با مزایای مانیتورینگ شبکه بیشتر آشنا بشین

با مزایای مانیتورینگ شبکه بیشتر آشنا بشین

با توجه به مزایای مانیتورینگ شبکه مشاهده می شود که امروزه از این سیستم در مکان های مختلفی استفاده می شود. دقت داشته باشید ابن سامانه به صورت خودکار و کاملاً جامع نظارت دقیق و پیوسته ای بر مقادیر دستگاه ها و پارامترهای مهم و محل‌ ای نگهداری مواد حساس داشته که با این حال می توان یاری دهنده سازمان ها در رسیدن به استانداردهای کاری بالاتر باشد. حال اگر شما هم می خواهید به طور کلی با مزایای مانیتورینگ شبکه آشنا شوید بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا ویژگی های مهم این سیستم را بررسی کنیم.

مانیتورینگ شبکه چیست؟

در عصر امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی مشاهده می شود که در عرصه های مختلف نیز پیشرفت های حاصل شده که بسیاری از آنها جهت آسایش انسان بوده است. در این بین جالب است بدانید یکی از سیستم‌ های بسیار به روز که جهت تسهیل در پیش ‌بینی و جلوگیری از عیب ها و رفع عیوب موجود در سیستم‌ های زیر مجموعه از آن استفاده می شود، سیستم مانیتورینگ است.

لازم است بدانید این سیستم به گونه ای بوده که چشم انداز وسیعی از نحوه فعالیت همه سیستم های زیر مجموعه را در اختیار کاربر گذاشته و با این وجود کاربر می‌ تواند با استفاده از درگاه ارتباطی سیستم وضعیت عملکرد را بررسی کرده و با این حال به راحتی کنترل اتوماتیک بخش های مختلف توسط کاربر وجود دارد.

با توجه به مزایای مانیتورینگ شبکه و با توجه به اهمیت کنترل شرایط مختلف به صورت دقیق در مکان هایی چون، بیمارستان ها، پایگاه های انتقال خون، مخابرات ها، اتاق سرور و …. لازم است که از این سیستم کنترلی استفاده شود.

استفاده از مانیتورینگ شبکه در اتاق سرور

یکی از مکان های بسیار مهم و حیاتی که لازم است با وجود مزایای مانیتورینگ اتاق سرور از این دستگاه در آن استفاده شود اتاق سرور می باشد. دقت داشته باشید در عصر حاضر در هر سازمانی اتاق سرور قلب تپنده بوده به گونه ای که اگر هر اشکالی در عملکرد این اتاق دیده شود، باعث از کار افتادن سیستم ها و در نتیجه ایجاد خسارت های فراوان به آن سازمان می شود که بسیاری از این خسارت ها جبران ناپذیر هستند.

حال با وجود اینکه لازم است شرایط مناسب محیطی همچون ولتاژ مناسب، دما و رطوبت مناسب و ‌.. در این اتاق وجود داشته باشد می توان با استفاده از نظارت مانیتورینگ این عوامل را اجرا کرد.

با این حال باید دقت داشته باشید در عصر امروز ایجاد یک سامانه مانیتورینگ جزو اولین استاندارد های اتاق های سرور و دیتاسنتر ها به شمار می رود و با وجود مزایای مانیتورینگ شبکه کنترل در بخش های مختلف آسان می شود.

مزایای مانیتورینگ شبکه در دیتاسنتر ها

با وجود اهمیت زیاد اتاق سرور در هر سازمان به طور حتم با وجود مزایای مانیتورینگ شبکه لازم است تا از این سیستم در این مکان استفاده شده زیرا این سیستم مجهز به سخت افزاری بسیار دقیق بوده که می ‌تواند به صورت اختصاصی رطوبت، ولتاژ برق، دود، وضعیت درب اتاق، تشخیص حضور افراد، دما و موارد این چنین را کنترل کرده و به اطلاع کاربران مربوط برساند.

به یاد داشته باشید مزایای مانیتورینگ دیتاسنتر به این موارد اکتفا نکرده به طوری که این نظارت لحظه به لحظه ای که به کاربر این امکان را می دهد تا از اندازه گیری جریان هوا و گرد و غبار انباشته شده نیز اطلاع پیدا کند. همچنین نظارت و مانیتورینگ پارامترهای شبکه در این اتاق ها توسط این سیستم شامل وضعیت ترافیک شبکه، بار کاری روی دستگاه ها، وضعیت یو پی اس ها، وضعیت ارتباط و غیره می باشد. همچنین از جمله ویژگی های استفاده از این سیستم در اتاق سرور و دیتاسنتر ها در مورد عملکرد سرویس ها شامل ترافیک سرویس ها، ارتباط داخلی سرویس ها، فعال بودن سرویس ها و بار  روی بانک های اطلاعات می شود.

لازم به ذکر است که بدانید در شرایط بحرانی نیز اعلام هشدار و ایجاد آلارم توسط این سیستم به صورت ارسال ایمیل، ارسال پیامک، آلارم شنیداری، اجرای دستورات در خط فرمان، حذف خطای انسانی و قابل استناد بودن اطلاعات ثبت شده، قابلیت نصب ساده و استاندارد تجهیزات و غیره می باشد.

استفاده از سیستم مانیتورینگ کلین روم در کارخانه های دارویی

با وجود حجم بالای تولید محصولات در صنایع غذایی و دارو سازی لازم است که در این بخش نظارت های کاملی صورت بگیرد. با این حال مشاهده می ‌شود که نظارت های سختگیرانه از طرف وزارت بهداشت و وزارت سازمان غذا و دارو در خصوص کارخانه های داروسازی و مواد غذایی صورت گرفته که این امر موجب شده است آنها به کنترل کیفی دقیقی در شرایط تولید اعمال کنند. با این وجود طبیعتا با توجه به مزایای مانیتورینگ کلین روم به راحتی می توان از این سیستم استفاده نمود و تمامی جزئیات را تحت کنترل در آورد.

این نرم افزار اولین نرم‌ افزار تخصصی بوده که به راحتی به کنترل کیفی تولیدات پرداخته و قدمی بزرگ در راه حفظ محیط زیست نیز بر می دارد. لازم است بدانید در این مکان ها نیز به راحتی با وجود مزایای مانیتورینگ شبکه نظارت بر دما، رطوبت، فشار تفاضلی، سامانه تصفیه آب و هواساز ها وجود دارد که کار را برای افراد بسیار آسان نموده است.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: فشار تفاضلی چیست

مزایای مانیتورینگ کلین روم در کارخانه های مواد غذایی

همانطور که گفته شد مشاهده می شود امروزه با وجود اهمیت بالای کیفیت مواد غذایی و دارویی تولید شده در جهان به مزایای مانیتورینگ در این فضا ها پی برده می شود. با این حال دقت داشته باشید این سیستم ها قابلیت نصب بر روی انواع یخچال ها، انکوباتور ها، انبارها، محیط های آزمایشگاهی و سردخانه ها را داشته و با این وجود به راحتی این امکان وجود دارد که سیستم را نصب کرد.

از طرفی با وجود نظارت لحظه به لحظه بر فشار تفاضلی، وضعیت ولتاژ و ارت محیط، دما و رطوبت به طور حتم کیفیت محصولات در بهترین حالت خود قرار دارد. از دیگر ویژگی ها و مزایای مانیتورینگ شبکه مورد استفاده در کارخانه های داروسازی و مواد غذایی می توان به پشتیبانی انواع سامانه‌ های آلارم از جمله آلارم دیداری/ شنیداری، ارسال پیامک با امکان اعلام آلارم در اتاقهای نگهبانی و سرپرستی اشاره نمود. در این مکان ها نیز همچون اتاق های سرور حذف کامل خطای انسانی و قابل استناد بودن و گزارش ها وجود دارد.

لازم به ذکر است که بدانید انواع گزارش ها و نمودارهای مرتبط توسط این سیستم گزارش شده و قابلیت ذخیره سازی پیوسته اطلاعات نیز وجود دارد و در آخر نیز باید بدانید قابلیت استفاده از نرم افزار پایش به صورت قابلیت اتصال از راه دور به سامانه و بدون محدودیت تعداد، از دیگر ویژگی ها و مزایای مانیتورینگ در کارخانه های داروسازی می باشد.

مانیتورینگ مخابراتی

از دیگر مراکز حساس که به صورت گسترده اقدام به ارائه خدمات به مردم می کنند می توان به مراکز مخابراتی شامل موبایل و تلفن ثابت اشاره کرد. دقت داشته باشید در این مراکز می توان با داشتن راهکارهایی مناسب جهت اندازه گیری پارامترهای مختلف به راحتی در مصرف انرژی صرفه جویی کرد .

لازم است بدانید که سیستم های مانیتورینگ مخابراتی به صورت تصویر نمای کلی از صحت و سلامت عملکرد در یک مکان به نمایش می گذارد؛ با این حال به راحتی می توان از مزایای مانیتورینگ در حساس ‌ترین مراکز مخابراتی کشور استفاده نمود و در مواردی چون دما، رطوبت و ارت را کنترل کرد.

مزایای مانیتورینگ در اتاق سوئیچینگ مخابراتی

با استفاده از سرویس مانیتورینگ میتوان به راحتی از وضعیت یک سیستم در اتاق سوئیچینگ مخابرات اطلاع پیدا کرد. با این حال می توان گفت نظارت لحظه به لحظه ای توسط این سیستم بر پارامترهای فیزیکی دیتاسنتر از جمله بررسی ارت، اعلام حریق، نشتی آب، باز بودن درب اتاق سرور، دما، رطوبت، اندازه گیری جریان هوا و تشخیص حرکت وجود دارد.

همچنین دقت داشته باشید مشکلاتی که ممکن است توسط خطای انسانی رخ دهد کاملاً با استفاده از سیستم حذف شده و امکان استناد کل فرایند در این سیستم ها وجود دارد. با این حال لازم به ذکر است که در شرایط بحرانی انواع آلارم و هشدار از جمله ارسال پیامک، ارسال ایمیل و آلارم شنیداری به صورت بخش آژیر می باشد.

مزایای مانیتورینگ شبکه در مراکز طبی و بهداشتی

علیرغم آنچه بیان شد یکی دیگر از مزایای مانیتورینگ شبکه استفاده از آن در مراکز طبی و بهداشتی کشور میباشد، به طوری که در این مراکز با وجود اینکه شرایط فیزیکی به خصوص دما از اهمیت زیادی برخوردار است پس به مزیت استفاده از این سیستم در این مراکز پی می بریم.  مثلاً در سازمان انتقال خون ایران برای نگهداری خون و فرآورده های خونی می توان به راحتی از این سیستم استفاده نمود و مستقیما روی کیفیت فرآورده‌ها اثر گذاشت.

از طرفی لازم به ذکر است که در محیط های آزمایشگاهی و بیمارستانی دما و رطوبت می تواند در دقت نتایج و صحت نتایج آزمایش و تشخیص بیماری بسیار تاثیر گذار باشد که با این حال با وجود مرایای مانیتورینگ شبکه این عوامل امکان پذیر است.

دقت داشته باشید با نصب این سیستم می توان برای تجهیزات نگهداری فرآورده‌ های خونی همچنین یخچال، فریزر ها، انکوباتورها و سردخانه ها نظارت کامل داشت و بر باز و بسته بودن درب سردخانه نیز کنترل داشت. اطفای حریق در انبار نیز از دیگر ویژگی‌های استفاده از این سیستم در مراکز طبی و بهداشتی می باشد و همانطور که گفته شد مانیتورینگ دما و رطوبت محیط های انبار، اتاق های خون گیری و آزمایشگاهی از دیگر موارد مهمی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

با تمام این موارد مشاهده می‌شود که در حال حاضر در بسیاری از سازمان های انتقال خون و تعداد زیادی از بیمارستان‌ های سطح کشور و آزمایشگاه تشخیص طبی از این سیستم استفاده می شود تا علاوه بر راحتی خدمات دهی به مشتریان نتایج انجام شده کاملاً دقیق باشد.

مانیتورینگ سیستم اطفای حریق

همانطور که از ابتدای مطلب بیان شد یکی از مهمترین مزایای مانیتورینگ شبکه کنترل اعلام و اطفاء حریق در مکان های مختلف می باشد. توجه داشته باشید این سیستم از نوع آدرس پذیر و در هفت مرکز مختلف قابلیت تعیین وضعیت وجود دارد که ۳ حالت آن شامل وضعیت نرمال، وضعیت کنترل، و وضعیت تخلیه گاز در محل مربوطه می‌شود. دقت داشته باشید در صورتی که هر کدام از این حالت ها فعال شود نرم افزار مانیتورینگ امکان نمایش خروجی مربوطه را برای کاربران گذاشته و همچنین پیامک های مربوطه نیز به افراد مجاز ارسال می کند تا در سریع ترین زمان ممکن اقدام به تعمیر آن بشود.

مانیتورینگ سیستم خنک کنندگی

یکی دیگر از ویژگی ها و مزایای مانیتورینگ سیستم خنک کننده آن می باشد که موجب شده است از این مانیتورینگ در فضاهای زیادی مورد استفاده قرار گیرد. به یاد داشته باشید که سیستم خنک کننده در مراکز داده واحد های خنک کننده به صورت مبتنی بر آب سرد بوده و با این روش طراحی شده است. حال لازم است بدانید مهمترین واحدهای اصلی این سیستم های خنک کننده مبتنی بر آب سرد شامل چلچیر ها، پمپ ها و واحد های خنک کننده می شود.

لازم است بدانید علاوه بر سنسور های محیطی که در بخش‌های مختلف هر یک از دستگاه ها نصب شده است در مرکز داده نیز به صورت مجزا در سیستم مانیتورینگ مشاهده می شود. دقت داشته باشید که هرگونه آلارم نیز در این بخش توسط نرم‌افزار به نمایش درآمده و داده های مربوط به دمای بخش های مختلف نیز در نمودار مربوطه قابل رویت است.

مانیتورینگ سیستم تردد

مانیتورینگ سیستم تردد به گونه‌ای بوده که بر اساس خروجی وضعیت باز یا بسته بودن هر درد در نرم‌افزار قابل رویت می باشد. سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی به گونه‌ای بوده که از آن می توان در اتاق های سرور، پست های برق، مراکز خرید، سر خانه ها و غیره استفاده کرد. حال لازم است بدانید در این سیستم امکان دریافت آنلاین گزارشات و یا ارسال آلارم از مودم کامپیوتر و یا سرویس وب برای کاربران فراهم می شود.

سنسور تشخیص نشتی و دما و رطوبت

از جمله دیگر مزایای مانیتورینگ شبکه که قبلاً هم به آن اشاره شد و لازم است در فضاهای مختلف همچون کارخانه های تولید دارو و مواد غذایی، اتاقهای سرور، مراکز بهداشتی و غیره مورد توجه قرار گیرد سنسور دما و رطوبت می باشد.

در اینجا لازم است که در هر مرکزی سنسور های دما و رطوبت نصب شده که بنابراین به صورت تفکیک شده دما و رطوبت در فواصل مشخص قابل مشاهده می باشد. دقت داشته باشید با وجود اینکه از سیستم آبی در خنک سازی دیتاسنتر استفاده می شود به طور حتم سنسور تشخیص نشت در محل لوله کشی نیز ضروری به نظر می رسد.

سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی