10 سپتامبر 2019 بدون نظر

امروزه برای حرفه های گوناگون همچون اتاق سرور از دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت استفاده می شود. در واقع استفاده از این دستگاه کاربرد زیادی داشته و به کمک آن می توان میزان و درجه هوای اتاق را ثبت و کنترل کرد. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت اتاق سرور در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم؛ ما تا را تا پایان این متن همراهی کنید.

منظور از کلین روم یا اتاق تمیز چیست؟

کلین روم (CLEANROOM) در واقع اتاقی است که طراحی و ساخت آن باید به گونه ای باشد تا از ورود هرگونه ذرات گرد و غبار هوا و آلودگی به آن جلوگیری شده و بتوان غلظت ذرات موجود در هوا را کنترل کرد. همچنین در صورت نیاز باید پارامترهای دیگری چون دما، رطوبت و فشار اتاق کنترل شود. به طور کلی اتاق های تمیز از لحاظ جریان هوا در دو دسته زیر قرار می گیرند:

دسته اول: اتاقی با جریان هوا به صورت یک سویه (لامینار) که فراهم ساختن درجه بالاتری از تمیزی اتاق و قابلیت استفاده از آن در صنایع حساس به آلودگی های ذره ای و میکروبی مانند داروسازی

دسته دوم: اتاق هایی با جریان هوا به صورت غیر یک سویه ( غیر لامینار) که نسبت به جریان یک سو ضعیف تر بوده و قابل استفاده در مکان های عمومی تر مانند اتاق سرور

نکته: هر یک از جریان های هوا در اتاق (CLEANROOM) را بر اساس کلاس و کاربرد اتاق تمیز انتخاب می کنند.

آشنایی با دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت اتاق

دستگاه دیتالاگر (Data Loggers)، دستگاه و سامانه ای حساس به دمای محیط برای ثبت و کنترل میزان دما و رطوبت اتاق است که می توان از آن در اتاق هایی مانند سرور، انبار‌های نگهداری دارو، گلخانه‌ها، دامداری‌ها، مرغداری‌ها، آزمایشگاه‌ها، دیتاسنتر، ایستگاه هواشناسی بدون مراقب و کلیه مکان هایی که میزان جریان و درجه هوا خیلی در آن ها مهم است؛ استفاده کرد. این دستگاه از یک مانیتور برای نظارت سرورها به همراه تجهیزات شبکه ای، لینک های ارتباطی، پایگاه داده ای و برنامه های کاربردی دیگری تشکیل شده و به صورت یکپارچه وضعیت عملکرد اجزای موجود در اتاق تمیز را از نظر صحت عملکرد خود بررسی و کنترل می کند و در صورت بروز هر گونه مشکل در سرور، دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت به سرعت با ارسال گزارش هایی به مسئولین این اتاق آن ها را از وضعیت سرور سازمان آگاه می کنند.

این دستگاه کاربرد زیادی در صنایع مختلف برای جمع آوری و ذخیره سازی داده های به دست آمده از سنسورهای مختلف دما و رطوبت خود داشته و این اطلاعات را می توان مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهند. دیتالاگرها بدون هیچ نیازی به استفاده از کاغذ قادرند که اطلاعات حاصل از سیگنال های الکتریکی خود را به شیوه ای متعدد برای کاربرانشان به نمایش بگذارند.

راه های نمایش گزاراشات موجود از دستگاه دیتالاگر

از چند راه مطرح شده در قسمت زیر می توان اطلاعات ثبت شده در حافظه دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت اتاق را نمایش داد و در صورتر نیاز آن ها را بازیابی کرد:

 • ارسال پیامک به هر یک از شماره‌ های ثبت شده در حافظه دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت
 • امکان برقراری تماس تلفنی با دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت در صورت افزایش دما
 • امکان نمایش اطلاعات دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت از طریق اپلیکیشن اندرویدی
 • امکان نمایش اطلاعات دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت از طریق سایت شرکت

کاربرد استفاده از دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت

این دستگاه که به طور عمده وظیفه ثبت دما و رطوبت اتاق های حساس به درجه جریان هوا را به صورت لحظه ای دارند. اما به وسیله آن می توان رطوبت خاک و فشار گاز را به صورت خودکار ذخیره کرد و تنظیم دمای هوای اتاق از فساد مواد در حین انتقال محموله جلوگیری کرد. همچنین این دستگاه در تحقیقات حیات وحش و هواشناسی نیز کاربرد زیادی داشته و از آن در مانیتورینگ سطح مخازن، محیط زیست، وضعیت رله در سیگنال دهی راه آهن، خطوط لوله نفت و گاز و در نهایت داده برداری از متغیرهای دما و فشار در طول خط لوله استفاده می شود.

اتاق سرور چیست؟

اتاق مرکز داده (دیتا سنتر) از زیر ساخت های امنیتی و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده است که از آن در سازمان ها به منظور حفاظت و پشتیبانی از مجموعه داده و اطلاعات تحت وب و شبکه اینترنت، اینترانت، اکسترانت و … استفاده خواهد شد. برخی از مهمترین و گران قیمت ترین تجهیزات هر سازمانی در اتاق سرور نگهداری شده و بر همین اساس کنترل پارامتر هایی چون دما، رطوبت، حرارت و … در این اتاق یکی از الزامات و ضروریات است.

اهمیت استفاده از دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت در اتاق سرور

سرورها در هر سازمانی وظیفه سرویس دهی به کارمندان و افراد بیرون را بر عهده داشته و از بخش های مهم و حیاتی در  هر سازمانی محسوب می شوند. اتاق سرور یک سازمان در واقع مرکز جامع نگهداری داده های آن سازمان بوده و با نصب تجهیزات متعدد در آن ارتباطی مطئمن و صحیح بین سرورهای مختلف سازمان و افراد برقرار خواهد شد. یکی از موضوعات اساسی که باید همواره به آن توجه شود، حفاظت از تجهیزات موجود در اتاق سرور برای تضمین عملکرد و حفظ اطلاعات و داده های سازمان است. در واقع هرگونه آسیب و خسارت احتمالی در هر بخش از این اتاق ممکن است که باعث اختلال در کل عملکرد و کار سازمان و افراد بیرون از آن شود.

برخی از مجموعه ها مانند بانک ها، شرکت های تلفن همراه، شرکت های بیمه، سازمان های دولتی، فروشگاه های اینترنتی و و… خدمات خود را قالب وبسایت یا اپلیکیشن های موبایل به سایر افراد در بیرون از سازمان نیز عرضه می کنند. اتاق های سرور نیز از جمله اتاق های تمیزی محسوب می شوند که بسیار در برابر عوامل مختلف حساس بوده و باید از آن مراقبت های ویژه ای را به عمل آورد. یکی از عوامل تاثیر گذار که سبب اختلال در عملکرد اتاق سرور (CLEANROOM) خواهد شد؛ میزان دما، رطوبت و فشار هوای اتاق است. بنابراین باید با استفاده از دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت اتاق، میزان و درجه هر یک از عوامل ذکر شده را اندازه گیری و کنترل کرد.

دلایل مانیتورینگ دما و رطوبت اتاق سرور

نظارت و کنترل سلامتی سیستم های تهویه اتاق سرور یکی از مهمترین دلایل مانیتورینگ دمای این اتاق می باشد. با توجه به هدف و  اهمیت کار سازمان مورد نظر، تعداد و مکان های نصب سنسور دما در اتاق سرور متفاوت خواهد بود؛ لذا در صورت ارتقای سیستم های اتاق سرور ممکن است به وسیله خروج هوای گرم از یک سرور و ورود آن به سرور کناریش، نقاطی داغ در یک مکان را به وجود آورد. این نقاط داغ در واقع ناشی از افزایش دمای سرورها بیش از حد توصیه شده خود است و باید به منظور تشخیص خرابی سیستم تهویه سرور ها به عنوان یکی از نیازهای متداول و اولیه، مانیتورینگ دمای اتاق سرور به وسیله دستگاه دیتالاگر اهمیت فراوانی خواهد داشت. لذا اهداف شما نشان دهنده ی نیازمندی های شما هستند و توجه به آن ها هنگام طراحی و تهیه نقشه کاملی از محیط در جهت شناسایی نقاط داغ و سایر مسائل بسیار مهم است.

شیوه کنترل و بررسی دما و درجه حرارت اتاق سرور

دمای مناسب و استاندارد برای یک اتاق سرور باید بر اساس محدودیت های تعریف شده در سخت افزار های موجود در آن تنظیم و کنترل شود. در همین راستا برای کنترل و حفظ درجه حرارت محیط بین 65 تا 70 درجه فارنهایت، باید اتاق را به سیستم های تهویه و هشدار دهنده مجهز کرد تا در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی از آن ممانعت به عمل آورد. اتاق های سرور بزرگتر نیز برای حداکثر سازی کارایی خود باید دارای سیستم ها و تجهیزات خنک کننده باشند. سازمان ها با استفاده و نصب دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت می توانند دمای اتاق سرور خود را به صورت شبانه روزی کنترل و اندازه گیری کنند. این دستگاه به محض بروز هر گونه مشکل در اتاق سرور در کوتاه ترین زمان ممکن مسئولین این اتاق را در سازمان مربوطه آگاه کرده و گزارش هایی را از مشکل پیش آمده در جهت طرف کردن آن ارائه می کنند.

قابلیت های دستگاه دیتالاگر در اتاق تمیز سرور

 • سنجش میزان مقادیر پارمترهای تعیین شده با دقت یک دهم درصد
 • نمایش اطلاعات بر روی صفحه نمایشگر مرکزی دیتالاگر
 • قابلیت نامحدود سنسورهای موجود در هر دستگاه
 • امکان اتصال با هر نوع ولتاژی به آداپتور یا جریان برق شهر
 • برخورداری از یک سیستم هوشمند برای مقابله با نوسانات احتمالی برق
 • امکان ارسال اطلاعات بدون نیاز به کابل به سرور مرکزی
 • نصب سریع و پشتیبانی دائمی از قطعات آن در هر نقطه از کشور
 • بکار گیری سنسورهای باکیفیت ساخت آلمان، سوئیس، اتریش، فرانسه و ایتالیا
 • ارسال هشدارهای خرابی سیستم به سرور مرکزی کنترل داده از طریق پیامک
 • قابلیت برنامه ریزی از راه دور
 • امکان ایجاد تغییر در ابعاد دستگاه و نمایشگر آن
 • برخورداری از انواع هشدار در افزایش یا کاهش بیش از حد تعیین شده پارامترها
 • امکان ذخیره انرژی با انواع باتری یکبار مصرف یا قابل شارژ

مشخصات دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت اتاق

این دستگاه در اندازه ای ایده آل همراه با یک صفحه نمایشی استاندارد با وضوح و کیفیت عالی برای نمایش و ثبت دما، رطوبت و میزان فشار هوا طراحی و تولید شده است که این اطلاعات را می توان در حافظه داخلی و RAM جانبی دستگاه به مدت 10 سال ثبت و نگهداری کرد. قسمتی از این دستگاه مختص آلارم های هشداردهنده ایست که کاربران را در صورت برزو هر گونه مشکل و برطرف کردن آن آگاه کند. همچنین میزان رطوبت نسبی و دمای محیط اتاق سرور را می توان بر اساس تنظیمات زمانی و تاریخی ثبت و به صورت خودکار ذخیره کرده تا بر اساس این اطلاعات ذخیره شده گراف های هر یک را با کمک نرم افزارهای تحلیلی، ترسیم و در نهایت با یکدیگر مقایسه کرد.

خدمات پس از فروش دستگاه دیتالاگر توسط شرکت های تولید کننده

شرکت های فعال در حوزه تولید و فروش دیتالاگر تبت دما و رطوبت اتاق پس از عرضه محصولات خود در بازار و خرید آن ها توسط مشتریان، به پاس رضایت و تشکر از اعتماد آنها خدماتی را همچون موارد زیر برای این افراد درنظر گرفته اند:

 • تحویل و نصب دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت در حداقل زمان ممکن
 • دارای ضمانت و گارانتی پس از فروش یک ساله توسط شرکت سازنده
 • پشتیبانی رایگان تلفنی و آنلاین از امور فنی
 • امکان مراجعه حضوری کارشناسان شرکت به محل درصورت وجود مشکل
 • قابلیت آپدیت و بروز رسانی نرم افزار و تغییرات لازم در دیتالاگر ثبت دما و رطوبت بنا بر خواسته مشتری
 • حضور کارشناسان شرکت برای سرکشی دوره ای دستگاه های دیتالاگر ثبت دما و رطوبت

قیمت دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت اتاق سرور

از آنجایی که هزینه ای گزاف را باید بابت تهیه نقشه کامل شرایط محیطی و عملکرد بهینه یک دیتا سنتر متوسط و حتی کوچکترین آن پرداخت کرد؛ لذا در صورت رعایت عدم استانداردهای تعیین شده در ساخت اتاق سرور می توان از دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت کمک گرفت. امروزه این دستگاه را می توان بر حسب قابلیت و ویژگی های خاص خود و همچنین بر اساس برند شرکت سازنده آن با قیمت های متفاوتی به صورت آنلاین یا حضوری خریداری کنید. دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت در هر نوع و با هر قیمتی به تداوم فعالیت قطعات الکترونیکی موجود در اتاق سرور سازمان شما کمک خواهد کرد.

مهمترین پارامترهای تاثیرگذار در انتخاب دستگاه دیتالاگر

از جمله پارامترهایی که در سامانه جمع آوری و ذخیره سازی داده دیتالاگر تاثیرگذار هستند و منجر به ثبت و یا ثبات وقایع خواهند شد؛ می توان موارد مطرح شده در زیر را نام برد:

 • تنوع در تعداد و نوع ورودی ها از نظر ولتاژی، جریانی، سنسورهای حرارتی مثل RTD و رطوبتی و …
 • ثبت و ذخیره سازی اطلاعات بیشتر با توسعه و افزایش تعداد ورودی و ماژول ها
 • تنظیم جداگانه آلارم و رخداد های برای هر یک از ورودی ها

 نکات ضروری هنگام نصب دستگاه دیتالاگر

هنگام خرید و نصب دستگاه یا سنسور دیتالاگر ثبت دما و رطوبت در اتاق سرور (CLEANROOM) برای مانیتورنینگ دما و رطوبت اتاق باید همواره نکاتی لازم و ضروری را مد نظر خود قرار داد:

 • آگاهی از تعداد و محل نصب سنسورهای کنترل دمای محیط اتاق
 • اطمینان از خاموش شدن خودکار و اتوماتیک سنسورهای مدرن بر اثر گرم شدن بیش از اندازه مادربرد دستگاه
 • مشخص کردن نیازمندی ها و انتظارات خود از دستگاه دیتالاگر ثبت دما و رطوبت اتاق
 • مطالعه اطلاعات و مشخصات دستگاه دیتالاگر خود
 • بررسی سنجش های بدست آمده برای آگاهی از روند تغییرات دما در مکان‌های مختلف اتاق سرور یا دیتا سنتر

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *