9 سپتامبر 2019 بدون نظر

سیستم مانیتورینگ شبکه یکی از بهترین کارهایی است که در شرکت ها مدیران می توانند ببینید که آیا تغییرات ایحاد شده بر روی شبکه، نتایج مثبتی را در پی داشته است یا نه. اما مهمتر از داشتن یک سیستم مانیتورینگ شبکه، انتخاب نوع این سیستم است که می تواند توسط معیارهای متفاوتی انجام شود. این معیارها هر یک بر روی انتخاب نوع سیستم مانیتورینگ شبکه به صورت مستقیم تاثیر می گذارند.

سیستم مانیتورینگ شبکه چیست؟

سیستم مانیتورینگ شبکه یکی از کارهای بسیار مهم و حساس است که توسط تیم فناوری اطلاعات در ادارات و شرکت ها انجام می شود. سیستم مانیتورینگ شبکه می تواند باعث پالایش سیستم شبکه داخلی شما شود و از طریق آن شما می توانید ببینید که میزان استفاده افراد از اینترنت به چه میزان بوده است، کاربرانی که ایمیل های حاوی اسپم را ارسال می کنند شناسایی کرده، سرورهایی که دچار خطا هستند و سیستم شبکه را دچار اختلال می کنند را می توان شناسایی کرد،میزان ترافیک شبکه را گزارش کرد و هر کار دیگه ای که در شبکه داخلی اتفاق می افتد را رصد کرده و گزارش تهیه کنید.

همچنین در صورتی که تغییراتی که در شبکه داخلی شرکت انجام شود، مدیران می توانند با رصد کردن و پالایش سیستم، از تاثیرات تغییرات در شبکه مطلع شوند. سیستم مانیتورینگ شبکه به بالا رفتن راندمان کاری کارکنان و صرفه جویی در هزینه های بسیاری کمک می کند.  با استفاده از یک سیستم مانیتورینگ شبکه قوی و اصولی شما می توانید همه اتفاقاتی که در سیستم نرم افزاری و سخت افزاری شبکه داخلی سازمان اتفاق می افتد را می توانید ببینید.

چرا باید از سیستم مانیتورینگ شبکه استفاده کنیم؟

در واقع دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می دهند استفاده از سیستم مانیتورینگ شبکه برای هر سازمانی بسیار اهمیت دارد. بسیاری از افراد فکر می کنند که چون شبکه داخلی سازمان به درستی کار می کند آنها هیچ نیازی به استفاده از مانیتورینگ سیستم ندارند و چه دلیلی دارد که کار مدیران را بیشتر کرده و در و دیوار را پر از دوربین های مانیتورینگ کنند. در واقع باید گفت که این طرز فکر از اساس و پایه اشتباه است و مانیتورینگ سیستم برای همه سازمان ها کاری واجب است. استفاده از سیستم مانیتورینگ شبکه باعث می شود تا شما از کارکرد صحیح شبکه  و در دسترس بودن سخت افزارها و نرم افزارهای موجود در شبکه اطمینان حاصل پیدا کنید ودر صورت وجود ضعف هایی در شبکه داخلی، اقدام به رفع و تقویت سیستم شبکه خود نمایید.

مدل استقرار از مهمترین معیارهای انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه

یکی از مهمترین معیارهایی که به هنگام انتخاب یک سیستم مانیتورینگ شبکه باید به آن دقت کنید، مدل استقرار سیستم است. برخی از شرکت های ارائه دهنده سیستم های مانیتورینگ شبکه مدلی مستقل برای استقرار سیستم مانیتورینگ خود ارائه می دهند. در واقع شما به هنگام تهیه یک سیستم مانیتورینگ باید مشخص کنید که آیا تیم تهیه سیستم مانیتورینگ مدل خاصی برای استقرار در نظر دارند و یا اینکه تنظیمات خاصی برای پیکربندی آن دارند یا نه. در واقع برخی از سیستم های مانیتورینگ شبکه برای استقرار نیاز به ابزارها، سرورها و نرم افزارهای خاصی دارند و از سوی دیگر برخی از سیستم های مانیتورینگ نیز به صورت بسته های نرم افزاری کاملا مستقل هستند. بنابراین به هنگام انتخاب یک سیستم مانیتورینگ حتما این مورد را در نظر بگیرید.

قابلیت پیکربندی از معیارهای انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه

از دیگر معیارها بسیار مهم در انتخاب نوع سیستم مانیتورینگ شبکه، قابلیت پیکربندی آن است. قابلیت پیرکبندی سیستم مانتیورنگ باعث می شود تا سیستم مانیتورینگ به صورت خودکار از قابلیت مانیتورینگ خودکار همه اجزا سیستم برخوردار باشد که این قابلیت باعث می شود تا سیستم داخلی و همه اجزای آن در کوتاهترین زمان و خیلی سریع پالایش شوند. این کار باعث می شود تا کسی که از سیستم مانیتورینگ قرار است استفاده کند تنها با یک واسط کاربری گرافیکی بتواند به راحتی گزارش گیری کند. بنابراین در انتخاب سیستم مانیتورینگ حتما به این ویژگی توجه کنید.

قابلیت هشدار بلادرنگ از معیارهای انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه

یکی از مهمترین ملاک ها در انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه، دارا بودن امکانات ارسال هشدارهای بلادرنگ است. در واقع یکی از مهمترین نکاتی که برای مدیران شرکت ها حائز اهمیت است این است که اگر در سیستم شبکه داخلی سازمان هرگونه اختلالی بوجود آمد، آنها سریعا از این اختلال آگاه شوند تا بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن این اختلال را برطرف کنند تا از بوجود آمدن هرگونه خسارت مالی جلوگیری شود. بنابراین سیستم مانیتورینگ شبکه باید بتواند حداقل هر 30 ثانیه یکبار سیستم ها و تجهیزات را پالایش کند و این قابلیت را داشته باشد که در صورت وجود هرگونه خطایی در سیستم، ایمیل یا پیامک هایی را مبنی بر خطای ایجاد شده برای مدیران با افراد مسئول مربوطه ارسال کند.

تعداد نیروی انسانی مورد نیاز از معیارهای انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه

یکی از مشکلاتی که برخی از انواع سیستم های مانیتورینگ شبکه دارند این است که برخی از آنها برای راه اندازی و پشتیبانی نیاز به نیروهای انسانی متعددی دارند که اینکار باعث افزایش هزینه های استفاده از سیستم مانیتورینگ شبکه می شود. بنابراین پیش از انتخاب یک سیستم مانیتورینگ شبکه ابتدا باید در مورد این مسئله که استفاده از این سیستم به چه میزان نیاز به پشتیبانی و تلاش دارد. به طور معمول برای سیستم مانیتورینگ شبکه صدها سیستم و تجهیزات تنها یک نفر کفایت می کند.

سخت افزارهای مورد نیاز از معیارهای انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه

یکی از مهمترین معیار های انتخاب یک سیستم مانیتورینگ شبکه، میزان سخت افزارهای مورد نیاز برای نصب و راه اندازی سیستم مانیتورینگ است. برخی از سیستم های مانیتورینگ برای راه اندازی نیاز به سخت افزارهای خاصی دارند که باعث بالا رفتن هزینه اینگونه سیستم های مانیتورینگ می شود. همچنین باید در انتخاب سیستم های مانیتورینگ باید به این مسئله دقت کنید که این دسته از سیستم ها باید از فضای محدودی از حافظه رم، سی پی یو استفاده کنند. در کل باید network monitoring باید از سخت افزارهای کاملا معمولی استفاده کند و بالاترین کارایی را نیز باید داشته باشد.

پشتیبانی قوی از معیارهای انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه

از مهمترین نکاتی که در انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه باید به آن دقت کنید، وجود یک سیستم پشتیبانی قوی برای اینگونه از سیستم ها است. امروزه با افزایش استفاده از سیستم های مانیتورینگ، شرکت های بسیاری اقدام به تولید نرم افزارهای سیستم مانیتورینگ شبکه نموده اند و برخی از این نرم افزارها رایگان هستند و هیچ گونه لایسنس و پشتیبانی برای آنها وجود ندارد.

بنابراین برخی از شرکت ها با استفاده از این نرم افزارهای رایگان در واقع بزرگترین ضربه را به خود زده اند زیرا این نرم افزارها ممکن است در طولانی مدت دچار مشکل شوند. یک نرم افزار قوی و استاندارد باید دارای پشتیبانی مناسب مشتریان باشد و از سوی دیگر باید دارای نصب و پیکربندی ساده ای باشد به گونه ای که کار کردن با آن راحت باشد و اگر در استفاده از آن سوالی برای کاربران پیش آمد، بتوانند با پشتیبانی نرم افزار تماس حاصل کرده تا آنها را راهنمایی کنند. همچنین نرم افزار مانیتورینگ سیستم باید به گونه ای باشد که کارکرد آن به صورت یکپارچه بوده و داری ویژگی های توزیع شدگی و مجازی سازی باشد.

مقرون به صرفه بودن یکی از معیارهای انتخاب سیستم های مانیتورینگ

یکی از خصوصیاتی که برای سیستم های مانیتورینگ بسیار اهمیت دارد و مدیران سازمان ها و شرکت ها به هنگام خرید اینگونه از سیستم ها به آن بسیار دقت می کنند این است که نرم افزار سیستم های مانیتورینگی که انتخاب می کنند دارای بالاترین کارایی باشد و از سوی دیگر هزینه خرید و راه اندازی آن نیز مقرون به صرفه باشد. نرم افزاری مقرون به صرفه است که از همه نوع کارکردهای سیستم پشتیبانی کرده و برای راه اندازی و پشتیبانی دارای کمترین هزینه باشد.

مقیاس پذیری از دیگر معیارهای انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه

مقیاس پذیری از دیگر عواملی است که به صورت مستقیم در انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه می توانند تاثیر بگذارند. در واقع سیستم های مانیتورینگ از لحاظ تعداد سیستم ها و تجهیزات و محدوده جغرافیایی که می توانند مانیتورنیگ کنند، بسیار متفاوت هستند و به همین دلیل در انتخاب آنها باید این مسئله حتما لحاظ شود. برخی از سیستم های مانیتورینگ می توانند صدها سیستم را مانیتور کرده و برخی دیگر نیز تنها می توانند چند سیستم را مانیتور کنند. همچنین برخی از سیستم ها قادر هستند که سیستم های تنها یک سازمان را مانیتور کنند و برخی دیگر نیز قادرند تا سیستم ها در محل های گوناگون را پالایش کنند. تعیین اندازه حداکثری که یک سیستم مانیتورینگ می تواند پشتیبانی کند، در همان ابتدای کار باید مشخص شود تا کاربر بتواند براحتی سیستمی که با نیازهایش همخوانی دارد را انتخاب کند.

سازگاری با زیرساخت ها از دیگر معیارهای انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه

برای انتخاب سیستم های مانیتورینگ از دیگر عواملی که باید به آن دقت کنید این است که سیستم مانیتورینگ شبکه با زیر ساخت های داخل شبکه ای شما همخوانی و سازگاری داشته باشد. در واقع برخی از سیستم های مانیتورنگ تنها می توانند برخی از سرورها، سیستم ها و … را می توانند مانیتورینگ کنند. به هنگام انتخاب نوع سیستم مانیتورینگ باید دقت کنید که این سیستم قادر به ماتیور کردن چه برندها و چه شرکت های سخت افزارهایی می باشد. تیم آی تی سازمان باید همه دستگاه و تجهیزات را برای این منظور در نظر بگیرند و انواع فناوری های موجود در سازمان را در نظر بگیرند و سپس بهترین سیستم مانیتورنیگ مناسب شرکت را انتخاب کنند.

راحتی استفاده از دیگر معیارهای انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه

از دیگر معیارهایی که در انتخاب سیستم های مانیتورینگ بسیار تاثیر می گذارد، راحتی در استفاده از سیستم و ظاهر نرم افزار مانیتورینگ است. قبل از هر چیزی، ظاهر یک نرم افزار و به نوعی user friendly بودن آن است که باعث می شود تا کاربر بتوان با نرم افزار ارتباط برقرار کنند. گاهی برخی از نرم افزار با آنکه بسیار قوی هستند و دارای پشتیبانی مناسبی نیز هستند، اما به دلیل اینکه ظاهر مناسبی ندارند نتوانسته اند در بازار رقابتی موفق عمل کنند و ظاهر شوند.

بنابراین باید  نرم افزار سیستم مانیتورینگ دارای واسط کاربری و گرافیکی بسیار جذاب و راحتی باشد تا کاربر بتواند به راحتی از آن استفاده کند. از سوی دیگر به هنگام استفاده از این نرم افزار، نباید سوالی در ذهن کاربر بوجود بیاید و محیط نرم افزار باید به گونه ای باشد که بسیار ساده و راحت باشد و از سوی دیگر دستورات برای کاربر کاملا قابل فهم باشد. همچنین اگر برای یادگیری سیستم، نیاز به آموزش باشد باید این آموزش ها دارای حداقل هزینه باشند و همچنین زمان زیادی برای این آموزش نیاز نباشد. در کل باید تعامل با نرم افزار برای کاربران آن و مدیران باید راحت و بسیار جذاب و کاربردی باشد.

هزینه مدل استقرار از دیگر معیارهای انتخاب سیستم های مانیتورینگ شبکه

مدل استقرار در انتخاب نوع سیستم مانیتورینگ شبکه بسیار می تواند تاثیرگذار باشد. ارائه لایسنس سیستم استقرار یافته یکی از مهمترین نکاتی است که به هنگام استقرار یک نرم افزار سیستم مانیتورینگ باید به آن دقت کنید. هر یک از شرکت های تولید کننده نرم افزارهای سیستم های مانیتورینگ رویکردهایی کاملا متفاوت در ارائه لایسنس دارند. مثلا برخی از شرکت ها بر اساس تعداد سیستم ها و تجهیزاتی که نیاز به مانیتورینگ کردن دارند، هزینه استقرار سیستم را تعیین می کنند. بنابراین شما باید ابتدا هزینه و محدودیت مالی خود را در ابتدای کار مشخص کنید و سپس نسبت به انتخاب نرم افزار مانیتورینگ اقدام کنید. همچنین میزان پیچیدگی هایی که برای استقرار این نرم افزار نیاز است را نیز باید مشخص کنید.

مزایای مانیتورینگ شبکه

مانیتورینگ شبکه دارای مزایای بیشماری است که باعث می شود تا استفاده از اینگونه از سیستم ها  در سازمان ها روز بروز در حال افزایش باشند.

 • امکان رصد کردن تمامی سیستم ها و تجهیزات موجود در شبکه های داخلی سازمان
 • بالا بردن کارایی استفاده از سیستم ها
 • افزایش راندمان کاری کارکنان
 • صرفه جویی در بسیاری از هزینه ها و استفاده از نیروهای کمتر برای مانیتورینگ شبکه
 • بهینه نمودن کارکرد شبکه
 • حذف کردن کارهای اضافی برای بررسی سیستم ها و تجهیزات درون شبکه ای به صورت دستی
 • امکان مانیتورینگ کردن شبکه از راه دور و تعیین سطح دسترسی برای بررسی سیستم ها
 • تشخیص به موقع مشکلات و خطاهای بوجود آمده در سیستم و امکان رفع مشکلات در کوتاهترین زمان ممکن
 • امکان ارسال پیامک یا ایمیل در مواقع بروز خطا به مدیران به منظور بررسی هر چه سریع تر سیستم و رفع مشکلات آن
 • تهیه انواع گزارشات در مورد نحوه عملکرد شبکه
 • عیب یابی خیلی سریع توسط نرم افزار مانیتورینگ حتی پیش از اطلاع یافتن کاربر نهایی
 • عدم نیاز به حضور فیزیکی کاربر در محل کار و امکان کنترل سیستم از راه دور

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *