کنترل مرکزی AHU بخش مهمی از یک سیستم تهویه است. امروزه در ساختمان ها به منظور ایجاد یک فضای بسته اما با هوای مطبوع و تازه، از سیستم های AHU یا هواساز استفاده می شود که نقش مهمی در تامین هوای سالم و تهویه آن برای محیط های بسته دارد که می تواند در ایجاد محیطی سالم و حفظ سلامتی افراد آن محیط بسیار موثر باشد. در این مقاله می خواهیم در مورد کنترل مرکزی AHU و برخی موضوعات پیرامون آن مطالبی را بیان کنیم.

معرفی AHU

کنترل کننده هوا یا واحد انتقال هوا (اغلب به اختصار AHU نامیده می شود) دستگاهی است که برای تنظیم و گردش هوا به عنوان بخشی از سیستم گرمایش، تهویه و تهویه هوا (HVAC) استفاده می شود. هواگیر معمولاً یک جعبه فلزی بزرگ است که دارای دمنده، عناصر گرمایش یا خنک کننده، قفسه های فیلتر یا محفظه ها، دستگاه های ضعیف کننده صدا و میراگرها می باشد. هواگیرها معمولاً به سیستم تهویه مجرایی متصل می شوند که هوای مطبوع را از طریق ساختمان پخش می کند و آن را به AHU باز می گرداند. بعضی مواقع AHU ها (منبع تغذیه) را تخلیه می کنند و هوا را مستقیماً به داخل و از فضای ارائه شده بدون مجرای پذیرش می کنند.

هواگیرهای کوچک برای استفاده محلی، واحدهای ترمینال نامیده می شوند و فقط ممکن است شامل فیلتر هوا، سیم پیچ و دمنده باشد. به این واحدهای ترمینال ساده کویل های دمنده یا واحدهای فن سیم پیچ گفته می شود. یک هندلر هوای بزرگتر که 100٪ تحت شرایط خود در می آورد و هوای قابل گردش در آن وجود ندارد، به عنوان واحد هوای آرایش (MAU) یا واحد انتقال هوا تازه (FAHU) شناخته می شود. هواگیر که برای استفاده در فضای باز طراحی شده است، معمولاً روی بام، به عنوان یک دستگاه بسته بندی شده (PU) یا واحد پشت بام (RTU) شناخته می شود.

ساختار کنترل مرکزی AHU

هواگیر معمولاً در اطراف یک سیستم فریم با پانل های تزریق فلزی ساخته می شود که مطابق با تنظیمات اجزای آن لازم است. این فریم در ساده ترین شکل ممکن است از کانال ها یا بخش های فلزی ساخته شود و دارای پانل های تزئینی فلزی منفرد باشد. این فلز به طور معمول برای محافظت طولانی مدت گالوانیزه می شود. برای واحدهای در فضای باز نوعی درب ضد آب و آب بندی اضافی در اطراف اتصالات فراهم شده است.

هندلرهای بزرگتر از یک سیستم قالب بندی فلزی مربع با پانل های دوجداره پوسته و عایق ساخته می شوند. چنین ساخت و سازها باعث کاهش هدر رفتن یا افزایش گرما از هواگیر و همچنین تضعیف آکوستیک می شوند. هندلر های هوا بزرگتر ممکن است چندین متر طول داشته باشند و به صورت مقطعی تولید شوند، بنابراین برای استحکام و سختی بالا، ریل های پایه فلزی زیر واحد ارائه می شوند.

در جایی که تامین و استخراج هوا به نسبت مساوی برای یک سیستم تهویه متعادل مورد نیاز است، متداول است که هواگیرهای ذخیره و استخراج به یکدیگر، چه به صورت جانبی و چه به صورت پیوسته متصل شوند.

انواع کنترل مرکزی AHU

اگر شما به ساختمان های بزرگ نگاهی بیاندازید، یک واحد هواساز مرکزی یا همان موتور خانه مرکزی خواهید دید که تجهیزات گرمایش و تهویه هوا در این محل با نام Room Mechanical نصب می شوند. پس از تهویه هوا، این هوا از طریق کانال های مخصوصی به فضاهای مورد نظر ارسال می شوند.

از جمله انواع کنترل مرکزی AHU می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نماد های به کار رفته در سیستم AHU

از جمله نمادها و اختصارهای به کار رفته در سیستم کنترل مرکزی AHU می توان به موارد زیر اشاره نمود:

قطعات کنترل مرکزی AHU

از جمله اجزای یک سیستم کنترل مرکزی AHU یا Air Handling Unit می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اهمیت سیستم تهویه و کاربرد آن ها

در نهایت می خواهیم به اهمیت این سیستم و کاربرد های آن اشاره بکنیم که در مورد اهمیت سیستم باید گفت، در واقع این سیستم شاخه ای از مهندسی مکانیک برای ایجاد عملیات هایی روی هوا است تا بتواند شرایط سالمی را برای محیط هایی که افراد در آن زندگی می کنند، کار می کنند، عملیات های صنعتی مخصوصی را انجام می دهند یا نیاز دارند تا برای راحتی، حفظ ایمنی یا سلامتی استاندارد های تهویه را رعایت کنند.

بهترین شرایط هوا در یک محیط دما 22 درجه با رطوبت 50 درصد است که امروزه با توجه به آلودگی هوایی که در غالب کلان شهر ها وجود دارد، این وسیله می تواند برای محیط های مختلفی اعم از ساختمان های بزرگ، فروشگاه ها و ساختمان های تجاری، بیمارستان ها و آزمایشگاه ها، پالایشگاه ها و کارگاه ها و … اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *