در این متن می خواهیم اطلاعاتی را درباره سیل اخیر لرستان و تاثیر آن بر روی کسب و کار افراد، به شما ارائه دهیم. در دنیا، بلایای طبیعی بسیار وجود دارد. از جمله آن ها می توان به زلزله، آتشفشان، ریزش کوه، طوفان، سیل و دیگر بلایا اشاره نمود. رخ دادن هر کدام از آن ها به میزان زیادی بر روی اقتصاد کشور و کسب و کار مردم تاثیر گذار است. به تازگی در استان لرستان کشور ایران، سیل شدیدی رخ داده است و در نتیجه آن، میزان زیادی از خسارات بر ساکنان آنجا و وضعیت شغلی و اقتصادی مردم آن استان، وارد شده است. این آسیب ها بسیار مهلک و جدی هستند که بر آن ها وارد شده می باشد. با ما همراه باشید تا در مورد این آسیب ها و خسارت هایی که سیل اخیر لرستان بر مردم آن منطقه و حتی کل کشور وارد کرده است، توضیحاتی را برای شما بازگو کنیم.

سیل اخیر لرستان و پیامد های آن 

به دلیل باران شدیدی که اخیرا در استان لرستان رخ داده است، سیلاب شدیدی در این استان به وجود آمده است و مناطقی مانند درود، پلدختر و خرم آباد را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار داده است و آسیب های جدی بر آن وارد کرده است تا جایی که ساکنان بعضی از مناطق، مجبور به تخلیه شهر شده اند. سیل اخیر لرستان باعث ویرانی جاده ها و پل های بسیاری گردیده است، به طوری که برقراری ارتباط با بعضی از مناطق از طریق زمینی، قطع گردیده است. رودخانه خرم رود که در شهرستان خرم آباد است، به دلیل بارش باران بسیار زیاد، طغیان کرده و باعث وارد آمدن خسارت های زیادی به مردم این شهر شده است. به دلیل طغیان این رودخانه معابر و خیابان های این شهر با شدت بسیار، دچار آب گرفتگی فراوانی شده اند و کانال های عبور آبی که در کنار خیابان ها قرار دارند، به دلیل بارش شدید و وجود زباله های بسیار، بسته شده می باشند و میزان آبی که وارد سطح خیابان ها می شود، دو برابر شده است.

آسیب های سیل اخیر لرستان در کشاورزی 

وقوع سیل اخیر لرستان، باعث ایجاد آسیب های بزرگی به بخش کشاورزی استان شده است. این سیل بیشتر از ده هزار میلیارد تومان، به زیر ساخت های استان لرستان، خسارت وارد کرده است و منابع کشاورزی و امکانات آن در لرستان، در حاشیه و کناره های استان و  همچنین باغ ها و مزارع، با شدت زیادی آسیب دیده اند. همچنین بسیاری از زمین های کشاورزی، به علت سیل اخیر لرستان از بین رفته اند و بسیاری از خانواده ها و افرادی که خرج زندگی خود را از راه کشاورزی تامین می کردند، به مشکل بزرگی بر خورده اند و در تامین مخارج زندگی خود، دچار مشکل فراوانی شده اند. بسیاری از این زمین های کشاورزی، بسیار حاصلخیز بودند و شرایط انواع کشت های مختلف در آن ها مهیا بوده است، اما به دلیل بروز این سیل، هیچ آثاری از آن ها باقی نمانده است. در نتیجه این سیل، به باغ های انجیر و انار لرستان نیز، خسارات زیادی وارد کرده است. تا به امروز توسط مسئولین، برای رفع خسارات وارد شده به مردم از طریق بخش کشاورزی، اقدامات فراوانی انجام شده و همه مسئولان مرتبط با این موضوع در تلاش هستند که تا حد ممکن، به بخش های آسیب دیده و افرادی که خسارات مالی بر آن ها وارد شده است، کمک کنند. سیل اخیر لرستان آسیب های بسیار زیادی را به حوزه کشاورزی و مردم استان، وارد کرده است.

خسارات سیل لرستان به تجارت استان 

پس از بروز سیل اخیر لرستان علاوه بر آسیب ها و خساراتی که به کشاورزی استان وارد شد، به اقتصاد آن هم لطمه بزرگی رسید. در نتیجه این سیل، میزان زیادی از خسارات به واحد های صنفی، واحد های صنعتی و واحد های تولیدی رسید. یک سری از خسارت ها به زیر ساخت های حوزه صنعت وارد شده است  که اگر برنامه ریزی مناسبی توسط مسئولین برای آن انجام شود، به طور حتم قابل جبران است. همچنین به علت آسیب های وارد شده به واحد های صنفی و تولیدی، خسارت های بسیاری از لحاظ بخش های مالی، روحی و روانی به فعالان حوزه اقتصاد این کشور رسید. با توجه به بررسی هایی که تا کنون انجام گرفته است، نشان داده شده که بیش از دویست میلیارد تا دویست و شصت میلیارد، آسیب مالی به اقتصاد استان لرستان رسیده است. بیشترین میزان این خسارت به شهرستان پلدختر وارد شده می باشد. طبق بررسی های انجام شده، این نتیجه به دست آمده که حدود هفتاد درصد از خسارات، به حوزه صنوف رسیده است. مسئولین کشور در تلاش هستند تا با ایجاد یک برنامه ریزی دقیق و خوب، بتوانند از خسارت های وارد شده به اقتصاد این استان بکاهند و بتواند تا حد ممکن، آن ها را جبران نمایند.

تاثیر سیل لرستان بر کرونا 

با وجود آن که مدت زیادی از سیل استان لرستان در ماه فروردین نگذشته است، به تازگی ساکنان این استان شاهد یک سیل جدید بودند و این در حالی بود که هنوز آثار خسارات سیل قبلی از بین نرفته بود. سیل جدید هم متاسفانه زمانی بروز پیدا کرد که ویروس واگیردار و خطرناکی به نام کرونا در جهان پخش شده بود و به کشور ایران نیز وارد شده بود. افرادی که دچار سیل زدگی شده بودند و مجبور به تخلیه خانه و زندگی خود بودند، و یک محل امن و پاکیزه برای ماندن نداشتند، در خطر ابتلا به این بیماری قرار گرفتند، اما به دلیل شرایط آن استان و مشکلات موجود در میزان ماسک ها و مواد های ضد عفونی کننده کشور، داروخانه ها نمی توانستند احتیاجات مردم لرستان را تامین نمایند و از آنجایی که شرایط روحی مردم مناسب نبود، به مقدار زیادی به وحشت افتادند. برای کاهش احتمال شیوع بیماری کرونا در استان، وزارت بهداشت دستور به تخلیه شهر های الشتر و الیگودرز داد و همچنین، بیمارستان عشایر را به عنوان مرکزی برای مقابله با بیماری کرونا در این استان در نظر گرفت. با توجه به بررسی های انجام شده، تاکنون حتی یک مورد مثبت بیماری کرونا داده نشده است. خوشبختانه این ویروس از یک تا سه درصد، احتمال مرگ در آن است و اکثریت افراد مبتلا شده، خود به خود بهبود می یابند.

راهکار های رفع آسیب های سیل 

همان طور که گفته شد، از طریق سیل اخیر لرستان خسارات زیادی بر کشاورزی و اقتصاد استان وارد آمد. برای رفع این خسارات مسئولین به شدت به تکاپو افتادند. رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ایران، فرمودند تاسیسات، پل ها و راه های تخریب شده توسط سیل در جاده پلدختر و خرم آباد، در طی شش ماه آینده، بازسازی خواهند شد و خسارت آن جبران می شود؛ همچنین وعده بازسازی پل های اصلی را در مدت زمان کم، به مردم استان لرستان دادند. رئیس سازمان جهاد کشاورزی این استان نیز، یک برنامه کوتاه مدت برای کمک به کشاورز های صدمه دیده این استان، راه اندازی کرد. راه اندازی دوباره ایستگاه های پمپاژ لرستان، تعمیر کردن پمپ های آبرسانی و بازسازی آن ها، مرمت کردن جاده های واقع شده در میان مزارع و بازسازی آن و جلوگیری از وقوع خشکی مزرعه ها و باغ ها جزو این برنامه کوتاه مدت می باشند. برای انجام این کار ها، در انتظار مصوبه دولت هستیم. این مصوبه به میزان زیادی از خسارات وارد شده از طریق سیل اخیر لرستان بر استان، کم می کند.

 

سیل اخیر و نکات آن 

سیل اخیر استان لرستان، دارای خسارت های بسیار زیادی بود. این سیل، با توجه به آن که در زمانی رخ داده است که هنوز آسیب های سیل قبلی استان لرستان رفع نشده بود، میزان زیادی از خسارت و صدمه به اقتصاد، کشاورزی و روح و روان مردم این استان وارد کرد. با آرزوی آنکه هر چه زودتر آسیب های وارد شده بر این استان رفع شود و مشکلات آن بر طرف گردد. با تشکر از شما که تا این لحظه با ما همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *