اکسس پوینت چیست


اکسس پوینت چیست

تعریف دقیق تر از اکسس پوینت

دیدگاه ها
اکسس پوینت یا نقاط دسترسی وسیله ایی است که یک شبکه محلی Lan یا WLAN را ایجاد می کند. ایجاد اکسس پوینت معمولا در شرکت ها، اداره ها و ساختمان های بزرگ اتفاق می افتد.همچنین نقاط دسترسی از طریق کابل به یک روتر سیمی، هاب یا سوئیچ متصل می شوند و سیگنال وای فای را به منطقه مشخص و البته مساحت بیشتری گسترش می دهند. در ادامه نگاهی به ویژگی ها و کاربردهای اکسس پوینت می اندازیم.اکسس پوینت وسیله ایی است مانند روتر بی سیم، که به دستگاه های بی سیم امکان اتصال به شبکه را به راحتی می دهد. این تجهیزات بی سیم که با عنوان اکسس پوینت معروف شده اند در حال حاضر قابل استفاده در خانه ها، اداره ها و یا مکان های عمومی هستند. نقاط دسترسی در خانه ها معمولا روترهای بی سیم هستند که به یک مودم سیمی یا DSL متصل می شوند.با این حال ممکن است برخی از مودم ها خود قابلیت بی سیم شدن داشته باشند و خودشان نیز به نقطه دستیابی قوی تبدیل شوند.مشاغل بزرگ غالبا در داخل شرکت و یا فضای اداری چندین نقطه اتصال قوی را ارائه می دهند. اینگونه کارمندان این امکان را دارند تا در هر نقطه ایی از شرکت و به صورت بی سیم به شبکه مرکزی متصل شوند.نقاط دسترسی را حتی در کتابخانه ها، فروشگاه ها، کافی شاپ ها، رستوران ها و سایر مکان ها می توان یافت. در برخی از کشورهای پیشرفته نقاط دسترسی عمومی را به صورت فرستنده های بی سیم که به چراغ های خیابانی، علائم و سایر اشیاء متصل هستند، تعریف کرده اند.

تعریف نقاط دسترسی بسته و ایمن

دیدگاه ها
در حالی که اکسس پوینت معمولا دسترسی بی سیم به اینترنت را ارائه می دهد، برخی از آنها فقط برای دسترسی به یک شبکه بسته در نظر گرفته شده اند. برای مثال یک تجارت و بیزینس بزرگ ممکن است نقاط دسترسی ایمن را برای کارمندان خود تعریف کند تا بتوانند از طریق آن و به صورت بی سیم به فایل های سرور شرکت ، کاری و یا موارد مورد نیاز دسترسی لازم را پیدا کنند. همچنین اکثر نقاط امکان اتصال به دسترسی وای فای را فراهم می کنند. اما امکان دسترسی به این نقاط اتصال از طریق بلوتوث نیز وجود دارد.این محدودیت ها و تنظیمات به این دلیل اعمال شده اند تا بتوان ایمن ترین ارتباطات را تعریف کرد. این اتصالات که در انواع سیمی و بی سیم هستند، به اختصار IP و WAP خوانده می شوند. WAP که برای نقاط دسترسی بی سیم است مانند IP کاربرد زیادی ندارد، چرا که WAP مخفف پروتکل استاندارد دسترسی بی سیم است.

تفاوت اکسس پوینت بی سیم و روتر بی سیم

دیدگاه ها
به طور معمول روترهای بی سیم در خانه ها و مشاغل کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. که در آن می توان تمامی کاربران را با یک IP ترکیبی و روتر پشتیبانی کرد.IP های بی سیم مورد استفاده در مشاغل بزرگتر و مکان هایی که پشتیبانی از هزاران کاربر انجام می شود، مورد استفاده قرار می گیرند. تعداد نقاط دسترسی بسته به تعداد کاربران فعال در شبکه و همچنین اندازه فیزیکی شبکه تغییر می یابد.اما در مقابل یک روتر بی سیم اجازه اشتراک اطلاعات و داده های مختلف را در یک شبکه به کاربران می دهد. روتر بی سیم با اختصاص دادن IP آدرس هایی به کامپیوترهای موجود در شبکه امکان ذکر شده در بالا را فراهم می آورد. علاوه بر این یک روتر بی سیم به این رایانه هایی که در شبکه بی سیم هستند امکان استفاده از چاپگر، اسکنر و سایر دستگاه ها را ممکن می سازد.روترها به عنوان سرور DNS و server سرور DHCP نیز عمل می کنند. به طور خلاصه، روتر بی سیم را می توان پیکربندی کرد تا به عنوان یک IP کار کند اما یک IP نمی تواند به عنوان روتر WiFi عمل کند.

دلیل برتری اکسس پوینت بی سیم

دیدگاه ها
اگر روتر بی سیم دستگاه های موجود را پشتیبانی نکند که البته روترهای با این قابلیت نادر هستند، می توانید با اضافه کردن یک دستگاه اکسس پوینت Wireless  به جای اضافه کردن روتر دوم شبکه را گسترش دهید.اگرچه اتصالات وای فای از نظر فنی نیازی به استفاده از IP ندارند، اما شبکه های وای فای را قادر می سازند تا در مسافت های طولانی تر و تعداد کاربران بیشتر نیز کارایی لازم را داشته باشند. اکسس پوینت های مدرن تا 255 کاربر را نیز پشتیبانی می کنند و این در حالی است که نقاط دسترسی در قدیم تا 20 کاربر را پشتیبانی می کردند. IP های بی سیم همچنین این قابلیت را دارد تا به سایر شبکه های سیمی نیز متصل شود. این قابلیت ها در اکثر اکسس پوینت های مدرن موجود است.

تاریخچه مربوط به نقاط دسترسی

دیدگاه ها
اولین نقاط دسترسی قبل از وای فای بوجود آمدند.  شرکت Proxim (از نزدیکان Proxim Wireless) اولین دستگاه را با نام RangeLAN 2 و در سال 1994 تولید کرد.اگرچه در سال های اولیه از آنها با عنوان WAP یاد می شد اما کم کم IP جایگزین این کلمه شد. در سال های اخیر این تکنولوژی برای راه اندازی خانه های هوشمند مورد استفاده قرار گرفته است.نقاط دسترسی که در خانه هایی با سیستم هوشمند فعال هستند از طریق تعامل با صدا، حرکت و سنسورهای متعدد و لوازم خانه مانند پرده، درب ها، چراغ ها، پنجره ها و غیره را کنترل می کنند.

چگونه روتر بی سیم را به عنوان نقطه دسترسی تنظیم کرد

دیدگاه ها
یک شبکه برای عملکرد اولیه فقط به یک روتر احتیاج دارد. اگر روتر را به یک اکسس پوینت خارجی تبدیل کنید، در واقع می توانید فضای اتصال به اینترنت را چند برابر نمایید. روترهای خانگی شما علاوه بر عملکرد خود به عنوان روتر پایه دارای یک IP تعبیه شده و در بعضی موارد چند IP (روترهای دوبانده و سه باند) هستند. IP سیگنال های خود را پخش می کنند تا کاربران تلفن های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ ها بتوانند به آنها به خوبی متصل شوند.تصور کنید روتر خانگی شما نقطه در A  باشد. مسیری که به IP تبدیل می شود B نام دارد. هدف این است تا روتر B  را به عنوان Ip خارجی برای A تنظیم کنیم. برخی از روترهای WiFi دارای حالت Access Point هستند.اگر این حالت برای روتر شما وجود دارد فقط کافیست که این حالت را روشن کنید. اما در صورتی که روتر شما نیاز به پیکربندی داشته باشد باید مراحل زیر را طی کنید.

مراحل کلی تبدیل روتر بی سیم به IP

دیدگاه ها
1-درگاه WAN روتر B را کاملا نادیده بگیرید. آن را با چسب بپوشانید.2- از دامنه آدرس IP روتر A اطلاع پیدا کنید. برای مثال اگر آدرس IP روتر A 192.168.1.1 باشد، آنگاه می توان با اطمینان دامنه آن را از 192.168.1.2 تا 192.168.1.254 تغییر داد زیرا در این دامنه متغیر است.3-آدرس IP روتر B را به صورت دستی در محدوده آدرس IP روتر A تنظیم کنید. به عنوان مثال می توانید آن را 192.168.1.2 در نظر بگیرید. فقط اطمینان حاصل کنید که از این IP برای هیچ دستگاه دیگری استفاده نکرده و نخواهید کرد.4-عملکرد DHCP روتر B را خاموش کنید.حال اگر روتر B که البته دیگر روتر نیست را با استفاده از کابل وارد شده به پورت LAN به پورت LAN روتر A وصل کنید، آن را به عنوان اکسس پوینت می شناسد.

نصب نرم افزاری نقاط دستیابی

دیدگاه ها
برای نصب نرم افزار Myhotspot، راه اندازی را در رایانه شخصی ویندوز خود شروع کنید. پیکربندی شبکه باید طی مراحل نصب فعال شود. جادوگر شبکه راه اندازی می شود. بعد از نصب MyHotspot باید رایانه خود را مجددا راه اندازی کنید. اگر از Windows Vista / 7/8/10 استفاده می کنید، مطمئن شوید MyHotspot را با حقوق سرپرست اجرا کنید. بر روی برنامه کلیک راست کرده و بر روی "Run as administrator" کلیک کنید. (نمایش مثال) حالت نصب 1: برای اتصال به اینترنت از چوب USB surf (3G / 4G / HSDPA / LTE) استفاده کنید: حالت  نصب 2: لپ تاپ خود را به یک کانون Wi-Fi تلفن همراه تبدیل کنید: شما باید اتصال LAN 2-Ethernet خود را با اتصال WLAN جایگزین کنید. اداره کردن: MyHotspot نمای کلی از جدول را در اختیار شما قرار می دهد که شامل تمام جلسات اینترنتی در WIFI-Hotspot شما است. برای پایان دادن به جلسه اینترنت می توانید از این مدیر استفاده کنید. ورود به سیستم: MyHotspot را می توان برای ضبط کلیه اقدامات جلسات در WIFI-Hotspot استفاده کرد. این به شما امکان می دهد تمام صفحات url بازدید شده را به طور کامل ردیابی کنید.

کاربردهای متعدد نقاط دستیابی

دیدگاه ها
با دسترسی به اینترنت سریع، تحرک و انعطاف پذیری محسوسی در بین کاربران شبکه های اینترنتی مشاهده شد. اینکه فضاهایی وجود داشته باشند که اینترنت رایگان را به کاربران خود ارائه دهند بدون شک باعث محبوبیت و افزایش کاربر در محیط آنها می شوند. برای مثال فرض کنید در خیابان و یا در یک کافه هستید که به شدت و در لحظه نیاز به اتصال اینترنتی پیدا می کنید.اگر در کافه و یا خیابان ها نقاط اتصال تعبیه شده باشد بدون شک دوباره آن مکان را برای قدم زدن و یا استراحت کردن و تفریح برمی گزینید.در دنیای به روز و مجازی که وجود داریم همه به دنبال یک اتصال ایمن و خوب هستند. حال چه هدف از اتصال انتقال داده باشد و یا اینکه به اینترنت متصل شود. اکسس پوینت این انتظارات را برآورده می کند. 

بهترین اکسس پوینت ها

دیدگاه ها
شرکت های مختلفی در دنیا وجود دارند که تولید کننده بهترین اکسس پوینت ها هستند. TP-Link یکی از برترین مدل های IP های سیمی و بی سیم را ارائه می کند. TP-Link AC1750 Wireless Wi-Fi از بارزترین مدل های IP  است که قابلیت های ویژه ایی را ارائه می کند و جزو برترین های دنیا است. این IP دارای سرعت 45 مگابیت بر ثانیه می باشد که در لحظه 2.4 گیگا هرتز داده را انتقال می دهد.مدل بعدی AC1200  دو بانده است. این IP بسیار کوچک و جادار است و به راحتی قابل حمل می باشد. با وجود کوچک بودن، دامنه آنتن دهی را دو برابر می کند و از دستگاه های سیمی نیز پشتیبانی می کند. ASUS 3-In-1 بی سیم که یک روتر بی نظیر نیز است.حداکثر 300 مگابیت بر ثانیه سرعت را ساپورت می کند. این چند نمونه تنها تعداد اندکی از بهترین IP ها بودند که در ایران نیز قابل خریداری می باشند.

میانگین قیمت اکسس پوینت ها

دیدگاه ها
اگر دارای یک شرکت بسیار بزرگ با تعداد کارمندان زیاد و البته حجم مساحتی بزرگ هستید، پس باید برای خرید اکسس پوینت هزینه کنید. البته IP ها بر اساس فضا به دو دسته قابل نصب در فضای داخلی و خارجی تقسیم بندی می شود.قیمت اکسس پوینت ها معمولا از 150.000 تومان تا 31.000.000 تومان متغیر است. زمانی که بخواهید اکسس پوینت را سفارش دهید شرکت فروشنده از شما مساحت فضا، هدف از استفاده، نوع نقاط دستیابی (سیمی یا بی سیم)، تعداد کاربران فعال در محیط و اطلاعات از این قبیل را می پرسد.تمامی این  اطلاعات در قیمت IP ها تاثیرگذار هستند. اگر دارای فضایی کوچک هستید پس حداقل قیمت را برای خرید اکسس پوینت پرداخت خواهید کرد و نیازی به هزینه کردن زیاد نخواهید داشت.برای مثال فضایی به مساحت 200 متر و تعداد کاربر 10 نفر اکسس پوینتی بی سیم به قیمت 250.000 تومان را می طلبد و برای آن کافی است.

اکسس پوینت ها در آینده ایی نه چندان دور

دیدگاه ها
شبکه های کامپیوتری دارای ساختار پیچیده ایی هستند. تغییرات در دنیای اتصالات و ارتباط به سمت و سوی متفاوت تری گرایش پیدا کرده است. در حال حاضر شرکت های بزرگی مانند TP-link و D-link یا Asus به فکر ساخت اکسس پوینت هایی با حجم بسیار کوچکتر و سرعت بیشتر و محدوده پشتیبانی وسیع تر هستند.یک سری خطاها و هشدارهای ریز در خصوص امنیت و البته مچ کردن برخی تنظیمات بین روتر و IP وجود دارد که معمولا با عنوان باگ از آنها یاد می شود.حداکثر سعی این شرکت ها از بین بردن این باگ ها و رسیدن به ایده آل ترین شرایط اتصال می باشد. همچنین افزایش سرعت، قدرت و بالا بردن کیفیت اتصال از دیگر نقاط قوت هایی است که قرار است بر روی آنها کار شود. شاید در آینده ایی نه چندان دور اکسس پوینت ها فرازمینی نیز بشوند و تمام اینگونه مشکلات در آنها از بین برود. این قابلیت می تواند کمک بسیاری در شناخت زندگی خارج از زمین به انسان بدهد.

    دیدگاهی بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی