راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور به دلیل اینکه موجب جلوگیری از بروز خطر خواهد شد منجر به عدم خسارت های جبران ناپذیر می شود که در حال حاضر بسیار مهم به شمار می رود. دقت داشته باشید به طور کلی می‌توان گفت مانیتورینگ به معنای مشاهده و نظارت پارامترهای محیطی بوده که می‌تواند در بهبود کیفیت کار کرد و عمر مفید سامانه‌ های رایانه‌ای نقشه اساسی داشته باشد. حال این سیستم مانیتورینگ وظیفه دارد که پارامترهای موثر را لحظه به لحظه اندازه‌گیری کرده و با اعلام آلارم های به موقع و ارائه کردن گزارش های دقیق از وضعیت این پارامترها علاوه بر جلوگیری از بروز حوادث احتمالی و گسترش خسارات، وضعیت این اتاق ها را بهبود بخشد.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور چیست؟

سیستم کنترل و مانیتورینگ به گونه ای است که در حال حاضر با وجود پیشرفت تکنولوژی راه حل های متفاوتی برای استقرار روی شبکه کامپیوتر داشته که این موارد موجب امنیت و کنترل مورد نیاز اتاق‌های سرور می شود. با وجود اهمیت این اتاق سرور لازم است که اتاق سرور و دیتا سنتر با استانداردهای مناسب صورت گرفته که با این حال در حال حاضر شرکت های زیادی و تیم های متفاوتی خدمات مناسب در زمینه راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور را ارائه می دهند.

اهمیت راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

در دنیای مدرن امروز مشاهده می شود که وابسته شدن به رشد سازمان ها و نگهداری اطلاعات از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. با این حال کارشناسان سعی کردند با راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور، پایش و نگهداری اطلاعات را به بهترین نحو ممکن انجام داده و مشکلات و خسارت هایی که در اتاق رخ بدهد تا حد زیادی کنترل می نمایند‌.

اگر در هنگام طراحی و مقاوم سازی اتاق های سرور به نکات امنیتی و مانیتورینگ آن دقت شود تا حد زیادی می توان جلوی آسیب‌های چندین میلیونی را گرفت. با این حال می توان گفت مهمترین هدفی که در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور باید به آن توجه شود این است که کاربر بتواند با کمال آرامش در هر زمان و در هر جایی به اطلاعات خود دسترسی داشته باشد.

پس باید توجه داشته باشید که آیا در اتاق سرور شما دسترس پذیری، سلامت اطلاعات و محرمانگی آن به درستی مورد توجه قرار گرفته است یا خیر؟

سیستم تهویه در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

اتاق های سرور جزو آن اتاق هایی هستند که در معرض دمای شدید قرار گرفته و با وجود اینکه تجهیزات حساس در این اتاق ها قرار دارد ممکن است با این امر دچار آسیب دیدگی شوند. با این وجود می‌توان گفت یکی از موارد مهم در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور توجه به استانداردهای تهویه هوا می باشند.

همچنین دقت داشته باشید که خنک کردن اتاق های سرور نیز باید با ظرفیت های مختلف و با تکنولوژی های متفاوت صورت پذیرد که این امر با توجه به میزان بار برودتی این اتاق ها مشخص می‌شود. به طوری که لازم است بدانید سه روش متداول در خنک کردن این اتاقها وجود دارد.

یکی از این روش ها BTU  است در این روش میزان گرمایی بوده که دمای یک تند آب را از ۶۰ درجه به ۶۱ درجه فارنهایت برساند. معمولاً در کولرهای گازی از این واحد استفاده شده و لازم است بدانید که هرچه عدد آن بزرگتر باشد یعنی قدرت خنک کنندگی آن بیشتر است.

دیگر روش خنک کنندگی CFM بوده که این واحد تعیین کننده میزان هوای خنک توسط سیستم خنک کننده با مقیاس فوت مکعب در دقیقه می باشد. TT که دیگر روش خنک کنندگی می باشد به گونه ای بوده که برای تجهیزات بزرگ سرمایشی از آن کمک گرفته شده و تمام این سه روش در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور مهم به شمار می‌رود.

اهمیت نصب سیستم کولینگ در اتاق سرور

با توجه به آنچه در مورد استفاده از سیستم کولینگ و تهویه بیان شد لازم است بدانید به دلیل اینکه در این اتاق ها معمولاً گرمای قابل توجهی تولید می شود در صورت نداشتن قابلیت خروج گرما از این اتاق ها به طور حتم از اجزای داخلی دچار خسارت های جبران ناپذیری می شوند.

با این حال می توان گفت اهمیت این کار به قدری است که اگر شما اقدامات لازم جهت تهویه و سرد سازی این اتاق ها را انجام ندهید آینده شرکت خود را با ریسک های زیادی مواجه می نمایید. در این بین از کار افتادن تجهیزات و آتش سوزی ناشی از گرمای زیاد میتواند مواردی از اتفاق‌هایی ممکنه باشد.

با این وجود لازم است بدانید تعداد و مکان سنسور های دما در اتاق های سرور بستگی به هدف شما داشته و باید دقت داشته باشید که تشخیص دادن خرابی سیستم های تهویه جزو نیازهای اولیه و متداول بوده است که در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور به آن دقت می شود.

سیستم های اطفای حریق در راه اندازی مانیتورینگ اتاق سرور

از دیگر موارد مهم در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور داشتن سیستم اطفای حریق می باشد که این امر در دنیای امروز لازمه یک اتاق استاندارد به شمار می رود. دقت داشته باشید با وجود اینکه در دیتا سنتر ها مجموعه ای از کابل ها و لوازم الکتریکی و سیستم های سرمایشی مختلف به کار رفته است و به طور حتم امکان حریق هر کدام از این وسایل در هنگام بروز آتش سوزی وجود داشته که با توجه به اهمیت زیادی این دستگاه ها به طور حتم باید از آنها محافظت کامل شود.

با این حال طبیعتاً داشتن یک سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق در این اتاق ها موجب می شود که مدیر اتاق بتواند به راحتی اتاق را ترک نموده و حتی در زمان عدم حضور در اتاق با خیال راحت امور شخصی خود را انجام دهد.

[random_post id=5886]

با این موارد می توان گفت راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور و سیستم اعلام و اطفاء حریق جزو مواردی است که باید بسیار با آن دقت شود. فاکتورهای زیادی بر اساس استاندارد و برای در نظر گرفتن سیستم اعلام و اطفای حریق اهمیت دارد به طوری که لازم است در اولین مرحله مکان مورد نظر از طرف کارشناس ایمنی انتخاب شده و مواردی چون ابعاد سالن یا اتاق، سیستم سرمایشی، آرایش رک ها، سقف کاذب و کف کاذب، کابل های برق، دمای کاری اتاق، غلظت محیط و غیره نیز باید اندازه گیری و محاسبه گردند.

امنیت در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

با وجود اینکه اتاق سرور یکی از اصلی ترین قسمت ها در هر سازمان یا شرکت است به طور حتم تجهیزات و اطلاعات پراهمیتی در آن قرار داشته که باید با استفاده از دوربین های مداربسته پیشرفته به صورت دقیق و کامل تحت کنترل درآید.

دقت داشته باشید این دوربین‌ها در مکانهای حساس است و علاوه بر اینکه موجب کنترل محیط می شود از نظر حفاظتی و امنیتی نیز بسیار مهم به شمار می رود. حال با این وجود می توان گفت راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور به گونه ای است که باید حتماً به نصب دوربین های کنترلی توجه شود.

این دوربین ها به طور ۲۴ ساعته اتاق سرور را مانیتور کرده و تصویر ها را در سرور مربوطه ذخیره می نمایند.

تخلیه گرد و خاک در اتاق سرور

یکی از موارد بسیار مهمی که در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور باید به آن دقت شود بررسی تاثیر گرد و غبار می باشد. دقت داشته باشید که گرد و غبار جز مهمترین عواملی است که می‌تواند موجب عملکرد پایین سرورها و افت کیفیت آنها بشود.

به طوری که این گرد و غبار هنگامی که بر روی قطعات سرور نشسته نقش عایق حرارتی را ایفا می کند و باعث می شود که قطعات به درستی تهویه نشده و خنک نشود که این امر در گذشت زمان موجب می‌شود که دستگاه‌ها دچار نقص فنی شود. در این زمان سنسورهای حرارتی دستور افزایش سرعت را می‌دهند و این افزایش سرعت باعث می‌شود عمر فن ها کاهش یابد. لازم به ذکر است که بدانید گرد و غبار مهمترین عوامل خرابی مادربرد بوده و این امر بیشترین تحمیل هزینه در اتاق‌های سرور را برای افراد به جا می گذارد.

از طرفی با تجمع گرد و غبار بر روی مدارات الکتریکی ذرات الکتریسیته بر روی آن قرار گرفته که این امر موجب هدایت الکتریکی و اتصال کوتاه بین قسمتهای نزدیک به هم بر روی برد ها خواهد شد. با تمامی موارد در می یابیم که استفاده از سیستم های تخلیه گرد و خاک در اتاق های سرور بسیار مهم و حیاتی به شمار می رود‌.

سیستم کنترلی ثبت تردد در مانیتورینگ اتاق سرور

همانطور که بیان شد به طور حتم اتاق سرور در هر سازمان و شرکت دارای اطلاعات ارزشمند و با اهمیتی است که لازم است از سیستمهای کنترل تردد در این اتاق ها استفاده شود، به طوری که می توان با راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور و کنترل ورود و خروج افراد زمان تردد آنها را به راحتی ثبت کرد که این امر از لحاظ امنیتی بسیار ضروری به نظر می رسد.

از طرفی با وجود اینکه تردد بیش از حد در این اتاق ها و باز و بسته کردن درب اتاق سرور موجب تغییر دمای اتاق می شود می توان گفت این امر خود نیز تاثیرات منفی روی تجهیزات خواهد داشت.

به طور حتم نیاز به سیستم کنترلی مناسب برای ثبت تردد افراد و مدیریت آن می باشد. در اینجا برای امنیت بالاتر می توان از سیستم های ثبت اثر انگشت و وارد کردن کد مخصوص استفاده نمود.

مانیتورینگ رطوبت در اتاق سرور

در هنگام افزایش بیش از حد رطوبت در اتاق های سرور مشاهده می شود که هوا به صورت قطرات مایع شده که این امر می‌تواند موجب خوردگی اتصالات الکتریکی بین مدارات الکتریکی شود.

همچنین کاهش بیش از حد رطوبت موجب تخلیه الکتریکی شده که این امر خود باز باعث تخریب قطعات حساس الکتریکی می شود‌ در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور قابل توجه بودن میزان رطوبت استاندارد در این اتاق ها بسیار مهم به شمار می رود.

علاوه بر رطوبت، دمای مناسب و استاندارد برای اتاق های سرور بسیار مهم بوده به طوری که می‌توان گفت در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور دما باید ۶۸، ۷۵ درجه فارنهایت باشد.

[random_post id=5882]

ولتاژ و جریان در راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

هزینه بر بودن تعمیر یا خرید تجهیزات اتاق سرور موجب شده است که در تمامی این اتاق ها به راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور بسیار دقت شود. توجه داشته باشید تمامی تجهیزات الکترونیکی این اتاق ها در مقابل نوسانات برق نیز آسیب پذیر است با این حال کنترل و مانیتورینگ میزان ولتاژ و آمپر در این اتاق ها یک امر بدهی به نظر رسیده که باید دقت ویژه ای با آن شود.

علاوه بر اینکه این نوسان می تواند خسارات جبران ناپذیری بر تجهیزات اتاق سرور داشته باشد و بخش بزرگی از فعالیت‌ها وابسته به اطلاعات است نیز مختل شده که با این وجود می‌توان گفت توجه به ولتاژ و جریان برق در اتاق سرور بسیار مهم و حیاتی می باشد.

نظارت و مانیتورینگ پارامترهای شبکه

علاوه بر آنچه در مورد راه اندازی سیستم مانیتورینگ شبکه و مانیتورنگ بیان شد لازم است بدانید این اتاق ها نیاز به مانیتورینگ و نظارت کامل دارند.

مهمترین این پارامترها شامل بار کاری روی دستگاه ها، وضعیت ارتباط ها، وضعیت یو پی اس ها، وضعیت ترافیک شبکه و اندازه گیری پارامترها از طریق سی ان ام پی می باشد. همچنین لازم است بدانید در شرایط حیاتی آلارم هایی به صورت آلارم شنیداری، درون نرم افزار مانیتورینگ، ارسال پیامک ،ارسال ایمیل و غیره نیز اعلام هشدار می کنند.

[random_post id=5884]

خسارت های وارد آمده در اتاق سرور

تمامی آنچه در این مقاله بیان شد مرتبط با راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور بوده است حال شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که چرا توجه به این موارد انقدر حائز اهمیت می باشد. دقت داشته باشید با وجود مطالعات انجام شده مشاهده شده که حدود ۹۳ درصد از شرکت هایی که به اتاق های سرورشان خسارت رسیده تا ۵ سال مقدار زیادی از کسب و کارشان را از دست داده‌اند و از طرفی مشاهده شده که ۴۳ درصد از کسب و کارهای ایالات متحده پس از آسیب های وارد آمده به اتاق های سرو هرگز آغاز به فعالیت نکردند و ۲۳ درصد آنها نیز در عرض دو سال بسته شده است.

رفع ایراد به طور متوسط بین نصف تا سه روز طول کشیده است. لازم به ذکر است که بدانید خطا در سیستم تهویه به عنوان اولین عامل در افزایش بیش از حد زمان شناخته شده که موجب غیر فعال شدن سرورها می شود. نکته مهم دیگری که در خصوص راه اندازی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور وجود دارد این است که باید بدانید این امر تنها در شرکت‌های کوچک اتفاق نمی‌افتد بلکه تاکنون شرکت های بزرگ زیادی نیز دچار این مشکل شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *