در عصر امروز یکی از پارامتر های فیزیکی که جزو استانداردهای اولیه دیتاسنتر ها و اتاق های سرور به شمار می رود داشتن سیستم مانیتورینگ شبکه می باشد. دقت داشته باشید به طور کلی می توان گفت این سیستم از یک یا چند آی تی به صورت منظم و پشت سر هم استفاده کرده تا بتواند بر کامپیوتر شبکه نظارت داشته باشد.

سیستم مانیتورینگ شبکه چیست؟

امروزه مشاهده می شود که در شرکت ها و سازمان ها سیستم مانیتورینگ شبکه اهمیت بالایی داشته به طوری که اگر از این سیستم استفاده نشود هیچگونه شواهد عینی برای چگونگی رفتار شبکه ها در اختیار نمی باشد.

با این حال می توان گفت عدم وجود سیستم مانیتورینگ شبکه موجب می‌شود که قضاوت کردن در مورد تغییرات ایجاد شده در شبکه بسیار دشوار باشد و به سختی می‌توان دریافت کرد که آیا این تغییرات روند مثبتی داشته است یا خیر؟ لازم است بدانید با استفاده از مانیتورینگ شبکه می توان نظارت دقیق بر پارامترهای اتاق های دیتاسنتر و سرور داشت و با این حال می توان گفت این سیستم نقش اساسی در بهبود کیفیت کارکرد و عمر مفید سامانه های رایانه ای خواهد داشت.

لازم به ذکر است که مانیتورینگ در لغت فارسی به معنای پایش شبکه بود به طوری که این سیستم می تواند تمامی شبکه های داخلی را در جهت پیدا کردن مشکلات پا پایش نماید.

اهمیت استفاده از مانیتورینگ

همانطور که گفته شد امروزه مشاهده می شود که در بسیاری از شرکت ها از سیستم مانیتورینگ شبکه استفاده می شود و با این حال با استفاده از این سیستم می توان تمامی اتفاقاتی که در شبکه رخ می دهد از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری تحت کنترل درآورد. با این وجود می ‌توان گفت یک سیستم مانیتورینگ می تواند به شما کمک کند تا در مورد میزان دانلود کاربران شبکه و همچنین میزان استفاده آنها از اینترنت اطلاع پیدا کرده و از طرفی فضای اشغال شده‌ی کاربرانی که به‌صورت بیهوده ایمیل ارسال می کنند را شناسایی نمایید.

[random_post id=5886]

لازم به ذکر است که بدانید این سیستم می تواند خطاهای سرویس را ردیابی کرده و به اصلاح کیفی نیز بپردازد، که این عوامل جزو مهمترین مسائلی بوده که جلوگیری از آن موجب شده است استفاده از سیستم مانیتورینگ شبکه روز به روز افزایش پیدا کند.

زمان استفاده از مانیتورینگ شبکه

با وجود پافشاری هایی که بر این می ‌شود که سیستم مانیتورینگ شبکه هسته فعالیت برای یک شرکت یا سازمان می باشد می توان گفت زمانی باید از مانیتورینگ شبکه استفاده کرد که کسب و کاری فراهم کرده اید و قرار است خدمات به مشتریان ارائه کنید.

حال اگر این خدمات به زیرساخت شما بستگی داشته باشد لازم است که شبکه خود را مانیتور نمایید که با این حال سیستم قادر به شناسایی خطاهای به وجود آمده و رفع این خطا ها خواهد بود که این عوامل موجب جلوگیری از بسیاری از خطاها در سیستم ها و همچنین مکان های مجهز به این شبکه می شود‌ لازم به ذکر است که اگر خدمات مشتری شما مستقل از دستگاه و شبکه باشد باید زمانی اقدام به مانیتور کردن شبکه نمایید که نیاز باشد از ایمیل سرور شخصی خود استفاده کنید.

تصور اشتباهی که بسیاری از افراد در این جا دارند این است که با این تفکر که نمی خواهند تصمیم شتابزده ای بگیرند راه اندازی سیستم مانیتورینگ شبکه را به تاخیر می اندازند و این امر می ‌تواند برای آنها خطر آفرین باشد خصوصاً اگر شبکه در حالت اختلال قرار بگیرد.

وظیفه اصلی سیستم مانیتورینگ شبکه

به صورت کلی با توضیحاتی که در مورد سیستم مانیتورینگ شبکه بیان شد می توان گفت وظیفه اصلی این سیستم مانیتور کردن انواع ترافیک ‌های بوده که در میان دستگاه های موجود در شبکه جاری است به طوری که این سیستم می‌ تواند بررسی کند که ببیند آیا یک دستگاه در شبکه شما کار می کند یا خیر و در صورت استفاده از سیستم مانیتورینگ این ابزار پیامی به دستگاه شما ارسال کرده و در صورت خوب بودن وضعیت دستگاه پیغامی مبنی بر سلامت دستگاه دریافت می شود.

با این وجود لازم است بدانید اصلی ترین وظایف مانیتورینگ شبکه در سطح کسب و کار شما شامل اعلام هشدار، پیش بینی وقایع و تشخیص مشکلات می باشد در اینجا پیامی به سیستم اطلاعاتی و ادمین سیستم فرستاده شده که باید به برطرف کردن خطای موجود یا پیکربندی یک سیستم برای انجام عملیات به صورت مستقل پرداخته شود.

لازم به ذکر است که بدانید تعداد زیادی از ابزارهای مانیتورینگ شرایطی را به وجود آورده که توسط آن قابلیت مشاهده محل دقیق مشکل توسط ادمین سیستم به وجود می آید و این امر می‌تواند جهت سرعت بخشیدن در حل مشکل بسیار مهم و حیاتی باشد.

مهمترین مشخصات مانیتورینگ

در هنگام انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه یکی از مهمترین موضوعاتی که باید مورد بررسی قرار گیرد توجه به مشخصات سیستم می باشد، به طوری که شما می توانید با اطلاع از ویژگی های مانیتورینگ شبکه در شناسایی ابزار مناسب تاثیر بسزایی داشته باشید.

با این حال لازم به ذکر است که مهمترین مشخصات یک سیستم مانیتورینگ شبکه که نیاز به ارزیابی دارند شامل امکان ارسال هشدار از کانال های ارتباطی و پیکربندی، قابلیت شناسایی شبکه و اجزای آن که در داشبورد نمایش داده می شود، قابلیت شناسایی دستگاه و استفاده از آن به صورت خودکار، استفاده از مانیتورینگ در تعداد زیادی از دستگاه ها بدون کاهش کارآیی سیستم، امکان مانیتور کردن تعداد زیادی از پروتکل ها، اطمینان از یکپارچه بودن دستگاه های مجازی و غیره می باشد.

مزایای سیستم مانیتورینگ شبکه

یکی از مهمترین پارامتر هایی که به عنوان مزایای استفاده از سیستم مانیتورینگ شبکه باید به آن توجه شود کاهش هزینه ها می باشد و همچنین قابلیت مشاهده تمامی اجزای شبکه برداشتن وضعیت ترافیک شبکه نیز از دیگر مزایای استفاده از این نوع سیستم است.

حال لازم است بدانید سیستم مانیتورینگ شبکه در مکان ‌های مختلفی استفاده می شود که یکی از این مکان های حساس که به صورت گسترده به مردم خدمات ارائه می ‌کند مراکز مخابراتی شامل تلفن ثابت و موبایل است. دقت داشته باشید در این مراکز که سیستم مانیتورینگ دما و رطوبت نصب می شود امکان اندازه گیری سطح دما و رطوبت، ولتاژ و ارت، پارامترهای دیزل و غیره وجود دارد و با این حال در هنگام شرایط بحرانی این سیستم اقدام به اعلام هشدار و ایجاد انواع الارم می کند.

[random_post id=5882]

از طرفی حذف کامل خطای انسانی نیز در فرآیند این شرکتها میسر می شود. دیگر مورد استفاده از این سیستم ها کارخانه های داروسازی و مواد غذایی می باشد به طوری که نظارت های سختگیرانه سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت موجب شده است که کنترل کیفی دقیقی در شرایط تولید محصولات اعمال شود که این کنترل ها شامل نظارت بر شرایط رطوبت، فشار تفاضلی دما، هوا سازی و سامانه تصفیه آب می باشد که تمامی این موارد توسط این سیستم صورت می گیرد.

نحوه کار مانیتورینگ شبکه

در مورد نحوه کار با سیستم مانیتورینگ شبکه باید بدانید این ابزار به صورتی بوده که شبکه‌ ها را مانیتور کرده و بر آنها نظارت کامل دارد. شاید بسیاری از افراد تصور کنند که مانیتورینگ شبکه همچون فرآیند های خودکار کامپیوتر که به راحتی انجام می شود فرایند ساده ای می باشد، اما لازم است بدانید با وجود حجم بالای ترافیک در شبکه و تنوع داده ها و بسته های موجود در بستر شبکه موجب پیچیدگی در مانیتورینگ شده است با این حال دقت داشته باشید برای مانیتور کردن داده های در حال انتقال از نرم افزار فلومون که نشان‌ دهنده استانداردهای مورد استفاده در صنعت آی‌ تی است استفاده می‌ شود.

مهمترین ویژگی های مانیتورینگ در اتاق های سرور

با توجه به اهمیت استفاده از سیستم مانیتورینگ اتاق سرور برای اهداف گوناگون، مشاهده می شود که در سازمان ها و شرکت های زیادی از این سیستم استفاده می شود. در اتاق های سرور و دیتا سنتر ها همانطور که گفته شد از این مانیتورینگ ها استفاده شده و حال لازم است بدانید که این سیستم ها می ‌توانند به صورت اندازه گیری لحظه به لحظه ای وضعیت اقدام به بهینه سازی و جلوگیری از بروز حوادث احتمالی و همچنین گسترش خسارات نمایند‌.

به طور کلی دقت داشته باشید نظارت این سیستم به صورت لحظه به لحظه ای بوده که بر پارامترهای فیزیکی این اتاق ها همچون ولتاژ، رطوبت، اعلام حریق، نشت آب، دما، باز بودن درب اتاق سرور، وضعیت ارتباط ها، حرکت، نظارت لحظه به لحظه دیزل، اندازه گیری گرد و غبار انباشته شده، جریان هوا، سرویس های اجرایی دستورات در خط فرمان، قابل انسداد بودن اطلاعات ثبت شده، حذف خطای انسان و موارد این چنین می باشد.

چه دستگاه های باید مانیتورینگ شود؟

در هنگام استفاده از سیستم مانیتورینگ شبکه نواحی زیادی در مرکز توجه بوده اما به طور کلی می توان گفت مهمترین و اولین ناحیه ای که باید اقدام به مانیتور کردن آن شود تجهیزات شبکه می باشد، که مهم است در اینجا بررسی شود که دستگاه مورد نظر چگونه دستگاهی بوده و چگونه با سایر دستگاه ها ارتباط برقرار می کند.

حال دقت داشته باشید در مانیتورینگ شبکه دستگاه هایی که برای شرکت اهمیت حیاتی دارند و بدون آنها شبکه و سرویس ممکن است بی ثبات باشد نیز باید مانیتورینگ شود.

در اینجا سرور ها که سرویس یا سرویس های شبکه را به هاست های شبکه ارائه می دهند جزو مهمترین دستگاه ها به شمار می روند. مسیریاب ها نیز برای تعیین مسیر نیاز به اطلاعاتی راجع به شبکه و راه‌ های موجود داشته که لازم است مانیتورینگ شود.

سوئیچ ها که نسبت به مسیریاب ها دارای مکانیزم ساده ‌تر و سریعترین هستند به گونه‌ای بوده که اگر خراب شوند باعث عدم اتصال صحیح پکت ها شده و از این رو مانیتور کردن آن مهم است. همچنین از دیگر دستگاه های مهم جهت مانیتور کردن می توان به فایروال ها و هاب ها نیز اشاره کرد که باید مانیتور شوند. البته لازم به ذکر است که به غیر از این دستگاه ها امکان مانیتورینگ دیگر دستگاه های موجود در شبکه نیز بنا به نیاز سازمان ها وجود دارد.

مانیتور کردن برنامه های کاربردی

دقت داشته باشید دومین ناحیه مورد نظر که در شبکه باید مانیتورینگ شود برنامه های کاربردی می باشد. با این حال لازم است بدانید قبل از مانیتورینگ کردن شبکه باید توجه داشته باشید که فرآیند مانیتورینگ اگر از قبل برنامه‌ ریزی نشود و به نحو مناسب مدیریت نگردد کاری بی نهایت پیچیده خواهد بود.

دقت داشته باشید هنگامی که یک شبکه ردیابی مانیتورینگ می شود نه تنها انواع دستگاههای مختلف بلکه برنامه های کاربردی نیز باید مانیتورینگ شود که مهم ترین این برنامه ها شامل سیستم عامل، فایل سرور ها، سرویس های بانک اطلاعاتی سرورهای چاپ و سرورهای برنامه کاربردی می باشد.

به طوری که مثلاً سرویس ‌های چاپ شامل تمامی دستگاه ‌های مرتبط در شبکه کنترل چاپگر ها را بر عهده دارند می شود. به یاد داشته باشید این دستگاه ها چون سرویس های چاپ را در اختیار همه هاست های شبکه می گذارند لازم است که مانیتور شوند.

سیستم مانیتورینگ شبکه در شبکه های کوچک

به طور کلی زیر ساخت‌ هایی که کمتر از ۵۰۰ نود داشته باشند شبکه ‌های کوچک نامیده می شود با این حال در این نوع شبکه ها هنگامی که سیستم مانیتورینگ شبکه نصب می شود بار کاری سبک تر است، به طوری که می توانید در داخل شبکه های کوچک از برنامه کاربری مانیتورینگ منفرد همچون سیستم های مختلف استفاده نمایید.

دقت داشته باشید اگر شبکه کوچک با استفاده از برنامه کاربردی بهینه مانیتور شوند به احتمال زیاد ترافیک اضافی به خصوص در زمانی که نهادهای کلیدی مانیتور می شوند ایجاد نخواهد شد.

مانیتور کردن شبکه های بزرگ

شبکه های بزرگ و پیچیده نیز شبکه هایی بوده که بیش از ۵۰۰ نود را شامل شده و وضعیت آن با شبکه ‌های کوچک کاملا متفاوت است. دقت داشته باشید برای مانیتور کردن این شبکه ها باید روی کامپیوتری که برنامه مانیتورینگ اجرا می شود منابع بیشتری وجود داشته باشد و طبیعتاً یک رویکرد عملی برای مانیتورینگ شبکه های بزرگ نمی باشد.

[random_post id=5886]

لازم است بدانید در سیستم ‌های زیادی امکان تقسیم شدن بار کاری عملیات مانیتورینگ و ترافیک تولید شده در مکان های مختلف وجود دارد، با این حال می توان چند هزار نود را در شبکه های بزرگ به طور همزمان مانیتور نمود.

امر دیگری که در مانیتور کردن شبکه های بزرگ باید در نظر داشته باشید این است که این برنامه ها تمامی متغیرهای مانیتورینگ خود را در حافظه ذخیره می نماید با این حال بهتر است اگر قصد دارید که نود های یک شبکه را بدون آزاد کردن حافظه مانیتور کنید باید روی کامپیوتر از رم با حجم بالا استفاده نمایید تا کارتان آسان تر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *