معرفی نرم افزار های مانیتورینگ

سیستم نظارت و کاربرد نرم افزار های مانیتورینگ

نرم افزار های مانیتورینگ عملکرد و فعالیت های کاربران، برنامه ها و خدمات شبکه بر روی کامپیوتر یا سیستم های سازمانی را نظارت و ردیابی می کند. مهمترین تعریفی که بر نرم افزار های مانیتورینگ می توان گفت این است که این نرم افزار ها برای نظارت بر کلیه فرآیندهای انجام شده بر روی سیستم محاسباتی و خدمات گزارش دهی را به سیستم مدیر شبکه ارائه می دهند، در واقع نرم افزار های مانیتورینگ با عنوان نرم افزار نظارت رایانه شناخته می شوند، نرم افزار های مانیتورینگ در درجه اول نوعی نرم افزار امنیتی و نظارتی هستند که بر روی سیستم شخصی یا شبکه شرکتی نصب می شود.

سیستم نظارت و کاربرد نرم افزار های مانیتورینگ

کاربرد های متعددی برای استفاده و نصب نرم افزار های مانیتورینگ وجود دارد که بخش مهم آن مربوط به نظارت بر امنیت می باشد. در بحث شبکه نیز این نرم افزار ها بسیار کاربردی و حیاتی محسوب می شوند در این بخش نیز نرم افزارهای مذکور نه تنها از ابعاد مشتری مداری به مسئولان کمک می کند بلکه کنترل نظارت بر شبکه را بسیار ساده نموده و این امکان را می دهد که به آسانی نقشه شبکه را ترسیم نموده و تماما تحت نظارت قرار گیرد در بررسی اختلال ها و رویدادها این نرم افزار ها مهمترین کاربرد نرم افزارهای مذکور داشبورد سیستم است که در ادامه به ویژه به نظارت بر شبکه خواهیم پرداخت.

 

نظارت بر شبکه و نرم افزارهای مانیتورینگ

انجام تجارت با توجه به ماهیت همه گیر و غیر قابل اجتنابش از خطرات امنیتی خالی نیست و زمان واکنش سریع برای حفظ امنیت سیستم ضروری است و کنترل خودکار امنیتی مداوم، کلید شناسایی سریع و پاسخ سریع تهدیدات از مواردی است که تنها با استفاده از نرم افزارهای مانیتورینگ امکان پذیر می باشد. نرم افزار های مانیتورینگ در حال حاضر مهمترین بخش و عمده ترین هدفشان نظارت با امنیت است. در بحث شبکه هم اینچنین است، نظارت مداوم بر شبکه عملی ست که بر روی شبکه رایانه ای برای جلوگیری از هرگونه خرابکاری و یا اطمینان از ادامه عملکرد شبکه بدون نقص صورت می گیرد به عنوان مثال نظارت بر شبکه مانند روتر و یا سرور و …. اگر یک مولفه یا خرابی تشخیص داده شود نرم افزار های نظارت بر شبکه در حال استفاده مدیران شبکه را از این مسئله مطلع می سازد همچنین اگر در شبکه تنگنای عملکردی تشخیص داده شود نرم افزار نظارت بر شبکه به مدیران اطلاع می دهد.

تعریف نظارت بر امنیت در نرم افزارهای مانیتورینگ

نظارت امنیتی، که گاه به آن نظارت بر اطلاعات امنیتی (سیم) یا  نظارت بر رویداد امنیتی(SEM) گفته می شود، شامل جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات برای تشخیص رفتار مشکوک و یا تغییر غیر مجاز سیستم در شبکه شماست و مشخص می کند که کدام رفتار باعث ایجاد هشدار شده است و در صورت نیاز نسبت به هشدار اقدام کنید. حال این سوال پیش می آید استفاده از نظارت امنیتی چه ضرورتی دارد؟ پاسخ ساده است از هکرها و بدافزارها گرفته تا کارکنان ناراضی و بی دقت، دستگاهها و سیستم عامل های منسوخ و یا آسیب پذیر، رایانه های ابری عمومی و موبایل ها تا ارائه دهندگان خدمات شخص ثالث، اکثر شرکت ها را به طور معمول در معرض تهدیدات امنیتی با شدت متفاوت در روند عادی فعالیت های خود قرار می دهد همین موضوع است که ضرورت استفاده نظارت بر امنیت یک مجموعه را بیشتر می کند.

 

معرفی نرم افزار های مانیتورینگ

نرم افزار های مانیتورینگ شامل بسته های مدیریتی است که به طور معمول حاوی تنظیمات نظارت بر برنامه های کاربردی و خدمات مختلف می باشند که پس از بار گیری و وارد کردن بسته مدیریت، عملیات مورد نظر مدیر اجرا می شود و بلافاصله شروع بر نظارت اشیا بر اساس تنظیمات پیش فرض و آستانه هایی که توسط بسته مدیریتی تنظیم شده است، انجام می شود و افراد را قادر می سازد هر کدام از تنظیمات این بسته ها را سفارشی نمایند، بسته های مختلف مدیریتی و یا نرم افزارهای مانیتورینگ مختلفند. برخی از این بسته ها هنگام نصب، راه اندازی می شوند و برخی مانند مدیریت عملیات مرکز سیستم را باید با تنظیمات خاصی شخصی سازی نمایند. برخی از این نرم افزارها مرکز سیستم را پوشش می دهد و برخی مدیریت عملیات را . دسته ای از نرم افزار های مانیتورینگ UNIX و وب مشتری را تحت پوشش قرار می دهند بنابراین می توان گفت که شما با انواع مختلف نرم افزار های مانیتورینگ مواجه خواهید بود

انواع نرم افزار های مانیتورینگ از بعد عملکرد

البته کاربرد نرم افزار های مانیتورینگ بسیار گسترده است اما از بعد عملکرد این نرم افزارها گاهی چندمنظوره هستند و هم ابعاد مدیریتی و امنیتی و هم داده پردازی را نیز انجام می دهند عمده ترین تقسیم بندی که می توان برای این نرم افزار ها انجام داد از بعد عملکرد می باشد که به اختصار بدان می پردازیم، مدیریت عملیات مرکز سیستم یا SCOM، برنامه ریزی برای نظارت خدمات و برنامه ریزی برای استقرار با استفاده SCOM، مدیریت بسته ها و مدیریت نظارت. این نرم افزار ها محصولات مختلفی تشکیل می دهند که بسته به نوع نیاز سازمان و یا شرکت متفاوت ست و از هزینه های مختلفی نیز برخوردار می باشد. به عنوان مثال مدیریت عملیات مرکز سیستم، پیکربندی ، توزیع و مدیریت داده ها نظارت بر تنظیمات بخشی از عملکرد نرم افزار است که از طریق زیر ساخت IT قابل راه اندازی است. پیکربندی نرم افزار باعث می شود سازمان با خط مشی ها استاندارد و مشخص شده ای گام بردارد.

گستره عملکرد نرم افزارهای مانیتورینگ

گستره عملکرد نرم افزار های مانیتورینگ شامل قوانین خاص، امضاها، رویداد ها و ترجیحات است که حالات و فعالیت های سیستم عادی و غیر طبیعی را توصیف می کند و در صورت شناسایی هر گونه تخلف یا تخطی که منجر به رفتار غیر عادی سیستم، فعالیت کاربر یا جریان شبکه شود، به سرپرست هشدار می دهد. علاوه بر این چنین نرم افزار هایی برای کنترل و بررسی کلیه فعالیت های درون برنامه ای کارمندان و یا فعالیت های کاربران در یک شبکه شرکتی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از موارد استفاده از این نرم افزارها کنترل والدین است نوعی نرم افزار نظارت است که فعالیت های خاص کاربر را مسدود کرده و در صورت بروز هرگونه تخلف یا نقض، اعلان را برای والدین یا سرپرست صادر می کند.

کنترل والدین بر کودکان بوسیله نرم افزار های مانیتورینگ

اینترنت به بخش اصلی سیستم آموزشی تبدیل شده است و کودکان در سنین پایین حتی، به اینترنت دسترسی دارند و قادرند با سایت های مختلفی به راحتی تعامل داشته باشند این موضوع را در کنار قابلیت حمل و قابلیت استفاده از دستگاههای رایانه ای ترکیب کنید. می توانید بفهمید که چرا فناوری به بخش بزرگی از سیستم آموزش تبدیل شده است، در کنار سایت های یادگیری سایت های نامناسب ، مستهجن ، هکرها و طیف دیگری از موارد است که بسیاری از والدین نمی خواهند فرزندانشان این موارد را ببینند. گزینه های مختلفی برای کنترل وجود دارد. یکی از محبوب ترین روش های نظارت و انسداد دسترسی به محتوای نامناسب به صورت آنلاین از طریق نرم افزار کنترل والدین است که بسته به نیاز این امکان را می هد محدودیت زمانی برای استفاده اعمال نمایید و دسترسی به وب سایت های نامناسب را مسدود نموده، مکالمات و چت و فعالیت های شبکه اجتماعی را زیر نظر بگیرید. نرم افزار های پیشرفته تری برای کنترل والدین شامل محافظت از دور زدن  نرم افزار هستند و والدین را قادر می سازد فیلتر ها را در سطح سخت افزاری تنظیم کنند. این نرم افزار ها شامل نرم افزار های کنترل موبایل نیز می شود. برنامه های کنترل موبایل از ویژگی های مشابهی برخوردار است و فعالیت های آنلاین کودکان را می توانید نظارت نمایید و پیام های متنی ، معاملات و تماس ها و تصاویر را کنترل کنید و به لیست کاملی از گزارش های تلفنی دسترسی داشته باشید.

نرم افزارهای مانیتورینگ یاری رسان دستگاه نظارتی

اغلب افراد با دوربین های امنیتی و تلفن های هوشمند آشنایی دارند این که یک دستگاه نظارتی مجهز به نرم افزار مانیتورینگ نباشد، نظارت و حفظ امنیت برای آن دستگاه نظارتی امری غیر قابل پیش بینی خواهد بود. دوربین ها در زندگی ابتدا برای نظارت بر تخلفات راهنمایی و رانندگی، ثبت فعالیت های تجاری و سایر جنبه های ایمنی عمومی مستقر شدند و کم کم استفاده از نرم افزار های مانیتورینگ رو به گسترش یافت و سپس علم داده ها بخش مهمی از تمام فعالیت ها شد. در ادارات، تجارت تا اداره های دولت های محلی و ملی هدف جمع آوری و مدیریت داده هاست تا سازمان بتواند به راحتی عمل کند. در حال حاضر دستگاهها را قادر به اشتراک گذاری، ایمن سازی و تایید صحت داده های یکپارچه کرده است این نرم افزار ها برای نگهداری دائمی سوابق و سیستم های قراردادها تنظیم شده است و روسا می توانند نحوه ارتباط آن با تجزیه و تحلیل داده های بزرگ را مشاهده نمایند. این مسئله در زندگی امروزی بسیار رایج است و اغلب سازمانها ضرورت نصب و اجرای این چنین نرم افزارهای مانیتورینگ را درک می کنند.

تجزیه و تحلیل زمان واقعی توسط نرم افزارهای مانیتورینگ

بانکها و سایر سازمانهای فناوری پیشرفته، تجزیه و تحلیل داده ها را در زمان واقعی باید انجام دهند، توانایی نظارت بر تغییرات در زمان واقعی موثر ترین روش برای تشخیص کلاهبرداران تلقی می شود، در گذشته این امر غیر ممکن به نظر می رسید اما با ماهیت جدیدی که نرم افزار های مانیتورینگ به خود گرفته اند بسیاری از شرکت ها می توانند خیلی زود ناهنجاری ها را در یک پایگاه داده تشخیص دهند. در دنیای واقعی نیز این نرم افزار ها مورد استفاده قرار می گیرد با نوآوری جدید نرم افزار های مانیتورینگ توانایی دیدن تغییرات داده در زمان واقعی ویژگی ای است که همه ما در موارد گسترده ای تجربه کرده ایم، این قابلیت در اتوماسیون ها نظارتی این اجازه را به چند راس می دهد تا بر روی اطلاعات در یک حرکت کار کنند.

ایجاد اعتماد با استفاده از نرم افزار های مانیتورینگ

اعتماد مبحثی ست که در جامعه کنونی تبدیل به موردی کیمیا شده است، به ویژه که رقابت و تجارت، سو نظر و موارد دیگر باعث شده است بسیاری افراد مغرض و یا تهدید کنندگان غیر سیستمی در صدد تخریب و یا سنگ اندازی در روند کاری و فعالیت یکدیگر بر آیند، عدم کنترل و واگذاری بیش از حد قدرت در دست سیستمها یک نقطه شکست قدرتمند و همواره خطرناک تلقی می شود، بسیاری از شرکت ها به دلیل عدم اعتماد به دیگران اجازه نمی دهند از داده های شان استفاده کنند، این امر تقسیم اطلاعات را تقریبا غیر ممکن می کند. با بهره برداری از نرم افزار های مانیتورینگ افراد می توانند با به اشتراک گذاری مجموعه ای از اطلاعات معین شده با یکدیگر همکاری نمایند. فراتر از دنیای مالی، برخی از کشورها مانند ونزوئلا برای جلوگیری از تقلب و تقویت دموکراسی مشارکتی، جلوی میزبانی انتخابات را با محوریت همین نرم افزار ها گرفته اند.

اشتراک گذاری آسان داده ها توسط نرم افزار های مانیتورینگ

یک جریان ساده و روان می تواند مشکلات را به حداقل برساند یا حتی مانع از توقف فعالیت تجاری شود. سوابق موجود برای کار، به خصوص اگر داده های حیاتی در جایی دیگر مورد نیاز باشد و پرونده ها در نهایت به بخش دیگری بروند،  مشکل ساز است. اما پس از مدت زمانی نا خوشایند، برخی از نسخه ها قابل ویرایش و حذف هستند. با نرم افزارهای مانیتورینگ داده ها را می توانند به طور همزمان و در زمان واقعی در اختیار افراد قرار دهند هنگامی که اطلاعات برای همه قسمت ها نامحدود جریان می یابد روند کار ساده تر می شود. و این نرم افزارها یکپارچگی داده ها را بهبود می بخشند. شرکت ها و سازمان ها داده ها را در یک جا جمع می کردند و این مشکل بزرگی بود زیرا چندین مرکز را درگیر می کرد و حتی داده های داخلی تولید شده یا اطلاعاتی که از دفاتر دولتی گرفته می شد به موقع در دسترس نبود و گاها اشتباهاتی در آن صورت می گرفت. در هر حیطه شغلی نرم افزار مانیتورینگ با توجه به نیاز آن حیطه کاری قابل تنظیم و استفاده است.

    دیدگاهی بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی