دیتاسنتر چیست


دیتاسنتر چیست

منظور از دیتاسنتر چیست

دیدگاه ها
دیتاسنتر (Data Center) مجموعه ای از تجهیزات، سرور ها و... با تمام امکانات امنیتی می باشد که برای استفاده در شبکه ها سرویس های لازم را ارائه می دهند. این مرکز در واقع با استفاده از سرور های کامپیوتری که در آن وجود دارد، اقدام به جمع آوری ، پردازش و انتقال داده ها می کند. دیتاسنتر ها معمولاً برای انجام این فعالیت ها از تکنولوژی های گوناگون و پیشرفته ای استفاده می کنند که بر همین اساس به دسته های متنوعی تقسیم بندی می شوند و هر کدام از آنها کارکرد های خاص خود را دارند. امروزه با گسترده شدن استفاده از اینترنت و دسترسی راحت به آن وجود مراکز داده در سازمان ها و شرکت ها الزامی می باشد. در همین راستا در این مقاله تلاش کرده ایم تا کلیه اطلاعات لازم در زمینه دیتا سنتر را در اختیارتان قرار دهیم.منظور از دیتاسنتر و یا همان مرکز داده، مکانی می باشد که در آن تعداد بسیار زیادی از تجهیزات شبکه و سرورهای کامپیوتری به کمک برخی از امکانات زیرساختی به پشتیبانی و نگهداری سرویس های تحت شبکه، مانند؛ اینترنت، اینترانت و اکسترانت می پردازند.به عبارت دیگر، مرکز داده به مکانی گفته می شود که در آن تعداد بسیار زیادی از سرور های کامپیوتری به کمک هم و به طور مستمر، داده ها را رایانش، جمع آوری، ذخیره سازی و منتقل می کنند.مراکز داده موجود در شرکت ها و سازمان ها اغلب از ساختمان هایی با پیشرفته ترین امکانات امنیتی ساخته شده اند و در آنها کلیه تجهیزات لازم برای جلوگیری از به خطر افتادن داده ها، مانند؛ سیستم های تهیه، اطفاء حریق، توزیع مناسب برق و... تعبیه شده است.هر سازمان و یا شرکتی که از سرویس های مرکز داده استفاده می کند، می تواند به کمک سرویس هایی که از این مرکز ارائه می شود، اقدام به راه اندازی کلیه اطلاعات و سرویس هایی که مبتنی بر شبکه هستند و همچنین وب سایت های خود نمایند.امروزه دیتاسنترهای بسیار زیادی وجود دارند که در حال سرویس دهی در شبکه های اینترنتی می باشند.

نحوه کارکرد دیتاسنتر به چه صورت می باشد؟

دیدگاه ها
همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، مرکز داده مکانی می باشد که در آن سرورهای کامپیوتری زیادی برای ارسال، دریافت و پردازش داده به وسیله ارتباطات شبکه داخلی تعبیه شده است.اگر قصد دارید که نحوه عملکرد یک مرکز داده را بهتر درک کنید، فرض کنید که سرورها در پشت مجموعه ای از لایه ها قرار گرفته اند و داده ها پایین ترین قسمت این لایه را تشکیل می دهند. اکنون با ارائه مثالی نحوه عملکرد مرکز داده را به طور کامل بیان می کنیم:زمانی که شما به مرورگر خود مراجعه و در آن یک آدرس اینترنتی را تایپ می کنید. در واقع یک درخواست به سرور های اینترنتی ارسال می کنید که این درخواست در همان لحظه از نظر آلودگی و بدافزار ها بررسی می شود. بعد از انجام بررسی های لازم، درخواست شما به سوئیچ موجود در لایه دسترسی ارسال و به وب سرور مجازی و یا فیزیکی که در لایه داخلی شبکه وجود دارد، منتقل می شود.در مرحله بعد، سرور مورد نظر درخواست هایی را که دریافت کرده است، مورد پردازش قرار داده و آن را به بانک اطلاعاتی ارسال و برای دریافت پاسخ اقدام به بازخوانی داده های مدنظر از بانک اطلاعاتی می کند.در این مرحله، درخواستی که مورد پردازش قرار گفته است، اطلاعات مورد نیاز را به عبور از لایه ذخیره سازی از داخل دیسک ها خارج می کند. سپس سرورها، پاسخ های دریافت شده را به بسته هایی تقسیم کرده و با انتخاب بهترین مسیر آن را به درخواست کننده ارسال خواهد کرد.

آشنایی با انواع دیتاسنتر

دیدگاه ها
دیتاسنترها با توجه به نوع تکنولوژی هایی که مورد استفاده قرار می دهند و همچنین هزینه ها و کاربرد هایی که دارند، از انواع گوناگونی برخوردار می باشند. از این رو در ادامه سعی کرده ایم تا به طور خلاصه و مفید به معرفی انواع مرکز داده و بررسی هریک از آنها بپردازیم.اگر قصد دارید که درباره انواع دیتاسنتر بیشتر بدانید، پس تا ادامه این مطلب با ما همراه باشید. 

مراکز داده سازمانی

دیدگاه ها
دیتاسنتر سازمانی، مکانی می باشد که غالباً در ساختمان اصلی و یا محوطه فیزیکی سازمان قرار دارد و خود سازمان آن را پیاده سازی و مدیریت می کند. این نوع مراکز داده اگرچه بسیار پرهزینه و قدیمی هستند، اما هنوز هم برخی از شرکت ها به منظور میزبانی داده های خود از این نوع دیتاسنترها استفاده می کنند.

مراکز داده هم مکانی

دیدگاه ها
سازمان ها در ابتدا علاقه مند بودند که مراکز داده خود را برون سپاری نمایند، اما هدف اصلی آن ها مدیریت و کنترل داده ها به وسیله کارکنان خود آن شرکت به جای شرکت های سرویس دهنده بود.سهمین عامل باعث شد که شرکت های ارائه دهنده خدمات دیتاسنتر، اقدام به ارائه خدمات هم مکانی نمایند.سازمان ها و شرکت هایی که نیازمند به یک فضای بسیار امن و پهنای باند با ظرفیت بالا دارند، استفاده از خدمات هم مکانی در مراکز داده، می تواند به رفع نیاز آنها کمک کند. این نوع خدمات به شرکت ها و سازمان ها، امکان اجاره حداقل یک کابینت و یا قفسه را در مرکز داده می دهد و مسئولیت مدیریت آن را بر عهده کارکنان همان سازمان می گذارد.

مراکز داده مدیریت شده

دیدگاه ها
در بین تمامی مراکز داده ای که شرکت ها و سازمان ها از آنها استفاده می کنند، مراکز داده مدیریت شده اولین مراکز داده برون سپاری شده به شمار می روند.به طور کلی شرکت های سرویس دهنده مدیریت این نوع مراکز داده را برعهده دارند، اما تعدادی از سرویس دهندگان این امکان را برای مشتریان فراهم می کنند تا بتوانند بخشی از مرکز داده را خودشان مدیریت نمایند.با وجود این نوع مراکز داده، شرکت ها و سازمان ها ترجیح می دهند به جای پرداخت هزینه های گزاف فراهم کردن منابع و تجهیزات زیرساختی، اقدام به اجاره مراکز داده مدیریت شده نمایند.

مراکز داده یکجا

دیدگاه ها
در این نوع دیتاسنتر که دیتاسنترهای بسیار بزرگی هستند، تنها بخش های وسیعی از فضا، امکانات تاسیساتی و انرژی برق توسط سرویس دهنده به مشتریان اجاره داده می شود.شرکت های بسیار بزرگی در دنیا وجود دارند که به جای اینکه مراکز داده خود را در نقاط جغرافیایی متفاوتی بسازند، ترجیح می دهند تا خدمات این نوع مراکز داده را به صورت یکجا اجاره نمایند.

مراکز داده ابری

دیدگاه ها
این نوع مراکز داده، یکی از ارزان ترین مراکز داده به شمار می روند که به همین دلیل با استقبال زیادی روبرو شده اند. در چند سال گذشته، شرکت ها بین ساخت و تاسیس یک مرکز داده در ساختمان خود و یا اجاره مرکز داده مدیریت شده راه دیگری داشتند.اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن فناوری رایانش ابری، شرکت ها می توانند به راحتی و خیلی ساده، مرکز داده اختصاصی مجازی خود را طراحی و راه اندازی نمایند. مراکز داده ابری این امکان را برای شرکت ها و سازمان ها فراهم می کنند تا بتوانند قدرت گروه های بزرگی از سرور های کامپیوتری، منابع ذخیره سازی در شبکه های عمومی و خصوصی را بهره برداری نمایند.طبق تحقیقات بین المللی که در چند سال اخیر انجام شده است، تعداد شرکت هایی که به سمت استفاده از زیرساخت های ابری و به کارگیری همزمان ابر عمومی و ابر اختصاصی مهاجرت کرده اند، روز به روز در حال افزایش است.

امنیت دیتاسنتر ها

دیدگاه ها
حفظ امنیت مراکز داده یکی از مهمترین نکاتی که در زمان طراحی یک مرکز داده حتماٌ باید به آن توجه زیادی شود.اولین مساله امنیتی در یک دیتاسنتر، دسترسی کارکنان تعمیر و نگهداری تجهیزات، به تجهیزات بسیار بزرگ IT می باشد. علاوه بر این، یکی دیگر از مسائل امنیتی که حتماً باید در مراکز داده مورد توجه قرار گیرد، اطفاء حریق می باشد که امروزه بیشتر دیتاسنترها برای جلوگیری از آسیب دیدگی محیط زیست از سیستم های اطفاء حریقی استفاده می کنند که با استاندارد های حفظ محیط زیست مطابقت داشته باشد.

وجود مرکز داده برای سازمان ها چه اهمیتی دارد؟

دیدگاه ها
با توجه به اینکه در چند سال گذشته، قیمت تجهیزات کامپیوتری کاهش پیدا کرده و دسترسی به اینترنت پرسرعت برای همگان به راحتی امکان پذیر شده است، سازمان ها و شرکت ها به طور دائم برای دریافت خدمات دیتاسنتر تقاضا می کنند و از آنجایی که میزان وابستگی کسب و کار ها به اینترنت و فناوری اطلاعات روز به روز در حال افزایش است، تقاضا برای دریافت خدمات دیتاسنتر نیز به همان نسبت در حال افزایش می باشد.مراکز داده امروزه در زمینه اقتصاد دیجیتال نقش بسیار پررنگ و تعیین کننده ای دارند، به طوری که بخش های بزرگی از فعالیت های جامعه، دولت و کسب و کار بر عهده دیتاسنتر ها می باشد.در بسیاری از مواقع، تعدادی از سرویس دهنده های اینترنت آنچنان فعالیت بالایی دارند که استفاده از چندین سرور کامپیوتری نیز، نمی تواند تمامی نیازهای آنها را پوشش دهد. از این رو برای رفع نیاز این سرویس دهنده ها تنها شبکه بسیار بزرگی از صدها و یا هزاران سرویس کامپیوتری باید مورد استفاده قرار گیرد.

مراکز داده از چه امکاناتی برخوردار می باشند؟

دیدگاه ها
معمولاً دیتاسنتر ها برای اینکه بتوانند بهترین خدمات را به کاربران خود ارائه دهند، از پیشرفته ترین امکانات و تجهیزات استفاده می کنند که برخی از آنها در ادامه معرفی شده اند:
 • سیستم های برق بسیار پر قدرت:
کلیه خدمات و سرویس هایی که به کاربران ارائه می شود، برای استفاده و دسترسی مداوم نیازمند به سرویس های برق دائمی هستند تا بتوانند به طور دائم و بدون هیچ وقفه ای خدمات خود را ارائه دهند. از اینرو برخورداری از سیستم برق بسیار قدرتمند یکی از مهمترین امکاناتی می باشد که دیتاسنتر ها باید از آن برخوردار باشند.
 • سیستم های خنک کننده و تهویه بسیار قوی:
سیستم های خنک کننده ای که از توان و قدرت بالایی برخوردار باشند، یکی دیگر از مهمترین امکاناتی است که هر مرکز داده ای باید از آن برخوردار باشد. از آنجایی که سرویس هایی که در داخل رک های مرکز داده قرار دارند، اغلب حرارت زیادی را تولید می کنند، بدون حضور یک سیستم خنک کننده قدرتمند همه تجهیزات به سرعت ذوب می شوند. از این رو وجود سیستم های خنک کننده ای که از کیفیت خوبی برخوردار باشند در دیتاسنتر ها الزامی می باشد.
 • ارائه خدمات پشتیبانی و مانیتورینگ به صورت بیست و چهار ساعته:
مراکز داده باید کلیه تجهیزات، سرور ها، سرویس های برق و... را به طور دائم و در تمام روز های هفته مانیتورینگ نمایند.
 • استفاده از چند لینک اینترنت و با ظرفیت بسیار بالا:
تجهیزات ارتباطی مهمترین و اصلی ترین قسمت هر دیتاسنتری را تشکیل می دهند. هر مرکز داده برای اینکه بتواند سرور ها را میزبانی کند، به پهنای باندی با ظرفیت بسیار بالا نیاز دارد. علاوه براین برای اینکه میزان دسترسی به میزان زیادی افزایش یابد، علاوه بر این لینک های چند گیگابایتی از تعدادی لینک بک آپ نیز استفاده می شود.
 • برخورداری از فضای کافی:
هر مرکز داده ای برای اینکه بتواند میزبانی سرور ها و گرید بندی دیتا را به خوبی انجام دهد، نیاز دارد که تمامی تجهیزات آن از فضای کافی برخوردار باشند و مقداری فضای خالی نیز برای تجهیزات آینده در نظر گرفته شود.
 • سیستم های امنیتی:
به طور کلی حفظ امنیت سرور ها، از مهمترین نکاتی می باشد که در این زمینه باید به آن توجه کرد. از این رو در مراکز داده ورود به تمامی بخش ها برای همگان و یا حتی کارشناسان بخش های مختلف مجاز نمی باشد و تنها افرادی که مجوز ورود به هر بخش را داشته باشند، امکان ورود به بخش مربوطه و دسترسی به تجهیزات آن را خواهند داشت.
 • فایروال:  
تجهیزات، سرور ها و به طور کلی اطلاعات موجود در مراکز داده ها به شدت مورد توجه خرابکاران اینترنتی قرار دارند. از این رو وجود فایروال ها برای حفظ امنیت بیشتر مراکز داده از مهمترین امکاناتی می باشد که دیتاسنتر ها باید از آنها برخوردار باشند.در صورتی که یکی از رقبا تشخیص دهند که مرکز داده مورد نظر به وسیله فایروال تجهیز نشده است ، مرکز داده به سرعت در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
 • روتر ها و تجهیزات شبکه:
اگرچه وجود تمامی موارد ذکر شده در بالا برای یک مرکز داده ضروری می باشد اما هیچ کدام از آنها به اندازه تجهیز یک دیتاسنتر به تجهیزات شبکه اهمیت ندارد.

کاربردهای مراکز داده

دیدگاه ها
اکنون ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که اصلاً دیتاسنتر ها چه کاربرد هایی دارند و برای چه اهدافی مورد استفاده قرار می گیرند؟مهمترین کاربرد های مراکز داده به شرح ذیل می باشند:
 • سرویس های میزبانی ایمیل
 • امکان اجاره بخشی از یک رک برای سرورهای سازمان ها و شرکت ها، به منظور نگهداری و پردازش داده ها
 • برخورداری از سرویس های ارائه خدمات برنامه های گوناگون به شکل آنلاین

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی