یکی از نیازهای اساسی و مهم به منظور راه اندازی اتاق سرور و دیتاسنتر برخورداری آنها از برق پایدار با ولتاژ ثابت است. در واقع وجود تجهیزات گران قیمت این اتاق ها علت اساسی حساسیت زیاد نسبت به چنین مسئله ای است. شرکت ها معمولا بخاطر اهمیت موضوع روشن ماندن سرورها و حفظ نرم افزارها و سرویس های موجود در این اتاق ها مهم مستلزم رعایت استاندارد های الکترویکی جهانی هستند. ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی مختصر و مفید درباره استانداردهای الکتریکی در اتاق سرور و دیتاسنتر در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم.

اهمیت توجه به اتاق سرور و دیتاسنتر

قطع شدن ناگهانی برق برای تجهیزات گران قیمت موجود در اتاق سرور و دیتاسنتر خسارتهای زیادی را برای شرکت ها به همراه داشته و به سبب خاموش شدن سرورها می تواند روند ادامه کار آن ها را با مشکلاتی جدی روبه رو کند. یکی از نکات پر اهمیت دیگر برای این اتاق های مهم، علاوه بر  قطع و وصل جریان برق، کیفیت آن است. بنابراین آسیب رسانی و استهلاک دستگاه های الکترونیکی گران قیمت در اتاق های سرور و دیتاسنتر ناشی از نوسانات بیش از اندازه جریان برق و عدم نظارت بر کیفیت برق ورودی به این دستگاه ها می باشد.

خدمات پسیو شبکه اتاق سرور و دیتاسنتر

یکی از بخش ها مهم به هنگام نصب و راه اندازی شبکه یک سازمان که مرتبط با خدمات زیرساختی آن می باشد؛ پسیو شبکه نام دارد. این خدمات به طور کلی می تواند شامل طراحی شبکه و نقشه شبکه، اجرای کابل کشی شبکه؛ پیاده سازی شبکه ساختار یافته و … باشد. پیاده سازی کابل کشی های برق و شبکه باید مطابق با استانداردهای کابل کشی ساخت یافته صورت گیرد. همچنین کیفیت بالای تجهیزات برق رسانی باید بر اساس استانداردهای تعیین شده باشد. سیستم برق رسانی اتاق سرور و دیتاسنتر به طور معمول نیازمند تجهیزاتی شامل موراد زیر است :

سیستم تابلو برق اتاق سرور

هنگام استفاده از تابلوهای برق باید به لزوم كنترل خطوط ورودي و خروجي برق و برق اضطراري و ولتاژ خطوط استفاده از آن تاکید شود. همچنین تابلو برق باید از ولت‌ متر، آمپرمتر و كليدهاي مينياتوري برخوردار بوده تا هنگام برقرار شدن جریان برق بتوان به کنترل وضعیت ولتاژ آن نیز تسلط داشت.  این کلیدهای مینیاتوری وظیفه دیگری مانند تنظیم بخشی از برق سازمان بر روی برق شهر و یا مرتبط سازی با سیستم ups را نیز بر عهده دارد.

سیستم یو پی اس (ups) اتاق سرور و دیتاسنتر

یکی از  اتفاقات ناگهانی برای اتاق سرور و دیتا سنتر که ممکن است روند ادامه کار و  فعالیت تجهیزات و دستگاه های موجود در آن را مانند روترها، سوئيچ‌ها ، سرورها و . . . دچار اختلال کند؛ قطه ناگهانی جریان برق این تجهیزات است. اثرات مخرب این اتفاق تنها به  قطع برق شهر مربوط نبوده و  موارد دیگری نظیر افت لحظه‌اي ولتاژ، ولتاژهاي لحظه‌اي بالا، نويز و تاثيرات فركانس راديويي و تغييرات فركانس باعث ایجاد حساسیت در منبع تغذیه سیستم های کامپیوتری خواهد شد. از همین رو می توان گفت که یک ups  مناسب باید از شرایط زیر برخوردار باشد :

نکته : دقت شود که در صورت عدم برخورداری ups از مشخصه های  PFC باید توان ژنراتور یک و نیم برابر UPS  باشد و در صورت برخورداری مشخصه ها باید این توان 1.15 برابر درنظر گرفته شود.

سیستم ژنراتور تامین برق اتاق سرور

قیمت بالا و عدم کارایی مناسب برق دهی دستگاه‌هاي تامين كننده برق اضطراري  UPSبرای استفاده طولانی مدت باعث شده که استفاده از ژنراتور در دستور كار قرار گیرد. این ژنراتور بدین صورت کار می کند که به محض قطعی برق اتاق سرور و دیتاسنتر و جلوگیری از ایجاد اختلال در سیستم برق دهی تا زمان راه اندازی ژنراتور، به صورت ناگهانی UPS  به منظور تامین برق اتاق سرور وارد مدار می شود. در نهایت بعد از به کار افتادن ژنراتور این  upsاز مدار خارج و خود ژنراتور برای تامین برق اتاق سرور اقدام می کند.  دسته بندی ژنراتورها بر حسب توان پایین و بالای آن صورت می گیرد. پشتیبانی از 10 KVA برق دهی بر عهده ژنراتورهای توان پایینی بوده که با سوخت گازوئیل کار می کنند. ژنراتورهای توان بالا با موتور دیزلی خود برای برق دهی های بیشتر استفاده می شوند. راه اندازی آن ها نیز به دو گونه دستی و اتوماتیک صورت می گیرد که به ترتیب مدت زمان لازم برای راه اندازی هریک شامل 10 و 2 دقیقه است. همچنین برای جلوگیری از ایجاد صدای بلند ژانراتور و کاهش آن تا حدود 85 درصد ، محفظه صداگیری به نام کناپی را در آن به کار میگیرند.

نکته : معمولا  برای محاسبه توان  UPS مناسب به ميزان توان مصرفي دستگاه‌هاي مختلف مستقر در اتاق سرور و دیتاسنتر نظير سرورها و … دقت شده و با توجه به باتري‌هاي داخلي آن براي برق رسانی به مدت 7 الي 15 دقيقه تعیین می شود. اما این توان به طور معمول برای یک ژنراتور تامنی برق 15 درصد بیشتر از  UPS بوده و به هنگام استفاده باید تا 70 درصد زیر بار قرار گیرد.

سیستم چاه ارت

سیستم زمین یا Earth سیستم اتاق سرور و دیتاسنتر به منظور جلوگيري از ایجاد بارهاي اضافي و مخرب بر روي سيستم برقي ایجاد شده و در آن ارتباط نول به چاه به وسیله یک کابل مسی برقرار می شود. استانداردهای لازم برای ایجاد چنین چاهی به شرح زیر بیان شده است :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *