یکی از مهمترین مسائل مربوط به دنیای کامپیوتر و IT، سرور (Server) محسوب می شود که همواره انتخاب سیستم سرور مناسب به یکی از دغدغه های کاربران تبدیل شده است. به طور کلی به منظور خرید و انتخاب یک سرور مناسب باید به محیط کار، تعداد کاربران، اهمیت و حجم اطلاعات و … توجه کرد و از کارشناسان این حوزه مشاوره ها و راهنمایی های لازم را دریافت نمود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تنها با چند کلیک ساده و جست و جو در سطح اینترنت، می توان اطلاعات جامع و کاملی از انواع سرورها به دست آورد و برای انتخاب سرور ایده آل راهنمایی گرفت.

اگر به دنبال تهیه و خرید سیستم سرور هستید تا نیازهای شما را پاسخگو باشد، توصیه می کنیم به پیکربندی سخت افزاری سرور، قابلیت های امنیتی و حفاظتی اطلاعات، پشتیبانی قوی از اینترنت و زیر ساخت های شبکه توجه کنید تا بتوانید سروری ایده آل تهیه نمایید. حال ما در اینجا تلاش خواهیم کرد تا به معرفی سرور و نحوه انتخاب یک سرور خوب و ایده آل بپردازیم؛ بنابراین توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سرور (Server) چیست؟

صاحبان کسب و کار که از کامپیوتر برای انجام امور روزمره خود استفاده می کنند، لزوم داشتن یک سرور مناسب و ایده آل را بیشتر درک می کنند. به طور کلی سرور (Server) به برنامه کامپیوتری گفته می شود که خدمات متنوعی را به کامپیوترهای دیگر یا کاربرانش در سیستم های کوچکتر ارائه می دهد. اگر بخواهیم علمی تر به این موضوع بنگریم، سرور یک کامپیوتر متصل به شبکه محسوب می شود که برای اهداف مختلفی ساخته شده است. به عنوان مثال معمولا کاربران، سرور را برای ارسال و دریافت ایمیل، میزبانی وب سایت، کنترل مشتریان، چگونگی دسترسی کاربران و مشتریان به شبکه و …  انتخاب می کنند.

لازم به ذکر است که سیستم عامل های مختلفی بر روی سرورها نصب می شوند که با توجه به نوع نرم افزارهای سرور تعیین می شوند.در واقع سیستم عامل سرور به نوعی نرم افزار پیچیده گفته می شود که بر روی سیستم سرور نصب می شود تا از سخت افزار سرور استفاده کند. به طور کلی از سیستم عامل های سرور، می توان به سیستم عامل لینوکس، سیستم عامل ویندوز و سیستم عامل مجازی ساز اشاره کرد.

آشنایی با انواع سرور

سیستم های سرور که به کامپیوتر های کوچکتر یا کلاینت خدمات متنوعی را ارائه می دهند، از نظر کاربرد و خدمات دارای انواع متعددی هستند و کاربران می توانند با توجه به نیاز خود و بودجه مورد نظر به انتخاب سرور مناسب اقدام کنند. به طور کلی انواع سرور شامل موارد زیر می باشد:

سرور از لحاظ تخصیص منابع

سرورهایی که برای ارائه خدمات به کاربران از منابع مختلفی بهره می برند، به سه دسته سرور اشتراکی، سرور اختصاصی و سرور اختصاصی مجازی تقسیم می شوند. هر یک از این سیستم های سرور از ویژگی ها و مشخصات متفاوتی برخوردارند و خدمات گیرنده ها (کاربران) می توانند با توجه به نیاز خود یکی از این سرورها را برای دریافت خدمات استفاده کنند.

سرور از لحاظ کاربرد

سرورها از حیث کارایی به دسته های مختلفی از جمله وب سرور، دیتابیس سرور، میل سرور،Application  سرور، DNS  سرور، Game  سرور، File  سرور، Proxy  سرور و … تقسیم می شود که کاربران می توانند با توجه به نیاز خود از هر یک از این سرورها استفاده کنند.

سرور مناسب و ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟

اگر به دنبال تهیه و خرید سرور مناسب برای کارهای روزمره و کسب و کارتان هستید، توصیه می کنیم از ویژگی ها و مشخصات یک سرور مناسب آگاهی داشته باشید تا بتوانید بهترین سیستم سرور را انتخاب کنید. از ویژگی های سرور ایده آل، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چگونه یک سرور مناسب انتخاب کنیم؟

سرور شبکه یکی از مهمترین مسائل در استفاده از کامپیوتر و کسب و کارهای مختلف می باشد که همواره کاربران برای انتخاب یک سرور مناسب کسب و کار با مشکل مواجه هستند. بسیاری از افراد این سوال را در ذهن دارند که چگونه سروری مناسب و ایده آل انتخاب کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در انتخاب سرور باید به موارد مختلفی توجه کرد. به طور کلی محیط کاربری، تعداد کاربران، اهمیت و حجم ذخیره اطلاعات و … در انتخاب سیستم سرور تاثیرگذار هستند؛ بنابراین اگر به دنبال تهیه و خرید سرور ایده آلی برای کسب و کار خود هستید باید به پیکربندی سخت افزاری، قابلیت های امنیتی و حفاظتی سرور، پشتیبانی قدرتمند از اینترنت و زیر ساخت های شبکه توجه ویژه ای داشته باشید تا بتوانید سیستم سروری مناسب را تهیه کنید.

همانطور که اشاره شد، کاربرد و محیط کاربری سرور یکی از مهمترین مسائل در انتخاب سرور محسوب می شود که متقاضیان باید به تمام این ویژگی ها در کنار بودجه مدنظر دقت کنند تا بتوانند سیستم سرور مناسب و ایده آلی تهیه نمایند.

راهنمای تهیه و خرید سرور ایده آل و کاربردی

همانطور که در این مقاله بیان شد، سرور نوعی برنامه کامپیوتری به شمار می آید که با هدف ارائه خدمات متنوع و گوناگونی به کامپیوترهای کوچکتر تهیه می شود. حال صاحبان کسب و کار به اهمیت داشتن یک سرور ایده آل و کاربردی را به خوبی درک می کنند و از این رو همواره به دنبال یک سیستم سرور خوب و مناسب هستند؛ بنابراین اگر به دنبال تهیه و خرید سرور هستید، توصیه می کنیم ابتدا نیازها و بودجه خود را تعیین کنید و در این زمینه با کارشناسان این حوزه ارتباط برقرار نمایید و راهنمایی ها و مشاوره های لازم را از افراد متخصص و با تجربه دریافت کنید تا بتوانید در قبال هزینه ای که می پردازید، سروری ایده آل و کاربردی را تهیه کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید.

افرادی که به دنبال یک سیستم سرور خوب هستند، می توانند از طریق فرم دیدگاه یا ارتباط با ما، سوالات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارند تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *