8 سپتامبر 2019 بدون نظر

امروزه اصطلاح “مانیتورینگ شبکه” در سراسر حوزه ی IT شنیده می شود. این حجم فراگیر شدن، نشان از اهمیت مانیتورینگ شبکه دارد. فرآیند مانیتورینگ در شبکه پروسه ی بسیار مهمی است که در آن کلیه مولفه های شبکه مانند روتر، سوئیچر، فایروال، سرور و ماشین های مجازی شبکه مورد بررسی قرار می گیرند. یکی از جنبه های مهم مانیتورینگ یا پایش شبکه ایناست که باید به طور مداوم فعال باشد. چرا که یافتن خطاها و مشکلات موجود در شبکه فقط در همان اوایل زمان بروز کاراتر است. بنابراین مانیتورینگ موثر می تواند از خرابی شبکه پیشگیری کند.

مفهوم مانیتورینگ شبکه به چه معناست؟

ممکن است فکر کنید که با راه اندازی شبکه کار انتقال داده در شبکه و ارتباطات شبکه ایی تمام می شود. اما بستر شبکه آنقدر گسترده است که در هر لایه آن اتفاقات متفاوتی رخ می دهد. از سویی هم فراهم کردن امنیت لازم جهت انتقال داده اهمیت ویژه ایی دارد. پس باید در شبکه شرایطی را فراهم کرد تا بهترین و امن ترین فضا را ایجاد نمود. مانیتورینگ شبکه یا نظارت بر شبکه یکی از اصلی ترین اقداماتی است که برای ایجاد این بستر وجود دارد. مانیتورینگ در شبکه با نظارت بر سخت افزار و نرم افزار مربوط به شبکه مدیریت را انجام می دهد. تمامی خطاهایی که در شبکه وجود داشته باشد با مانیتورینگ قابل تشخیص هستند. این نظارت به واسطه نرم افزار های مرتبط ساده تر پیگیری می شوند. مدیریت استفاده از پهنای باند شبکه، نظارت بر ترافیک شبکه و تمامی وظایف و اصطلاحات مربوط به شبکه سازی با استفاده از این نرم افزار ها قابل مدیریت هستند.

مفاهیم نرم افزاری در مانیتورینگ شبکه:

تقریبا می توان گفت جنبه ی نرم افزاری مانیتورینگ شبکه پیشرفته ترین بخش آن است. چرا که تمامی کار مانیتورینگ این روزها به وسیله ی نرم افزارهای متعدد قابل انجام می باشد. اما با تغییراتی که هر روزه بر روی ابزار های نظارت بر سرور و شبکه روی می دهد باعث شده تا شبکه ایمن تر باشد. در بحث نرم افزاری مانیتورینگ شاخص هایی مانند uptime/downtime، سیستم های هشدار دهنده قوی(از طریق ایمیل یا پیام کوتاه)، قالب های سفارشی سازی شبکه، توپولوژی ها و پروتکل های مختص به شبکه، یکپارچه سازی و ادغام جریان نت مورد بررسی قرار می گیرند. نرم افزار هایی که برای مانیتورینگ وجود دارند هر کدام قابلیت و خدمات متفاوتی را به کاربر ارائه می کنند. اما هنوز هم نمی توان گفت که بهترین نرم افزار مدیریت شبکه کدام است. مهمترین بخش فراهم کردن امنیت شبکه نیز به نرم افزار و لایه های شبکه مربوط است. به همین دلیل در این مقاله بیشتر به بحث نرم افزاری مانیتورینگ شبکه با هدف برقراری امنیت می پردازیم.

آیا مانیتورینگ شبکه بر برقراری امنیت شبکه تاثیر گذار است:

کمترین تاثیری که مانیتورینگ بر شبکه دارد، مدیریت آن است.زمانی که کاربر بتواند سرور و تمام نود های موجود در شبکه ی جاری را مدیریت کند خود به خود زمینه سازی برای برقراری امنیت نیز فراهم می شود. اما اینکه مدیریت را چگونه و با چه چیزی انجام داد مهم است. امروزه نرم افزار های قدرتمندی جهت نظارت بر شبکه وجود دارند که کار نظارت بر روی شبکه را آسان تر کرده اند. امکانات و خدماتی که این نرم افزار ها به کاربران می دهند باعث بالا رفتن سطح امنیت شبکه می شود. ایمن سازی لایه ی انتقال و سایر لایه های شبکه یکی از هدف های اصلی است که به واسطه ی مانیتورینگ شبکه انجام می شود. همانطور که می دانید لایه های شبکه کار اصلی انتقال داده را انجام می دهند و این موضوع که اطلاعات درز پیدا نکند و یا بسته های حاوی پیام آسیب نبینند دارای ارزش بالایی است.مانیتورینگ در شبکه از همه این اتفاقات مخرب پیشگیری می کند و در صورت بروز نیز بهترین راهکار را به شما ارائه می دهد.

ویژگی های یک نرم افزار مانیتور شبکه ی خوب:

اولین واکنش شما در هنگام بروز خطا در شبکه چیست؟ آیا به راه حل آسانی جهت پیشگیری از این خطاها فکر کرده اید؟ بررسی مستقیم دستگاه سخت افزاری که شبکه را با آن راه اندازی کرده اید معمول ترین راه است. اما دسترسی به کل سخت افزار شبکه می تواند سخت و البته در بعضی موارد خطرناک باشد. به همین دلیل است که شاید دوست دارید تا ابزاری قوی جهت عیب یابی شبکه داشته باشید. این ابزار قوی و سریع نرم افزار های مانیتورینگ هستند که که به شما کمک می کنند تا خطاهای شبکه را به سرعت جدا کنید و در نهایت اقدامات مربوط به رفع آن خطا را انجام دهید. یکی از مهم ترین ویژگی های یک نرم افزار مانیتورینگ خوب بصری کردن تمامی زیرساخت های شبکه و فناوری اطلاعات با بیشترین فاصله است. یا به نوعی می توان گفت مدیریت از راه دور شبکه با سرعت و دقت بالا ویژگی بارز بهترین نرم افزار نظارت بر شبکه می باشد.

3 جنبه ی مهم در هنگام انتخاب نرم افزار مانیتورینگ شبکه:

موارد مهمی را در هنگام انتخاب نرم افزار نظارت بر شبکه باید در نظر بگیرید. اما 3 مورد از آنها ارجحیت برتری دارند.

  • امکانات نرم افزار: ابزار های نظارت بر شبکه، نیاز های اصلی نظارت بر پهنای باند در دسترس بودن و استفاده از شبکه را ارائه می کنند. بنابراین نرم افزار های نظارت باید پشتیبانی گسترده از تمامی پروتکل های شبکه را انجام دهند. دارا بودن اعلان های هشدار قابل تنظیم، قابلیت های گزارش دهی و داشبور قابل تنظیم از دیگر امکاناتی است که باید داشته باشند.
  • هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی: ابزار های مانیتورینگ شبکه این توانایی را باید داشته باشند که هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را مدیریت کنند. با هوش مصنوعی، نرم افزار های مانیتورینگ می توانند با محیط شبکه سازگار شوند و براساس داده های موجود پیشنهاداتی را ارائه کنند.
  • امکان نظارت شبکه با AI و ML: تقسیم بار بر اساس استفاده از شبکه، پروفایل های اعلان دقیق، سازگاری شبکه و امکان انجام اقدامات اصلاحی به صورت خودکار، پیش بینی و اتوماسیون از مهمترین شرایط نظارت با AI و ML هستند.

معرفی چند نرم افزار برتر مانیتورینگ در شبکه:

همانطور که ذکر شد، نرم افزار های مانیتورینگ شبکه باید دارای ویژگی شاخص باشند. هر کدام که امکانات بیشتر و مطمئن تری را ارائه دهند در اولویت انتخاب قرار می گیرند. لیست بزرگی از نرم افزار های موجود در دنیا برای نظارت بر شبکه وجود دارد که ما به بررسی بهترین نرم افزار های مانیتورینگ شبکه در سال 2019 می پردازیم. نرم افزار هایی که امنیت را در شبکه شما برقرار می کنند.

نرم افزار مانیتورینگ SOLAR Winds:

Solar winds دارای نصب آسان و قابلیت اجرای آسانی است. به همین دلیل شما در هر زمانی می توانید آن را نصب و فرآیند مانیتورینگ شبکه را آغاز کنید. این ابزار به طور خودکار دستگاه های شبکه را کشف کرده و طی یک ساعت آنها را راه اندازی می کند. رویکرد ساده آن برای نظارت بر کل شبکه آن را به یکی از ساده ترین نرم افزار های و بهترین ها به لحاظ رابط کاربری قوی تبدیل کرده است. این محصول دارای پنل کاربری با رابط کاربری قابل تنظیمی است که تمامی گزینه ها را در دسترس کاربر قرار می دهد، می توانید از طریق داشبورد نمودار ها و نماهای مبتنی بر وب را تنظیم کنید. همچنین برای کل زیر ساخت شبکه توپولوژی مناسبی را طراحی نمایید. از طریق این ابزار امکان ایجاد هشدار های هوشمندانه و آگاهانه را در هنگام بروز خطر در شبکه دارید. کشف خودکار، اسکن شبکه و دستگاه های متصل به شبکه Wifi، پشتیبانی از Wide Array پیش بینی و برنامه ریزی برای ظرفیت شبکه، سریع در حل خطاهای شبکه و سیستم هشدار قوی و بسیاری امکانات دیگر از جمله ویژگی های این نرم افزار هستند.

نرم افزار مانیتورینگ : Paessler PRTG

نرم افزار مانیتورینگ شبکه PRTG به علت قابلیت پیشرفته ایی که برای مدیریت زیر ساختی دارد شناخته شده تر است. این ابزار زیر ساخت های IT را با استفاده از فناوری هایی مانند SNMP، WMI، Sniffing، REST APIS، SQL و سایر فناوری های نظارت می کند. امکاناتی که می تواند به کاربر بدهد عبارتند از محدوده ی ]\ که توسط نرم افزار پینگ شده را اسکن کند. به شما کمک می کند تا صفحات وب را با داده های مانیتورینگ و تنظیمات دلخواه ایجاد کنید کنید. رابط های چند کاربره، هشدار های آسان و انعطاف پذیر از دیگر خصوصیات PRTG هستند. این نرم افزار دارای رابط های چند کاربره نیز هست که قابلیت های آن را دو چندان می کند. بعد از اینکه این ابزار را برای شبکه راه اندازی کردید، در صورتی که اخطار ها و یا معیار های غیر معمول را در شبکه شما مشاهده کند به شما هشدار می دهد.

نرم افزار مانیتورینگ WhatsUp Gold 2017:

این نرم افزار که به زودی با عنوان WUG شناخته می شود، یک ابزار قدرتمند برای نظارت بر شبکه است. داشبورد آن کاربر پسند و از لحاظ گرافیکی جذاب است. می تواند برای نمایش زیر ساخت های اطلاعاتی و همچنین کل شبکه سفارشی سازی شود. شبکه و نقشه ی آن را به صورت خودکار نمایش می دهد. به طور مداوم امنیت شبکه ی شما را با هشدار های خودکار کنترل می کند. کشف و نقشه برداری از شبکه و مانیتورینگ ابری از دیگر امکانات WUG است. همچنین به شما این امکان را می دهد تا شبکه، ابزار ها و خدمات مختص به شبکه را بررسی نمایید.

سه نرم افزار بالا تنها چند نمونه ی کوچک از برترین نرم افزار های مانیتورینگ شبکه بودند که به شما امکانات مختلفی را برای نظارت بر شبکه می دادند. داده ها زمانی مفید می شوند که به وضوح و شکلی مناسب به کاربر ارائه شوند. از طریق ابزار های مانیتورینگ اطلاعات مربوط به کل شبکه در اختیار کاربر قرار می گیرد. که از طریق نرم افزار تمامی جنبه های شبکه مورد بررسی قرار می گیرند.

مزایای اتوماسیون مانیتورینگ در شبکه:

با پیشرفت سریعی که در هوش مصنوعی رخ داده اتوماسیون در نقطه ی اوج خود قرار دارد. در مانیتورینگ شبکه، اتوماسیون به ابزار های نظارت بر شبکه کمک می کند تا براساس محدوده یا مجموعه ایی از قوانین و معیار ها هشدار هایی را ارسال و یا گزارشی را تهیه کنند. با اتوماسیون، ابزار مانیتورینگ می تواند به صورت خودکار مشکلات را بررسی و عیب یابی کند. همچنین پیشنهاد هایی را برای بهبود عملکرد شبکه و نگهداری بهتر شبکه ارائه می کند. بنابراین اتوماسیون همان خودکار سازی است که از هوش مصنوعی پیروی می کند. بیشتر نرم افزار های مانیتورینگ شبکه و حتی کل آنها اتوماسیون مختص به خود را دارند.

  • توانایی خودکار سازی فرآیند های تکراری در شبکه
  • پیکربندی خودکار و استقرار پشتیبان در دستگاه ها
  • کشف دستگاه های جدید به صورت خودکار
  • عیب یابی و اقدامات پیشگیرانه
  • تولید گزارش های برنامه ریزی شده

هزینه ی راه اندازی ابزار های مانیتورینگ در شبکه:

کسانی که شرکت های بزرگ دارند و می خواهند از زیر ساخت شبکه ی ایمنی استفاده کنند، بدون شک به مانیتورینگ نیاز پیدا می کنند. اینکه بتوانند با صرف هزینه ایی نه چندان زیاد امنیت و اطمینان را در شبکه های شان برقرار کنند بهتر است. تنها هزینه ایی که در مانیتورینگ نیاز است صرف شود، پرداخت هزینه ی ابزار نظارت بر شبکه است. قیمت نرم افزار های نظارت بر شبکه زیاد نیست و به همین جهت حتی شبکه های کوچک مانند LAN نیز می توانند از مانیتورینگ شبکه استفاده کنند. مانیتورینگ جزء عوامل اصلی در مبانی نظارت بر شبکه به حساب می آید. این واقعیت که با نصب یک نرم افزار می توان کل زیرساخت یک شبکه را ایمن کرد وجود دارد. پس اولویت در اینجا هزینه نیست و امنیت شبکه در اولویت قرار دارد.

بازدهی بالای شبکه بعد از راه اندازی مانیتورینگ:

مانیتورینگ شبکه علاوه ایجاد فضای امن در بستر شبکه می تواند عملکرد سیستم را نیز بهبود بخشد. بعد از اینکه مانیتورینگ در سطح شبکه راه اندازی شد تمام سخت افزار و نرم افزار موجود در شبکه تحت تاثیر آن قرار می گیرند. سرعت انتقال داده، امنیت انتقال اطلاعات و امنیت اشتراک اطلاعات بیشتر می شود. شما با مانیتورینگ شبکه حتی در زمان آنالیز شبکه ی خود نیز صرفه جویی می کنید. مانیتورینگ به صورت خودکار شبکه را بررسی می کند و خطاهای آن را می یابد، در سریع ترین زمان ممکن نیز راه حل مناسب برای برطرف کردن آن مشکل را ارائه می دهد. یعنی شما در کمترین زمان و به بهترین شیوه شبکه های کامپیوتری را مدیریت می کنید ضمن اینکه امن ترین فضا را نیز برای تبادل اطلاعات فراهم کرده اید. استفاده از راه هایی غیر از مانیتورینگ برای برقراری امنیت در شبکه علاوه بر اینکه نیازمند زمان است، هزینه ی زیادی را نیز می طلبد پس بهترین راه را انتخاب کنید.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *