رمز دوم پویا

رمز دوم پویا، بهترین راه برای جلوگیری از سرقتهای اینترنتی

شما برنده جایزه نقدی شده اید. لطفا به عابر بانک رفته و … . جملاتی که خواندید تنها گوشه ای از نحوه سرقتهای اینترنتی است. با فراگیر شدن خریدهای اینترنتی، حکایت های مختلفی از دزدی های اینترنتی نقل می شود. رمز دوم پویا، راه حل بسیار مناسبی برای جلوگیری از سرقت اینترنتی است. اگر می خواهید درباره این موضوع بیشتر بدانید این مقاله بهترین انتخاب برای کسب اطلاعات بیشتر است.

 رمز دوم پویا چیست؟

با گسترش دنیای فناوری و تکنولوژی، برای سهولت دسترسی مشتریان به خدمات بانکی، رمز دوم ایستا به دارندگان کارت های بانکی تعلق گرفت. کم کم گزارش هایی مبنی بر دزدی های اینترنتی به پلیس فتا ارائه شد تا آنجا که پلیس فتا اعلام کرد حدود یک سوم جرایم سایبری مربوط به سرقت اینترنتی (فیشینگ) می باشد. شکارچیان اینترنتی از طرق مختلف درصدد به دست آوردن رمز دوم ثابت کاربران بانکی هستند، و با داشتن این رمز به راحتی حساب بانکی  طعمه های خود را خالی می کنند. بانک مرکزی این مشکل را با ایجاد رمز دوم پویا حل کرده است.

طبق اعلام بانک مرکزی، شبکه ی بانکی کشور موظف است،سازوکاری برای فعالسازی رمز دوم پویا ارائه کند. گفتنی است طرح آزمایشی استفاده از رمز دوم پویا از ۱۴ آبان ماه آغاز شده است. رمزهای دوم ثابت بانکی تنها تا نیمه دی ماه سال جاری / فعال بوده و از ۱۵ دی ماه به بعد مشتریان موظفند، برای خرید اینترنتی از رمز دوم پویا استفاده کنند. این تصمیم در راستای  ارتقاء امنیت و محافظت از حساب‌های بانکی مردم از سال گذشته در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته بود.

تکنولوژی رمز پویا چه ویژگی هایی دارد؟

رمز پویا یکبار مصرف (one time password) است و در مقابل رمز ثابت قرار می گیرد. این رمز که عمر آن حداکثر یک دقیقه است، از فیشینگ و دیگر کلاهبرداری های اینترنتی جلوگیری کرده و همچنین از دسترسی کیلاگر ها به حساب بانکی تان جلوگیری می کند. کیلاگرها نرم افزار هایی هستند که کلیدهای فشرده شده روی صفحه کلید را ذخیره می کنند.

نحوه فعالسازی رمز دوم پویا

شبکه بانکی کشور برای فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف راه های مختلفی در نظر گرفته است. اما فعالسازی رمز پویا تنها توسط بانک صادر کننده کارت بانکی صورت می پذیرد. شما می توانید با مراجعه حضوری به شعب بانک مورد نظر خود ویا مراجعه به وب سایت بانک نسبت به روش های مختلف فعالسازی رمز پویا  مطلع شوید. همچنین از طریق تماس با مرکز امداد مشتریان بانک خود نیز می توانید اطلاعات خوبی نسبت به نحوه پویاسازی کارت بانکی تان کسب کنید.

روش های دریافت رمز دوم پویا

به طور کلی سه روش برای دریافت رمز پویا وجود دارد. اما تمامی بانکها از هر سه روش تولید رمز پویا استفاده نمی کنند. برای اطلاع از ساز و کار بانکهای مختلف این مقاله را تا انتها بخوانید. دریافت رمز پویا از طرق زیر ممکن است:

 • استفاده از اپلیکیشن هوشمند مخصوص تولید رمز: مناسب برای دارندگان گوشی های هوشمند
 • دریافت رمز از طریق پیامک
 • دریافت رمز از طریق کدهای دستوری (USSD)

دریافت رمز پویا از طریق پیامک

برای دریافت رمز پویا از طریق ارسال پیامک باید به شماره تلفن همراه خود را به بانک مورد نظر خود معرفی و در اختیار داشتن آن را تایید کنید. برای معرفی و تایید شماره تلفن همراه خود می توانید به شعب بانک صادر کننده کارت مراجعه کنید. همچنین برخی از بانکها نیز روش هایی را برای تایید شماره تلفن همراه در نظر گرفته اند. مراجعه به دستگاه های خودپرداز و یا اینترنت بانک نیز از دیگر روش های معرفی تلفن همراه به شبکه بانکی موردنظرتان است. بدیهی است اعلام رضایت شما از نحوه دریافت رمزپویا به صورت پیامک برای بانک یک امر ضروری است.

رمز دوم یکبار مصرف برای چه کسانی مناسب است؟

اگر از زمره کسانی هستید که خریدهای فروشگاهی خود را به صورت حضوری انجام می دهید و یا اینکه از خدمات دستگاه های خودپرداز استفاده می کنید، نیازی به پویاسازی رمز دوم کارت بانکی خود ندارید اما اگر اهل خریدهای اینترنتی، تراکنش های آنلاین بانکی و پرداخت های نیازمند رمز دوم هستید، فعالسازی این رمز برای شما امری ضروری است. استفاده از رمز پویا اجباری است. و رمز های ثابت پس از مهلت مقرر اعلام شده غیر قابل استفاده می شوند.

پویاسازی کارت بانکی با کدام هزینه؟

طبق اعلام سعید محمدی دوست ارائه خدمات برای پویاسازی کارت های بانکی هیچ گونه هزینه ای برای مشتریان ندارد. این اقدام در جهت پاسداری و صیانت از دارایی های مشتریان به صورت رایگان در تمام کشور انجام می شود.

برای فعالسازی رمز پویا به این نکات توجه کنید

 • تمام پیامک های دریافتی با عناوینی مثل پویاسازی رایگان رمز های دوم و دیگر عناوین مشابه جعلی است. دارندگان کارتهای بانکی تنها از روش های گفته شده توسط بانک های صادر کننده کارت می توانند نسبت به فعالسازی رمز پویا اقدام کنند.
 • وب سایت بانک مرکزی نیز هیچ گونه فعالیتی در راستای پویاسازی کارت بانکی مشتریان انجام نمی دهد.
 • بانکها و موسسات اعتباری برای پویاسازی کارت بانکی تان، اطلاعات حساس مربوط به کارت شما (رمز دوم و کد اعتبار سنجی (CVV2)) را از شما مطالبه نخواهند کرد. در صورت مشاهده هرگونه فعالیت مشکوک در این زمینه، بانک را مطلع سازید.

آخرین مهلت استفاده از رمز دوم ایستا

مشتریان کارت های بانکی تنها تا نیمه دی ماه سال جاری می توانند از خدمات بانکی با استفاده از رمز دوم ثابت بهره مند شوند.

سازوکار بانک های مختلف برای فعالسازی رمز پویا

در ادامه مقاله به بررسی نحوه فعالسازی رمز دوم پویا برای هر بانک می پردازیم:

بانک ملی

برای فعالسازی رمز دوم پویا بانک ملی باید از سامانه ۶۰ استفاده کنید. برای فعال کردن این اپلیکیشن، پس از دانلود و نصب آن  می توانید به خودپردازها مراجعه کنید و یا به صورت حضوری به یکی از شعب بانک ملی سری بزنید. استفاده از کد دستوری #60*737* نیز می تواند رمز دوم پویا برای شما ارسال کند. روش سوم دریافت رمز استفاده از نرم افزار مرزبان است. (برای اطلاع از نحوه فعالسازی از راهنما تصویری داخل آن استفاده کنید.)

بانک صادرات

اپلیکیشن ریما، برنامک معرفی شده بانک صادرات برای دریافت رمز دوم پویا است. فعالسازی این برنامه با مراجعه به خودپرداز انجام می گیرد.

بانک ملت

بانک ملت از طریق برنامه «رمز نگار ملت» رمز دوم پویا را در اختیار شما می گذارد. این اپلیکیشن از طریق خودپردازهای این بانک قابل فعالسازی است. روش دوم دریافت رمز پویا ارسال پیامک است. ابتدا به یکی از خودپرداز های بانک ملت بروید و از این طریق گزینه رمز دوم پویا( پیامک) را انتخاب کنید. شماره همراه خود را انتخاب و تایید کنید. هربار که می خواستید از رمز پویا استفاده کنید، با ارسال چهار رقم آخر کارت خود به 30003303، رمز یکبار مصرف را دریافت کنید.

بانک تجارت

برای فعالسازی رمز پویا بانک تجارت، اپلیکیشن همراز را دانلود و نصب کنید. سپس به خودپردازهای بانک تجارت مراجعه کرده و با انتخاب گزینه فعالسازی رمز پویا ، کد فعالسازی برنامه را با پیامک دریافت کرده و اپلیکیشن را فعال کنید.

بانک کشاورزی

ابتدا اپلیکیشن ریما را از سایت بانک کشاورزی دانلود و آن را نصب کنید. نحوه فعالسازی برنامه ریما به شرح زیر است: مراجعه به خودپرداز های بانک کشاورزی، دریافت رمز فعالسازی اپلیکیشن، وارد کردن رمز دریافت شده در برنامه ریما.

بانک آینده

این بانک از اپلیکیشن ریما استفاده می کند. پس از دانلود و نصب این برنامه، شماره همراه معرفی شده به بانک در زمان افتتاح حساب را در این برنامه وارد کنید. سپس کد فعالسازی برای شما پیامک می شود. برای دریافت کد امنیتی به خودپردازهای بانک آینده مراجعه کرده و کد امنیتی ۱۲۰ کاراکتری را دریافت و در اپلیکیشن وارد کنید. کد ۸ رقمی چاپ شده  بر روی رسید دستگاه نیز یکی از کدهای لازم برای فعالسازی است که باید در برنامه وارد شود.

بانک سپه

ابتدا نرم افزار رمزساز سپه را دانلود و نصب کنید. فعالسازی این برنامه تنها از طریق مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک سپه امکان پذیر است. این بانک پیامک ارسال نمی کند. اما اگر سامانه مشتری محور بانک سپه را داشته باشید، می توانید رمز دوم پویا را از طریق این سامانه دریافت کنید.

بانک سرمایه

رمز ساز سرمایه، نام برنامه معرفی شده بانک سرمایه برای فعالسازی رمز دوم پویا است. پس از دانلود و نصب برنامه وارد حساب اینترنت بانک خود شوید و با انتخاب گزینه فعالسازی برنامه رمز ساز از منوی تنظیمات، گزینه ی رمز یکبار مصرف کارت را انتخاب کنید. پس از انجام این فرایند پیامکی به شماره همراه کاربر(همان شماره ای که قبلا به حساب شما متصل شده) ارسال شده و کد QR نیز بر روی صفحه وبسایت نمایش داده می شود. این کد باید اسکن شود. بانک سرمایه از طریق مراجعه حضوری مشتریان نیز عملیات فعالسازی رمز دوم پویا را انجام می دهد.

بانک دی

برای فعالسازی رمز دوم پویا بانک دی باید نرم افزار ارس را دانلود و نصب کنید. برای فعالسازی این برنامه دو روش وجود دارد. می توانید به یکی از شعب بانک دی مراجعه کنید و بارکد دوبعدی QR صادر شده را با برنامه ارس اسکن کنید. علاوه بر این این بانک پیامکی برای شما ارسال می کند که با وارد کردن کد ارسال شده در نرم افزار ارس، رمز یکبار مصرف شما فعال می شود. در روش دوم نیازی به مراجعه حضوری نیست. از طریق اینترنت بانک نیز می توانید تمام مراحل گفته شده را طی کرده و رمز دوم پویا را فعال کنید.

بانک مسکن

ابتدا به یکی از خود پردازهای بانک مسکن مراجعه کنید. گزینه خدمات رمز و سپس تخصیص رمز دوم پویا را انتخاب کنید. شماره تلفن همراه خود ( شماره ثبت شده در حساب بانکی) وارد کنید. لینک دریافت برنامه و کد فعالسازی برای شما پیامک می شود. رمز ورود نیز برای شما چاپ می شود. پس از نصب برنامک با کد ارسال شده و رمز دریافتی خود، نرم افزار را فعال کنید.

بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین از نرم افزار ارس برای رمز پویا استفاده می کند. پس از نصب این نرم افزار برای فعالسازی به یکی از شعب این بانک مراجعه کنید. بارکد دوبعدی صادر شده را اسکن کرده و پیامک حاوی کد را دریافت کنید. فعالسازی ارس از طریق مراجعه به اینترنت بانک نیز صورت می گیرد. با ورود به اینترنت بانک خود و انتخاب منوی کارت مراحل ذکر شده را طی کرده و ارس را فعال کنید.

پست بانک

نرم افزار رمز ساز موبایلی را دریافت و نصب کنید. می توانید به بانک مراجعه کرده و با اسکن کد QR و دریافت کد فعالسازی ۴ رقمی اپلیکیشن رمز ساز موبایلی را فعال کنید.

بانک پارسیان

نرم افزار پارسیان من را نصب کنید. به یکی از خودپرداز های بانک پارسیان مراجعه کنید و با انتخاب خدمات رمز و سپس فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف، کد فعالسازی را با پیامک دریافت کنید.

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی