امروزه استفاده از سیستم مانیتورینگ بسیار گسترش یافته است و در بسیاری از صنایع و کارخانه های کوچک و بزرگ مانند کلین روم داروسازی, دیتاسنتر و سردخانه ها  کاربرد زیادی دارند، به گونه ای که بدون سیستم مانیتورینگ امکان پیشروی در تولید وجود نخواهد داشت. چنین سیستم هایی توانسته اند به خوبی جایگزین انسان ها در بسیاری از کارها شوند و در شرایط بحرانی تصمیم های کاملا درست و منطقی را اجرا نمایند و تا حد بسیار زیادی خطر جانی و مالی را کاهش دهند. همین مسئله سبب محبوبیت زیاد آنها در میان افراد می باشد. سیستم های مانیتورینگ به صورت 24 ساعته تمام فاکتورهای مورد اهمیت را در صنایع گوناگون به طور کامل بررسی و کنترل می نمایند و تمام گزارش ها را به صورت آنلاین برای مدیران ارسال می نماید.

روند پیشرفت سیستم مانیتورینگ:

با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن جوامع نیاز به کنترل و نظارت بر صنایع به دلیل وجود نویز، خطا و زمانبر بودن رفع خطا افزایش یافته است و سبب استفاده افراد از کنترل کننده های منطقی شده است.

[random_post id=5888]

ولیکن کنترل کننده های منطقی دارای معایبی بودند و بدین خاطر تولیدکنندگان انواع سیستم مانیتورینگ را طراحی و تولید کردند و با استفاده از آنها ایمنی کار و همچنین ایمنی انسانی افزایش یافت به گونه ای که در صنایع پتروشیمی، خودروسازی، غذایی، تولید انرژی و غیره بدون وجود سیستم مانیتورینگ امکان ادامه کار نیست.

سیستم مانیتورینگ چیست؟

با صنعتی شدن جوامع روش های کنترل و نظارت بر عوامل محیطی چون: دما، رطوبت، دود، ولتاژ، حرکت، نشتی آب و غیره دچار تغییر و تحول فراوانی شده اند و در حال حاضر به صورت هوشمند توسط سیستم مانیتورینگ به طور کامل کنترل می شوند که این روش کار را بسیار ساده تر و مطمئن تر کرده است و در صورت بروز شرایط نامساعد و نامطلوب اخطاری به صورت پیامک، ایمیل، تماس و یا آژیر، افراد متخصص را بلافاصله مطلع می سازد. آنچه در سیستم مانیتورینگ بسیار حائز اهمیت می باشد قابلیت خودکار هشدار و تصمیم گیری مناسب برای رفع خطر می باشد چرا که مانیتورینگ شبکه، می تواند در صورت تشخیص شرایط نامناسب اقداماتی از پیش طراحی شده و برنامه ریزی شده را برای کاهش صدمات انجام دهد.

به عنوان مثال در صورت بالا رفتن دمای اتاق، سرور برای کاهش دما و جلوگیری از آتش سوزی و یا صدمات جدی، به سرور به صورت اتوماتیک سیستم تهویه فعال می شود و یا سرورها خاموش می شوند. البته اخیرا سیستم مانیتورینگ. برای محافظت از سرور اقدام به تخلیه اکسیژن درون اتاق می نماید که اینگونه سرورها در برابر خطرهای فراوانی محافظ می ماند.

[random_post id=5899]

مانیتورینگ در ابتدا به معنای جمع آوری اطلاعات از بخش های گوناگون به صورت مجزا و غیر مجزا و نمایش آنها با فرمت های گوناگون و به خصوص بر روی نمایشگر موجود بر روی مانیتور می باشد ولیکن امروزه سیستم های مانیتورینگ تنها وظیفه جمع آوری و نمایش ندارند بلکه آنها اطلاعات جمع آوری شده را به طور کامل تحلیل و بررسی می کنند و با توجه به شرایطی که برای آنها تعریف شده است، تصمیم های مناسب و کاربردی می گیرند و در صورت بروز مشکلات جدی به مسئولین و متخصصان هشدار می دهند. در حقیقت ارتباط میان سیستم مانیتورینگ و انسان کاملا دو طرفه می باشد.

ویژگی های سیستم مانیتورینگ:

در گذشته به دلیل عدم وجود سیستم مانیتورینگ کنترل دما و رطوبت مکان های حساس را خطرات جدی تهدید می کرد در حالی که با بکارگیری سیستم مانیتورینگ به دلیل ویژگی های فوق العاده و منحصر به فرد، میزان خطرات کاهش و در صورت بروز شرایط اضطراری سیستم نه تنها به سرعت افراد را مطلع می سازد بلکه وارد اقدامات ایمنی و دفع خطر می شود.

موارد نام برده تنها بخشی از ویژگی های چنین سیستم هایی می باشد و قابلیت آنها با پیشرفت تکنولوژی دچار تغییر و تحول می شود.

نحوه راه اندازی سیستم مانیتورینگ شامل چه مراحلی است؟

به صورت کلی راه اندازی کار با سیستم مانیتورینگ فرایند دشواری نیست و به راحتی می توان آن را بر روی دیوار نصب کرد. علاوه بر آن نحوه تنظیمات و بازه های زمانی توسط افراد به طور دقیق انجام می شود.

– اعمال تنظیمات اولیه:

سیستم مانیتورینگ این امکان را به کاربران می دهد تا تنظیمات اولیه توسط آنها به راحتی انجام شود. در واقع میزان دما، رطوبت و غیره برای مکان های مختلف توسط کارشناس به صورت دستی تنظیم می شود. همچنین می توان نوع ارسال خطر و افراد مطلع را مشخص کرد. در تنظیمات اولیه انتخاب بازه بسیار حائز اهمیت می باشد، بدین خاطر بهتر است بازه ها را به صورت کوچک تنظیم کرد. اینگونه سیستم به طور مداوم چک می شوند و در صورت بروز خطا سریعا به افراد اطلاع می دهد.

[random_post id=5884]

– سیستم مانیتورینگ اتاق سرور و هشدار خطر:

چنین سیستم هایی با استفاده از بهترین تکنولوژی سخت افزاری و نرم افزاری طراحی و تولید می شوند و با توجه به شرایطی که به سیستم القا می شود در صورت مغایرت سریع با افراد مشخص شده تماس گرفته و خطر را گزارش می دهد و بعد از آن وارد مرحله دفاعی و جلوگیری از ورود آسیب به سیستم هایی چون: اتاق سرور، مخابرات، لابراتوارها، کارخانه های داروسازی و غیره می شود. علاوه بر آن می توان نوع روش دفاعی برای خطرات مختلف را طراحی و به طور کامل مشخص کرد.

– ارائه گزارش ها:

مهمترین قابلیت سیستم های مانیتورینگ که آنها را منحصر به فرد و شاخص کرده است، مشاهده گزارش های لحظه ای و آنلاین در هر زمان و مکانی می باشد. گزارش ها به صورت گراف، نمودار و به همراه جزئیات تست هایی می باشد که به صورت دوره ای انجام می شود و از تمامی موارد نام برده نسخه ای برای افراد مشخص شده در سیستم مانیتورینگ ارسال می شود.

علت اهمیت راه اندازی سیستم مانیتورینگ دما و رطوبت چیست؟

در جهان امروزه مکان های بسیاری وجود دارد که عملکرد و حضورشان در زندگی بسیار حائز اهمیت و حیاتی می باشد بدین خاطر همواره باید چنین محیط هایی از نظر خطرات احتمالی، میزان نور، دما، رطوبت و یا موارد دیگر تحت کنترل کامل باشند، چرا که در غیر این صورت آسیب های مالی و جبران ناپذیری به جامعه و یا شرکت ها وارد می شود.

در گذشته افراد باید به صورت دستی عواملی چون دما، رطوبت و غیره را کنترل می کردند و در صورت نامساعد بودن شرایط باید مشکل توسط انسان رفع شود. بدین خاطر همواره باید فردی در محیط حاضر می بود تا شرایط را کنترل نماید. در حالی که با استفاده از سیستم مانیتورینگ دیگر نیاز به حضور فرد نیست و سیستم هوشمند تمام شرایط را بررسی و کنترل می نماید. علاوه بر این، از چنین سیستم هایی می توان در محیط هایی که امکان حضور انسان نیست نیز، استفاده کرد و شرایط را کنترل و در صورت لزوم بحران را کنترل و رفع نمود.

اهداف شرکت سامایش از طراحی سیستم مانیتورینگ: 

شرکت سامایش بهترین ارائه دهنده این نوع از سیستم ها یعنی سیستم های مانیتورینگ می باشد. در واقع این شرکت همواره به دنبال افزایش رضایت مشتریان و اهداف متنوع و گوناگونی می باشد که تک تک آنها را در موارد زیر خواهیم دید.

 1. ایجاد آرامش و امنیت به طور کامل برای مشتریان و کارکنان در مجموعه های گوناگون.
 2. ارائه دهنده محصولات و خدمات نوین به مشتریان
 3. کاهش آسیب های جانی و مالی
 4. استفاده از خلاقیت و نوآوری جهت افزایش راندمان کار

شرکت سامایش در زمینه سیستم های مانیتورینگ چه خدماتی ارائه می دهد:

خدمات شرکت سامایش به دو دسته خدمات قبل و بعد از ارائه سیستم تقسیم بندی می شود. این شرکت همواره به دنبال روش های مدرن در کنترل و نظارت مکان های مهم از جمله مخابرات، کارخانه مواد شیمیایی، کارخانه های داروسازی و مواد غذایی، خدمات مانیتورینگ دیتاسنتر می باشد.

در واقع در چنین محیط هایی باید همواره میزان نور، دما، رطوبت و غیره اندازه گیری شود و نمودارهای مورد نیاز متخصصان رسم و بررسی شود و در صورت بروز مشکل ابتدا باید آن را به افراد اطلاع داد و سپس اقدامات لازم جهت رفع آن را انجام داد، که میزان توانمندی سیستم و تکنولوژی به کار رفته در آن برای بررسی و شناسایی آسیب، حیاتی می باشد.

ولیکن ممکن است برای سیسم مشکلات فنی به وجود آید بدین خاطر باید همواره تیم فنی جهت رفع و بررسی مشکل حضور داشته باشند و شرکت سامایش از این نظر در صدر درخواست و رضایت مشتریان قرار دارد.

راهکار سیستم مانیتورینگ در مراکز مخابرات:

یکی از مراکز بسیار مهم که شرکت سامایش توسط سیستم مانیتورینگ آن را کنترل و نظارت می نماید، مراکز مخابرات می باشد. چرا که بروز مشکل و آسیب به تجهیزات مخابرات سبب قطع تلفن میلیون ها مشترک می شود در این سازمان سیستم های مانیتورینگ لحظه به لحظه پارامترهایی چون: دما، رطوبت، میزان ولتاژ و پارامترهای تخصصی مانند ژنراتور و رکتیفایر را بررسی می کند و به مدیریت منتقل می نماید. علاوه بر آن تیم فنی به همراه متخصص حوزه مخابرات تنظیمات سیستم را انجام می دهند تا در شرایط حساس سیستم قبل از وقوع آسیب جدی به سیستم های مخابراتی وارد مرحله حفاظت شود.

[random_post id=5886]

ویژگی سیستم مانیتورینگ در سیستم مخابرات:

سیستم های مخابراتی دارای فاکتورهای خاص خود هستند که سیستم مانیتورینگ به صورت حرفه ای تمام فاکتورها را بررسی و به طور کامل و دقیق کنترل می نماید.

مهمترین عامل استفاده از سیستم مانیتورینگ:

خطای انسانی همواره یکی از گزینه های بروز مشکلات و خطرات می باشد و از طرفی از نظر انسانی کنترل و نظارت بر سیستم های با اهمیت کار دشواری می باشد چرا که باید به صورت 24 ساعته و پی در پی شرایط محیطی به طور کامل بررسی شود.

در حالی که سیستم هوشمند مانیتورینگ همواره در هر ساعتی از شبانه روز هر آنچه که کاربر برایش تعریف کرده باشد را اندازه گیری می کند و در صورت مغایرت با حالت اسناد آژیر خطر به صدا در می آید و سیستم وارد فاز دفاعی یا همان رفع خطر می شود در نتیجه آسیب های انسانی نیز کاهش چشمگیری می گیرد.

کاربرد سیستم مانیتورینگ کلین روم در کارخانه های داروسازی و مواد غذایی:

در چند سال گذشته وزارت دارو و بهداشت برای افزایش راندمان تولید و بررسی دقیق تر کیفیت دارو و مواد غذایی از سیستم های هوشمند چون سیستم مانیتورینگ استفاده می کنند چرا که میزان دما، رطوبت، فشار تفاضلی، تصفیه هوا و هوا سازی در مراکز داروسازی و مواد غذایی بسیار اهمیت دارد و شرکت سامایش بهترین خدمات را برای چنین واحدهایی ارائه می دهد. چنین مراکزی نیازمند:

شرایط تخصصی اتاق های مانیتورینگ:

اتاق های مانیتورینگ شرایط زیر را برای کاربران در محیط های گوناگون فراهم می کنند.

 1. تهویه مناسب
 2. رطوبت و دمای مناسب
 3. تصفیه هوا
 4. کاهش میزان نویز جهت صحت اطلاعات دریافتی و ارسالی
 5. کاهش مشکلات سلامتی انسان
 6. افزایش ایمنی در شرایط مختلف
 7. امنیت در ورود و خروج افراد
 8. نصب سیستم های نویزگیر برای افزایش راندمان کار
 9. ایمنی در برابر آتش سوزی
 10. تامین برق مورد نیاز سیستم در صورت قطعی برق
 11. سهولت در برقراری ارتباط با افراد خارج از اتاقک های کنترل
 12. تغییر و تحول در روند کارکرد کارکنان و سیستم ها

موارد نام برده جزء شرایط اختصاصی می باشد که سیستم مانیتورینگ به افراد ارائه می دهد. پس در صورت درخواست، می توانید آن را در زمان شروع کار مطرح نمایید تا به طور کامل اعمال شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *