم سرور، سرویس و تنظیمات DNS وب سایت انجام خواهد شد و وظیفه Resolve  شدن آدرس آی پی های وب سرور و ایمیل سرور را در شبکه اینترنتی بر عهده دارد.
 • Game  سرور: این سرور نوعی Application سرور به شمار می آید که تنها برای نصب بازی به کار خواهد رفت. بازی بر روی Game  سرور نصب شده و کاربرانی که به شبکه متصل می شوند، می توانند با برقراری ارتباط از بازی استفاده نمایند.
 • Media  سرور: این نوع سیستم سرور به منظور اشتراک گذاری سرویس های چند رسانه ای یا مدیا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 • Proxy  سرور: نوعی سیستم سرور که به صورت رابط بین سرور اصلی و کلاینت عمل می کند و پس از دریافت و بررسی اطلاعات، آن را در اختیار گیرنده ها قرار می دهد.

سیستم عامل سرور چیست؟

دیدگاه ها
حال که با تعدد سیستم سرورها آشنا شدید، بد نیست با انواع سیستم عامل هایی که بر روی سرورها نصب می شوند نیز آشنا شوید. سیستم عامل مورد نظر بر روی سرورها با توجه به نوع نرم افزارهای نصب شده بر روی سرور تعیین خواهند شد. سیستم عامل سرور در واقع به نرم افزار پیچیده ای گفته می شود که بر روی سرور نصب می شود تا بتوان از سخت افزار سرور بهره برد. در ادامه دسته‌ بندی سیستم عامل‌ های سرور را نام خواهیم برد:
 • سیستم عامل لینوکس: کلیه نسخه های لینوکس مانند  CentOS، Debian  و …
 • سیستم عامل ویندوز: کلیه نسخه ‌های مختلف ویندوز مانند Windows Server 2012، windowsServer2016   و نسخه ‌های قدیمی ویندوز 2008
 • سیستم عامل مجازی‌ساز: نرم‌ افزارهای مجازی‌ ساز مانند  KVM، Hyper-V، Vmware ESX  و...

آشنایی با ویژگی های سرور

دیدگاه ها
سیستم سرور که تا اینجای مقاله با انواع آن و انواع سیستم عامل سرور آشنا شدید از ویژگی ها و خصوصیاتی برخوردار هستند که در ادامه برخی از ویژگی های آنها را بیان خواهیم کرد:
 • بهره گیری از منابع سخت ‌افزاری انحصاری
 • امکان ارتقاء سخت افزار سیستم سرور
 • برخورداری از سرعت بسیار زیاد
 • اتصال همیشگی به اینترنت
 • بهره گیری از قدرت پردازش و محاسبات سریع
 • برخورداری از امنیت بسیار بالا
 • امکان پیاده‌سازی Raid نرم‌ افزاری و سخت ‌افزاری بر روی سیستم سرور
 • و...

چگونه سیستم سرور و سیستم عامل سرور مناسب انتخاب کنیم؟

دیدگاه ها
سیستم عامل سرورهای مختلف از جمله ویندوز، لینوکس و مجازی با توجه به نوع نیاز و کاربرد برای انواع سرورها مانند سرور اختصاصی و سرور اشتراکی مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور انتخاب بهترین سیستم سرور و سیستم عامل مناسب سرور باید نیازهای خود را در نظر گرفته و با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بهترین سیستم را انتخاب نمایید. به طور کلی در انتخاب سرور و سیستم عامل مناسب آن باید به نکات زیر توجه نمایید:
 • نیاز و خواسته کاربر
 • قابلیت پیکربندی مجدد و به روز رسانی سخت افزاری و نرم افزاری
 • زیرساخت شبکه و اینترنت
 • قابلیت شناسایی پیشرفته و اعلام خطر و خطا پردازنده و دیسک
 • قابلیت‌های امنیتی و حفاظتی اطلاعات
 • برخورداری از تسهیلات پشتیبانی پیشرفته
 • و...
این نکته را در نظر داشته باشید که سیستم عامل های شخصی و سیستم عامل های سرور از یک کد منبع مشابه بهره می برند ولی در پیکربندی با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین اگر قصد تهیه و خرید سرور مناسب با نیازهای خود را دارید، بهتر است به ویژگی های هر سرور توجه کرده و سیستم سرور مناسبی را با توجه به هزینه پرداختی انتخاب نمایید. به منظور آشنایی بیشتر با انواع سیستم سرور و سیستم عامل مبتنی بر سرور می توانید به سایت های فعال در این حوزه مراجعه کنید و مشاوره های لازم را از متخصصین با تجربه دریافت کنید.

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی