استفاده از سیستم مانیتورینگ محیطی در اتاق سرور سازمان موضوعی است که توجه به آن بسیار حائز اهمیت می باشد و باید به آن توجه زیادی شود. به طوریکه منابع موجود در اتاق سرور، پایین نگه داشتن هزینه های نگهداری، مقاومت در برابر تهدیدها، حصول اطمینان از عملکرد صحیح و درست تجهیزات و سیستم های اتاق سرور و… همواره نیاز به کنترل مداوم دارند و به طور دائم باید تحت کنترل قرار گیرند. کوچکترین اختلال در عملکرد صحیح تجهیزات اتاق سرور در بسیاری از مواقع باعث خسارات و زیان های جدی و جبران ناپذیری می شود.

از آنجایی که امروزه در اتاق های سرور از سرورهای بسیار پیشرفته و جدیدی استفاده می شود، از این رو همواره داشتن سیستم های مانیتورینگ شبکه بسیار پیشرفته برای کنترل کردن این سرور ها برای کارشناسان نیاز خواهد شد. سیستم مانیتورینگ محیطی  یکی از مهمترین سیستم های مورد نیاز در اتاق سرور می باشد که از آن برای کنترل تاثیری که عوامل محیطی بر سخت افزار ها و تجهیزات موجود در اتاق سرور دارند، استفاده می شود.

این سیستم ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند به طور مداوم و بیست و چهار ساعته و بدون هیچ گونه وقفه ای تمام عوامل را کنترل نمایند و به محض مشاهده d کوچکترین اختلالی در هر کدام از این عوامل اخطار هایی مبنی بر عملکرد نادرست آنها ارسال خواهد شد تا اقدامات و عملیات لازم برای برطرف کردن آن صورت پذیرد. از این رو به دلیل اهمیتی که این موضوع دارد ما در این مقاله به بررسی جامع تر سیستم مانیتورینگ محیطی، توانایی ها و قابلیت ها، اهداف آن و… پرداخته و در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا با مطالعه این مقاله بتوانید اطلاعات کاملی را در این باره به دست آورید.

سیستم مانیتورینگ محیطی چیست؟

در برخی از مواقع کنترل کردن شرایط محیطی یک مکان به سبب حساسیت زیادی که دارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. چرا که تغییرات اندک و جزئی در شرایط محیطی آن باعث می شود که در عملکرد سیستم و همچنین دستگاه هایی که در آن تعبیه شده است، اختلال ایجاد شود. امروزه به دلیل وابستگی زیاد فعالیت های صورت گرفته در سازمان ها به نرم افزارها و برنامه های کامپیوتری، می توان اتاق سرور در هر سازمان را به عنوان مهمترین و اصلی ترین بخش های یک سازمان در نظر گرفت.

به گونه ای که کوچکترین اختلال و وقفه در عملکرد صحیح سرور ها سبب به وجود آمدن خسارات جبران ناپذیر زیادی می شود. اگر شرایط دمایی، رطوبت و همچنین جریان برق یک محیط به طور ناگهانی و پیش بینی نشده دچار اختلال شود، سبب می شود که بیشترین خسارات به دستگاه ها و سیستم های موجود در اتاق سرور سازمان ها وارد گردد که منجر به اختلال در نحوه عملکرد تمامی قسمت های موجود در سازمان می گردد.

نکته  ای که در کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی در اتاق سرور اهمیت دارد، این است که این سرور ها به طور تمام وقت در حال پردازش و همچنین انتقال دادن داده ها هستند و همین عامل باعث می شود که کنترل کردن شرایط محیطی اطراف آن تا حدی سخت و دشوار شود. به همین دلیل اگر قصد دارید در این رابطه و نحوه راه اندازی سیستم مانیتورینگ محیطی بیشتر بدانید، توصیه می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

توانایی های سیستم مانیتورینگ محیطی

به کارگیری سیستم مانیتورینگ محیطی برای کنترل کردن شرایط محیطی در اتاق سرور باعث می شود که از امکانات بسیار زیاد آن بهره مند شد، که برخی از این امکانات به شرح ذیل می باشد:

سیستم مانیتورینگ محیطی این توانایی را دارد تا بدون نیاز به کامپیوتر و در حالت خاموش فعالیت های خود را انجام دهد. سیستم مانیتورینگ محیطی این امکان را به کاربران خواهد تا بتوانند اوامر و دستورات ویژه ای به کمک یک پیام کوتاه ارسال نمایند تا سیستم آن را به نحو احسن انجام دهد. این سیستم قادر می باشد تا عوامل محیطی مانند؛ دود، گاز، دما و رطوبت را نگهداری کنند.

از دیگر ویژگی های جذاب و منحصر به فرد سیستم مانیتورینگ محیطی این است که در صورت خطا و مشکل، پیام اخطار را به وسیله آژیر، اس ام اس، تماس تلفنی و حتی ایمیل ارسال می کند و حتی این توانایی را دارند تا سیستم های گوناگون را به کمک پیامک روشن کنند.

موارد گفته شده تنها قسمت هایی از توانایی های سیستم مانیتورینگ محیطی می باشد و این توانایی ها تنها به این موارد محدود نمی شود و اگر بخواهیم نمونه های دیگری از این قابلیت ها را بیان کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مانیتورینگ شرایط  محیطی چه اهدافی را پوشش می دهد؟

همانطور که گفته شد سرور های موجود در اتاق سرور به صورت بیست و چهار ساعته در حالت پردازش و انتقال داده ها هستند و ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که با وجود چنین شرایطی چگونه می توان تمام مدت شرایط محیطی تاثر گزار بر سرور را کنترل نمود؟

باید بگوییم که سیستم مانیتورینگ محیطی ارائه شده توسط این سایت، این قابلیت را دارد تا به صورت بیست و چهار ساعته سیستم های سخت افزاری و همچنین نرم افزار های پایه را کنترل و پایش نماید. علاوه بر این یکی دیگر از اهداف سیستم مانیتورینگ محیطی این است که به محض به وجود آمدن خطا و اختلالی در سرور ها آن را اطلاع رسانی نماید تا اقدامات لازم برای رفع این اختلالات انجام شود.

همچنین آگاه شدن از علت وقوع خطا در کوتاه ترین زمان ممکن یکی دیگر از اهداف سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی می باشد.

از دیگر اهداف و مزیت های استفاده از سیستم مانیتورینگ محیطی این است که سیستم ها با کمترین پرسنل کنترل شود تا میزان هزینه ها برای کنترل سیستم ها کاهش یابد. علاوه بر این دادن اطلاعات لحظه به لحظه درباره سیستم های موجود به مسئولین مربوطه و همچنین دادن گزارش های آماری دقیق و معتبر از مهمترین و آخرین اهداف استفاده از سیستم مانیتورینگ محیطی می باشد.

در سیستم مانیتورینگ محیطی، شرایط محیطی تاثیر گذار بر اتاق سرور در چه مواردی مورد بررسی قرار می گیرند؟

معمولاً شرایط محیطی که بر صدمه های اتاق سرور موثر هستند در موارد دما، رطوبت، ولتاژ، جریان، وضعیت درب، نشست آب، حرکت، گرد و غبار مورد بررسی قرار می گیرند. که در ادامه قصد داریم عواملی که باعث بالا رفتن هر کدام از موارد فوق در اتاق سرور می شوند بررسی کنیم. از این رو توصیه می کنیم که حتماً این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا با علل افزایش هر کدام از عوامل محیطی در اتاق سرور آشنا شوید.

چه عواملی باعث بالا رفتن دما در اتاق سرور می شود؟

در صورتی که دمای محیط در اتاق سرور بیش از حد نرمال افزایش پیدا کند باعث می شود که به سخت افزار های موجود در آن آسیب جدی وارد شود که این عامل منجر به کم شدن میزان طول عمر این سخت افزار ها خواهد شد. یکی از مهمترین آسیب هایی که بالا رفتن دما می تواند به سخت افزار ها وارد کند از بین رفتن بخش های حساسی از ماژول های حافظه و پردازنده ها می باشد که در نهایت راندمان سیستم ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

با توجه به استاندارد هایی که در این زمینه وجود دارد، باید از قرار دادن سرور ها در دمای بالاتر از سی درجه سانتی گراد به طور جدی خودداری شود. به همین دلیل استفاده از خدمات سیستم مانیتورینگ دما باعث می شود که دمای محیط همواره در حد کنترل شده ای باقی بماند تا از آسیب دیدگی دستگاه ها جلوگیری شود.

چه عواملی باعث بالا رفتن رطوبت در اتاق سرور می شود؟

اگر رطوبت موجود در اتاق سرور بیش از حد نرمال افزایش پیدا کند، نم موجود در آن اتاق ذوب شده و به شکل قطره های مایع در می آید که این قطرات باعث آسیب دیدگی و اتصالی کردن مدار های الکترونیکی می شود. نه تنها افزایش بیش از حد رطوبت، مشکل زا خواهد بود، بلکه کاهش بی رویه آن نیز باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند، از بین رفتن بخش های حساسی از قطعات الکترونیکی می شود که دلیل آن به وجود آمدن الکتریسیته در محیط اطراف سرور ها می باشد.

نکته بسیار مهمی که در اینجا مطرح است آن مقدار رطوبتی می باشد که ارتباط مستقیمی با دما دارد که این عامل باعث می شود که مانیتورینگ اتاق سرور و کنترل عوامل محیطی دما و رطوبت در یک بازه زمانی خاصی انجام شود.

تاثیر گرد و غبار در اتاق سرور و مانیتورینگ آن

اگر میزان گرد و غبار در اتاق سرور کنترل نشود باعث می شود که این ذرات به مرور بر روی قطعات الکترونیکی بنشینند و به دلیل ذرات رسانایی که دارند سبب به وجود آمدن هدایت الکترونیکی و همچنین یک پیوستگی خیلی کوتاه در بخش هایی از برد می شود که در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته اند. گرد و غبار زیادی بر روی قطعات الکترونیکی مانند یک لایه حرارتی عمل می کند که دما را افزایش می دهد که این عامل باعث کاهش سرعت پردازش و عمر مفید تجهیزات و قطعات می شود.

از این رو شما می توانید با استفاده از سیستم مانیتورینگ محیطی میزان گرد و غبار در محیط را کنترل کرده و از افزایش بیش از حد آن جلوگیری نمایید.

[random_post id=5886]

تاثیر ولتاژ و جریان در اتاق سرور

همانطور که می دانید تجهیزات الکترونیکی مقاومت بسیار پایینی در برابر نوسانات دارند و به محض وارد آمدن کوچکترین نوسان به شدت آسیب می بینند به همین جهت مانیتورینگ ولتاژ و جریان در اتاق سرور اهمیت بسیار زیادی دارد که استفاده از سیستم مانیتورینگ محیطی مربوط به ولتاژ و جریان مانع از به وجود آمدن نوسان و آسیب دیدگی تجهیزات الکترونیکی می گردد.

این نوسانات علاوه بر آسیب زدن به تجهیزات موجود در اتاق سرور باعث اختلال در فعالیت های بخش های بزرگی از سازمان می شود. بنابراین با استفاده از خدمات سیستم مانیتورینگ محیطی ارائه شده توسط این سایت می توان تا حد زیادی از این خسارت های احتمالی جلوگیری کرد و همچنین اطلاعات کاملی درباره نحوه عملکرد تجهیزات به دست آورده شود.

تاثیر درب در اتاق سرور

از آنجایی که داده ها در هر سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند از این رو کنترل کردن چگونگی رفت و آمد ها در اتاق سرور و همچنین ثبت کردن آنها از لحاظ امنیتی بسیار حائز اهمیت می باشد. علاوه بر مهم بودن این موضوع از لحاظ امنیتی، در صورت رفت و آمد زیاد به اتاق سرور، دمای اتاق تغییر می کند که این عامل اثرات بسیار منفی بر روی تاسیسات و تجهیزات بر جای خواهد گذاشت.

با استفاده از سیستم مانیتورینگ محیطی می توان تا حد زیادی این رفت و آمد را تحت کنترل قرار داد و از آسیب رسیدن به تجهیزات جلوگیری نمود.

تاثیر نشت آب در اتاق سرور و کنترل آن

حتماً شما هم می دانید که آب تا چه اندازه می تواند به تجهیزات و لوازم الکترونیکی آسیب بزند و خطرات جبران ناپذیری را بر جای بگذارد. نشت آب یکی از مهمترین عواملی است که می تواند باعث به وجود آمدن خطرات جبران ناپذیری مانند آتش سوزی در اتاق سرور شود. تمام تجهیزات خنک کننده ای که در اتاق سرور وجود دارند برای کار کردن نیاز به آب دارند که کوچکترین خطا و اشتباهی در نحوه عملکرد آنها خطرات بسیار جدی و جبران ناپذیری خواهد داشت.

تاثیر عامل محیطی حرکت در اتاق سرور

اطلاعات هر سازمان مهمترین و اصلی ترین دارایی آن سازمان به شمار می رود، به همین دلیل تعداد رفت و آمد ها و حرکت ها در اتاق سرور یک موضوع بسیار مهم و جدی می باشد که حتماً باید به آن توجه نمود. کنترل کردن میزان حرکت ها در اتاق سرور باعث برقراری امنیت و همچنین صرفه جویی در میزان مصرف انرژی می شود. از این رو برای رفع این مشکل می توان با استفاده از سیستم کنترل کننده محیطی و سنسور از اتلاف انرژی جلوگیری کند.

[random_post id=5884]

راه اندازی سیستم مانیتورینگ محیطی

شاید شما نام های دیگری، مانند؛ سیستم مدیریت هوشمند مراکز داده، سیستم های مدیریت زیرساخت مراکز داده، کنترل کردن شرایط محیطی و… را برای هوشمند کردن اتاق سرور شنیده باشید و برایتان سوال پیش آمده باشد که تفاوت آن با سیستم مانیتورینگ محیطی چیست؟

در پاسخ باید بگوییم که اگر چه این عنوان ها با یکدیگر تفاوت دارند، اما عملکرد تمامی آنها یکسان می باشد و همگی این سیستم ها مسئولیت چک کردن و کنترل دائم وضعیت مکانی اتاق سرور و مراکز داده را بر عهده دارند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.