مدیریت هوشمند سازی انرژی دیتاسنتر و اتاق سنتر

مدیریت هوشمند سازی انرژی دیتاسنتر و اتاق سنتر

دیتاسنترها از مهمترین مراکز نگهداری سرورها و اطلاعات بسیار ارزشمند هستند که کوچکترین مشکل یا خطایی که در تجهیزات رخ دهد، امکان از کار انداختن و از بین رفتن اطلاعات را بسیار بالا می برد. بنابراین برای اینکه از وقوع هرگونه خطا و مشکلات احتمالی برای این تجهیزات گرانقیمت و اطلاعات آنها جلوگیری به عمل آید، باید از  سیستم های مانیتورینگ و نظارت به صورت مناسبی استفاده شود.

این سیستم ها باید به صورت راه دور مدیریت و کنترل شوند تا از استفاده از هرگونه نیروی انسانی و هزینه های اضافی جلوگیری به عمل آید و امکان خطا و هزینه های بر طرف نمودن کلیه مشکلات به حداقل برسد.

دیتاسنتر چیست؟

تاریخچه ایجاد دیتاسنترها به گذشته برمی گردد. زمانی که با افزایش استفاده از اینترنت شرکت ها دیگر نمی توانستند از عهده مدیریت و نگهداری از سرورها برآیند و پس از آن مراکز دیتاسنتر برای نگهداری و تعمیر سرورها ایجاد شدند. Data center  که نام دیگر آن مرکز داده است محلی است که با استفاده از ارتباطات پرسرعت اینترنت و سرورهایی بسیار قوی امکان برقراری سرورهای پرقدرت و پر سرعت وب برای عموم مردم فراهم می شود.

همه افراد از حمله شرکت ها، مردم و سازمان می توانند با اجاره کردن فضایی در این دیتاسنترها می توانند وب سایت های خود را داشته باشند و در آن فعالیت کنند. در برخی از موارد نیز برخی از شرکت های بسیار بزرگ به طور کلی یکی از سرورهای مرکز داده را اجاره می کنند و آن را از راه دور کنترل و مدیریت می کنند.

هزینه اجاره هاست در مراکز داده با توجه به عوامل مختلفی همچون سرعت سی پی یو، حداکثر ترافیک، مقدار حافظه رم و اندازه هارد دیسک تعیین می شود.

هوشمند سازی اتاق سرور

سرورهای موجود در اتاق سرور و دیتاسنتر بسیار گرانقیمت بوده و حاوی اطلاعات بسیار ارزشمندی هستند، بنابراین باید از اتقا سرور و تجهیزات آن در برابر انواع شرایط محیطی و اتفاقات گوناگون باید بتوان به صورت مناسب محافظت کرد. هوشمند سازی اتاق سرور به منظور کنترل از راه دور اتاق سرور است تا در صورت وقوع هرگونه اتفاقی سریعا بتوان عکس العمل مناسبی را انجام داد.

برای هوشمند سازی دیتاسنتر و اتاق سرور نیازمند به مانیتورینگ کردن و سیستم EMS است تا به بهترین شیوه بتوان مدیریت بحران را در مواقع حساس انجام داد. سیستم کنترل از راه دور اتاق سرور این امکان را دارد تا در مواقع خاص کلیه داده های حساس و مهم دیتاسنتر و اتاق سرور را بتوان از طریق بستر تلفن های همراه ( GMS و GPRS ) بتوان به شبکه های محلی و مرکزی ارسال نمود.

با استفاده از این سیستم هوشمند دیگر نیازی به نیروهای انسانی برای بازرسی دوره ای ایستگاه ها و کنترل آلارم های اتاق دیتا سنتر نمی باشد و همه کارها با نرم افزار هوشمند و به صورت آنلاین انجام می شود.

ویژگی های نرم افزار هوشمند دیتاسنتر

نرم افزاری که برای کنترل و هوشمند سازی اتاق سرور استفاده می شود دارای قابلیت های متعددی است که عبارتند از:

 • امکان اندازه گیری رطوبت و میزان درجه اتاق سرور
 • روشن یا خاموش کردن سیستم های اضطراری در مواقع لزوم
 • امکان فعال کردن یا غیر فعال سنسورهای سرورها
 • قابلیت اندازه گیری پارامترهای اصلی و خروجی سیستم و مانیتورینگ کردن آن
 • قابلیت برنامه ریزی و مشخص کردن محدوده زمانی برای کارکرد عملگرها
 • امکان بروز رسانی نرم افزارهای سامانه از راه دور
 • امکان قطع و وصل کردن برخی از سامانه ها با استفاده از نرم افزار مرکزی
 • امکان جمع آوری داده ها با استفاده از شبکه های تلفن همراه و امکان کدینگ کردن اطلاعات
 • امکان تغییر آدرس سرور و شماره های دریافت کننده پیامک ها
 • امکان ضبط تصاویر به هنگام وقوع یک اتفاق و وجود آلارم ها و سپس ارسال این داده ها به مرکز
 • امکان تجربه و تحلیل داده ها در محیط نرم افزار
 • امکان دسترسی به نرم افزار هوشمند سازی و مدیریت آن در محیط اندروید یا ویندوز با تعریف کردن سطوح دسترسی گوناگون
 • ارسال داده ها از طریق پیامک یا GPRS
 • امکان شارژ سیم کارت یا سطح سینگا ها با این نرم افزار
 • امکان استفاده از پایگاه SQL  سرور و گرفتن گزارشهای مختلف در محیط آن
 • کنترل نشتی آب و گاز در اتاق سرور

سیستم کنترل دمای و رطوبت اتاق سرور

همانگونه که گفته شد یکی از مهمترین وظایف نرم افزار هوشمند سازی دیتاسنتر، کنترل رطوبت و دما اتاق سرور است که این کار با استفاده از سنسورهای دما و EMS امکان پذیر است. باید بدانید که تجهیزات و سرورهای موجود در اتاق سرور برای کار کردن به انرژی برق احتیاج دارند و 99 درصد این انرژی به حرارت تبدیل می شود.

حال اگر این حرارت توسط سیستم سرمایشی و کنترل دمای اتاق سرور کنترل نشده و خارج نشود، دمای اتاق سرور خیلی بالا می رود و ممکن است همه یا بخش یاز تحهیزات اتاق سرور از بین بروند. بنابراین همیشه باید دمای اتاق سرور توسط سیستم کنترل رطوبت و دمای نرم افزار هوشمند اتاق سرور کنترل شود.

اگر دما و رطوبت محیط بالا برود و شما از طرق نرم افزار هوشمند متوجه این موضوع شوید، می توانید با استفاده از کولرهای دیگر و یا باز نمودن دریجه های هوا، دمای هوا را پایین تر بیاورید. در نرم افزار هوشمند سازی دیتاسنتر نمودارهای بازه ای نیز وجود دارد  که میزان رطوبت و دمای هوا در آن بازه در آن نمایش داده شده و قابل کنترل است.

مانیتورینگ آتش سوزی در نرم افزار هوشمند سازی دیتاسنتر

آتش سوزی یکی از خطراتی است که اتاق سرور را تهدید می کند و با نرم افزار هوشمند سازی دیتاسنتر و اتاق سرور می توان به راحتی این امر را کنترل کرد تا از خطرات احتمالی کاسته شود. در این حالت اگر آتش سوزی یا دودی در اتاق سرور توسط نرم افزار تشخیص داده شود، آلارمی از طریق نرم افزار برای کاربر ارسال شده و سیستم اطفاء حریق از طریق آن فعال می شود.

همچنین اگر نشیت گاز در اتاق سرور رخ دهد، سیستم نرم افزاری پس از تشخیص این موضوع به صورت اتوماتیک برای جلوگیری از جرقه زدن و آتش سوزی، سیستم برق را قطع می کند و پیامی مبنی بر نشتی گاز برای کاربر ارسال می شود.

مانیتورینگ سطح ولتاژ ورودی و خروجی اتاق سرور

یکی دیگر از کارهایی که توسط نرم افزار هوشمند سازی دیتاسنتر انجام می شود، مانیتورینگ و کنترل سطح ولتاژ ورودی و خروجی UPS تک فاز و سه فاز است. نرم افزار هوشمند سازی اتاق سرور با اندازه گیر سطح ولتاژ رک، متوجه بالا  آمدن یا پایین آمدن ولتاژ ورودی  و خروجی شده و در این حالت آمپراژ سیستم به حالت پیش فرض تعریف شده می رود.

پس از این کار پیامی برای کاربر مبنی بر این خطا و مشکل ارسال می شود. اگر سیستم برق دچار نوسان شود نیز سیستم به حالت پیش فرض می رود و آلارمی از طرف نرم افزار برای کاربر ارسال می شود.

کنترل درب ورودی با نرم افزار هوشمند سازی دیتاسنتر

یکی از مهمترین قسمت ها در اتاق سرور، کنترل امنیت آن به بهترین شیوه است که از دسترسی های غیرمجاز به اتاق سرور جلوگیری می نماید. توسط نرم افزار هوشمند سازی اتاق سرور می توان بر روی دیتاسنتر مدیریت کرد و اگر ورود غیر محازی توسط شخصی به این اتاق صورت گیرد، آلارمی توسط نرم افزار برای کاربر ارسال می شود تا کاربر اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.

جنس سقف و کف در اتاق سرور برای استاندارد سازی

با وجود نرم افزارهای هوشمند سازی دیتاسنتر و اتاق سرور، معمولا خطرات کمی دیتاسنترها را تهدید می کند و در صورت وجود هرگونه اتفاق در کوتاهترین زمان به راحتی می توان مدیریت بحران را انجام داد. اما با این وجود به هنگام راه اندازی دیتاسنتر باید حداقل استانداردهایی برای این امر به کار برده شود تا وجود هر گونه مشکل و خطا به حداقل برسد.

یکی از این استانداردسازی ها، نوع جنس کف و سقف اتاق سرور است که باید از جنس کاذب باشد. جنس این سقف ها ئ کف پوش های کاذب به گونه ای است که علاوه بر اینکه می توان آن را به دیوار اصلی متصل کرد، می توان دوربین ها و سایر تجهیزات را نیز به آن متصل نمود. ارتفاع استاندارد سقف در دیتاسنترها 2.6 متر است.

کف کاذب نیز باید به گونه ای باشد که توانایی  حداقل یک ساعت مقابله با آتش سوزی را باید داشته باشد.

سیستم کنترل دسترسی به رک ها

از دیگر مواردی که توسط نرم افزارهای هوشمند سازی اتاق سرور می تواند آن را انجام داد، کنترل دسترسی به رک ها است که به نوعی از دسترسی های غیرمجاز برخی از افراد به آن جلوگیری می کند.

می توان بر روی برخی از رک ها قفل نصب کرد و با سیستم کنترل تردد، دسترسی برخی از افراد را به تجهیزات درون رک ها محدود کرد. اگر دسترسی غیرمجازی توسط افراد به یکی از رک ها دارای قف انجام شود، پیامی مبنی بر دسترسی غیر مجاز به کاربر توسط نرم افزار هوشمند سازی دیتاسنتر ارسال می شود.

آیا  استفاده از نرم افزارهای هوشمند سازی اتاق سرور به صرفه است؟

نرم افزارهای هوشمند سازی دیتاسنتر یکی از بهترین تکنولوژی ها و نوآوری ها برای مدیریت تجهیزات و سرورهای درون اتاق سرور هستند که در موارد بسیاری باعث بهبود عملکرد کاری و افزایش راندمان کاری می شود.

 • با استفاده از سیستم های هوشمند به نیروهای انسانی کمتری برای کنترل تجهیزات درون اتاق سرور نیاز است.
 • صرفه جویی در زمان
 • صرفه جویی و کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به حوادث غیر مترقبه همجون آتش سوزی،سرقت و …
 • امکان کاهش انرژی الکتریکی توسط دستگاه ها و تجهیزات
 • امکان مانیتورینگ و کنترل تجهیزات و دستگاه ها از راه دور و در هر زمان و مکانی
 • عدم نیاز به پیمانکارهایی برای کنترل دائمی تجهیزات موحود در اتاق سرور
 • استفاده از منابع انسانی به بهترین شیوه
 • کاهش زمان استفاده از دستگاه ها و تجهیزات که استهلاک آنها را نیز کمتر می کند.

مزیت استفاده از نرم افزارهای هوشمند اتاق سرور

 • امکان کنترل، نظارت و ثبت وقایع به صورت 24 ساعته و از راه دور
 • دارای رابط های کاربری متنوعی همچون اندروید،PC و … می باشد.
 • ارسال علائم هشدار در صورت وقوع یک حادثه برای کاربر
 • در صورت تشخیص وقوع یک حالت بحرانی در اتاق سرور، به منظور پیشگیری از اتفاقات بدتر و خسارت های احتمالی، کلیه دستگاه ها خاموش شده و از کار می افتند.
 • ثبت و ضبط تصاویر و خطاها در صورت وقع مشکل به صورت نامحدود
 • امکان تعریف کاربرهای مختلف و سطح دسترسی های گوناگون برای افراد در نرم افزار
 • امکان کنترل و مانیتورینگ هر قسمت به صورت جدا
 • امکان گزارش گیری به هنگام ثبت وقایع

به چه علت باید از سیستم هوشمند اتاق سرور استفاده کنیم؟

سیستم های هوشمند برای کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور یکی از مهمترین سیستم هایی است که دارندگان مراکز دیتاسنتر حتما باید از آن استفاده کنند. امروزه مراکز دیتاسنتر متعددی در جای جای دنیا وجود دارد و تحقیقاتی که بر روی این مراکز انجام شده است نشان می دهد که بیشتر این مراکز به دلیل عدم استفاده از سیستم های هوشمند کنترل و مانیتورینگ، پس از وقوع حادثه دچار خسارت هایی بسیار و جبران ناپذیر شده اند و این خسارت ها به گونه ای بوده اند که برخی از مراکز دیگر قادر به ادامه فعالیت خود نبوده اند. بنابراین استفاده از سیستم های هوشمند برای کنترل و مانیتورنگ داده ها و تجهیزات برای مراکز داده بسیار حیاتی است.

 • در تحقیقاتی که انجام شد مشخص شد بیش از 93 درصد از شرکت ها پس از وقوع خرابی و وارد شدن تخریب به آنها، حداقل به مدت 5 سال نتوانسته اند به فعالیت خود ادامه دهند.
 • آسیب هایی که در دیتاسنتر ممکن است اتفاق بیفتد، حتی در شرکت های کوچک نیز اتفاق می افتد و فقط مختص به شرکت های بزرگ نیست.
 • طبق تحقیقات انجام شده در ایالات متحده آمریکا 43 درصد از شرکت ها پس از وقوع مشکلاتی در سرورها نتوانسته اند مجددا به فعالیت کاری خود بازگردند و 29 درصد از آن ها نیز در مدت کوتاهی بسته شده اند.
 • به علت افزایش دمای بیش از اندازه در اتاق های سرور،در طول پنج سال میزان استفاده از انرژی به میزان 39 درصد افزایش می یابد.
 • هر گونه خطایی که در سیستم تهویه اتاق سرور رخ دهد، به میزان قابل توجهی باعث افزایش دما و خراب شدن و از کار افتادن تجهیزات می شود.
 • با افزایش دما به میزان هر 10 درجه دمای بالای 20 درجه، باعث کاهش 50 درصدی کارایی تجهیزات و سرورها می شود.
 • در صورت وقوع هرگونه مشکل و خرابی در سرورها و تجهیزات موجود در اتاق سرور، رفع خرابی این تجهیزات به میزان نصف روز الی سه روز زمان احتیاج دارد که باعث به وجود آمدن خسارت های مالی بسیاری می شود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سامایش جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی