رطوبت در اتاق سرور یکی از موارد مهمی است که قبل از نصب کف های کاذب باید به خوبی بررسی شود. رطوبت در اتاق سرور باید به گونه ای باشد که از حد خاصی بیشتر نشود و به صورت مداوم مورد بررسی قرار گیرد. رطوبت در اتاق سرور دارای استاندارد معینی است و با استفاده از تجهیزات مختلف قابل اندازه گیری و کنترل است. اگر میزان رطوبت بیشتر و یا کمتر از حد تعیین شده باشد، امکان خرابی تجهیزات بالا می رود. بنابراین نیاز به کنترل بیشتر دارد.

کنترل و کاهش رطوبت در اتاق سرور

با مانیتورینگ رطوبت اتاق سرور، علاوه بر نظارت دائم بر میزان رطوبت، در صورت فرا رفتن آن از مقادیر مجاز با ایجاد آلارم‌ های مقتضی می تواند کاربران را هوشیار کند تا سیستم رطوبت ساز و یا تهویه را راه اندازی نمایند و بدین شکل کنترل رطوبت اتاق سرور حاصل گردد عموما در اتاق سرور به حد کافی رطوبت مورد نیاز است. اگر رطوبت در اتاق سرور کاهش یابد یا افزایش یابد مشکلاتی پیش می آید. در خصوص دما و رطوبت در اتاق سرور می توان گفت بهتر است بین 68 تا 75 درجه فارنهایت باشد. چنانچه از تجهیزات گرانقیمت استفاده می شود بهتر است دما اتاق سرور به زیر 30 درجه برسد. در واقع دمای اتاق سرور باید به خوبی کنترل شود. معمولا در باز و بسته کردن درب های اتاق سرور کمی از رطوبت وارد اتاق سرور می شود. حفظ رطوبت در اتاق سرور سبب کارایی بهتر تجهیزات کامپیوتری و برقی می شود.

میزان رطوبت در اتاق سرور و دیتاسنتر

با توجه به اینکه رطوبت اتاق سرور و دیتاسنتر دارای استاندارد است بهتر است رطوبت حداقل 10% و حداکثر 80% باشد. هر چه رطوبت نسبی اتاق سرور کمتر باشد، می تواند بر عملکرد آنتی استاتیک اتاق سرور تاثیر داشته باشد. دمای محیط با میزان رطوبت ارتباط مستقیم دارد. بهتر است به گونه ای دمای محیط را تنظیم نمایید که رطوبت اتاق سرور از بین نرود. اگر رطوبت اتاق سرور بیش از حد افزایش یابد با استفاده از روش هایی باید این میزان رطوبت را کاهش داد تا به میزان استاندارد برسانید. میزان رطوبت اتاق سرور قابل اندازه گیری است. با استفاده از روش هایی می توانید میزان رطوبت را کاهش دهید. دقت داشته باشید که کاهش رطوبت باعث افزایش دما می شود پس با کمی دقت و اندازه گیری قابل انجام است.

روش های کاهش رطوبت اتاق سرور

سیستم های خنک کننده به طور متوسط بین 30 تا 50 درصد هزینه های اتاق سرور را به خود اختصاص می دهد. به طور کلی در اتاق سرور دیتاهای زیادی ذخیره می شود و تجهیزات زیادی وجود دارند که در چندین سال بعد امکان گسترش را دارا هستند. لذا کنترل و کاهش دما یکی از مهمترین موارد در اتاق سرور و دیتاسنتر است.

– کنترل دما و جریان هوا: یکی از مواردی که در کاهش رطوبت در اتاق سرور موثر است کنترل جریان هوا می باشد. به طور کلی نیاز است از محل قرار گیری دقیق تجهیزات مطمئن شوید و سپس هوای داخل قفسه ها را به بیرون هدایت نمایید. در این روش نیاز به دو مجرای هوا است. یکی برای ورود هوای سرد به تجهیزات و دیگری برای خروج هوای گرم به بیرون از اتاق سرور که این مستلزم قرار گرفتن سیستم های مهار و آب بندی است تا گردش هوا به صورت موثر آب بندی شود.با مانیتورینگ رطوبت اتاق سرور، علاوه بر نظارت دائم بر میزان رطوبت، در صورت فرا رفتن آن از مقادیر مجاز با ایجاد آلارم‌های مقتضی می تواند کاربران را هوشیار کند تا سیستم رطوبت ساز و یا تهویه را راه اندازی نمایند و بدین شکل کنترل رطوبت اتاق سرور حاصل گردد

– نصب هواگیرها: در این قسمت محل هایی که بیشترین هوای گرم را تولید می کنند شناسایی کرده و هواگیر های بیشتری را در آنجا قرار دهید.

– سنسور کنترل رطوبت: با استفاده از سنسور کنترل رطوبت می توانید به سادگی میزان رطوبت را کنترل نمایید.

– تراکم: تراکم به اتاق سرور کمک می کند تا از شدت رطوبت کاسته شود. به این معنی که هر چه دما بالا برود از رطوبت کاسته می شود.

مزایا رطوبت اتاق سرور

رطوبت استاندارد در اتاق سرور باعث به وجود آمدن موارد زیادی می شود. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تعادل در دمای محیط

– کارایی بهتر تجهیزات شبکه

– امنیت بهتر برای تجهیزات

– کنترل بهتر شرایط دمایی محیط

– کاهش احتمالات خطر

هنگامی که رطوبت اتاق سرور بیش از حدِ استاندارد باشد باعث خوردگی تجهیزات می شود. بنابراین برای جلوگیری از افزایش رطوبت از روش های کاهش رطوبت استفاده می شود.

نشتی رطوبت چیست؟

نشتی رطوبت زمانی به وجود می آید که تاسیسات آب از نزدیکی اتاق سرور عبور کرده باشد و این تاسیسات دچار خرابی شوند. نشت رطوبت داخل اتاق سرور مشکلات عظیمی از قبیل از کار افتادن سیستم ها را در پی دارد.با مانیتورینگ رطوبت اتاق سرور، علاوه بر نظارت دائم بر میزان رطوبت، در صورت فرا رفتن آن از مقادیر مجاز با ایجاد آلارم‌ های مقتضی می تواند کاربران را هوشیار کند تا سیستم رطوبت ساز و یا تهویه را راه اندازی نمایند و بدین شکل کنترل رطوبت اتاق سرور حاصل گردد با مانیتورینگ رطوبت اتاق سرور، علاوه بر نظارت دائم بر میزان رطوبت، در صورت فرا رفتن آن از مقادیر مجاز با ایجاد آلارم‌ های مقتضی می تواند کاربران را هوشیار کند تا سیستم رطوبت ساز و یا تهویه را راه اندازی نمایند و بدین شکل کنترل رطوبت اتاق سرور حاصل گردد.

معایب افزایش رطوبت اتاق سرور

افزایش رطوبت در اتاق سرور باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود که از آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- خوردگی تجهیزات کامپیوتری

۲- از بین رفتن اتصالات

۳- آسیب به قطعات فنی

برای جلوگیری از این آسیب ها می توان از کنترل و کاهش رطوبت اتاق سرور استفاده نمود. بهترین روش برای کنترل رطوبت در اتاق سرور استفاده از سنسور های کنترل رطوبت است. یکی از مواردی که در کنترل رطوبت اتاق سرور مهم است، بررسی از راه دور است. با استفاده از نرم افزار های مختلف می توان از راه دور رطوبت در اتاق سرور را کنترل نمود. در زمان هایی که ادمین ها امکان حضور و بررسی اتاق سرور را ندارند این نرم افزار کمک می کند بتوانند از وقت بهینه تر استفاده کنند و در صورت بروز مشکل تصمیماتی اتخاذ نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *