آشنایی با هوشمند سازی اتاق سرور

با توجه به اینکه اتاق سرور جزو اتاق های امنیتی است که دارای حساسیت زیادی می باشد، به طور حتم لازم است هوشمند سازی اتاق سرور به درستی صورت گیرد و برق شبکه، آتش‌ سوزی، رطوبت، دما و دیگر موارد در این اتاق به درستی تحت کنترل باشد. حال اگر شما هم تمایل دارید که با هوشمند سازی این اماکن بیشتر آشنا شوید بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

هوشمند سازی اتاق سرور چیست؟

با وجود اینکه اتاق سرور یا مرکز داده جزو اصلی ترین بخش ها در هر سازمان می باشد به طور حتم هرگونه اشکال در عملکرد آن موجب از کار افتادن سیستم ها و ایجاد خسارت های فراوان به سازمان خواهد شد و با وجود حساسیت موجود در اتاق های سرور طبیعتا بررسی فاکتورهایی چون قطعی برق، رطوبت، دما، گرد و غبار و موارد مشابه بسیار مهم خواهد بود به طوری که با تحلیل و کنترل این موارد و در صورت بروز خطا باید به کارشناسان پشتیبانی اطلاع‌ رسانی شود تا سریع مشکل مربوطه رفع گردد. لازم است بدانید یکی از مهمترین عوامل در عملکرد صحیح تجهیزات موجود در این اتاق شرایط مناسب رطوبت، ولتاژ و دما می باشد. همچنین وضعیت امنیت و ایمنی در این اتاق نیز باید به صورت کامل حفظ شود که عموما تمامی این موارد با هوشمند سازی اتاق سرور امکان پذیر می باشد.

اهمیت هوشمند سازی اتاق سرور

در خصوص اهمیت هوشمند سازی اتاق سرور لازم است بدانید با توجه به اینکه گفته شد این اتاق جزو مهمترین مکان ها در هر سازمان است به طور حتم هوشمند سازی آن موجب می شود که افراد به راحتی از وضعیت اتاق اطلاع پیدا کرده و از خسارت ‌های ممکنه جلوگیری کنند؛ به طوری که لازم است بدانید بررسی‌ هایی که انجام شده نشان داده است که بیش از ۱۷۰ مرکز داده در طول چند سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته و نتایج نشان می دهد که اگر در این اتاق ها هوشمند سازی اتاق سرور صورت گیرد از بسیاری از مشکلات می توان جلوگیری نمود.

لازم است بدانید که در این بررسی ها مشاهده شده که در اتاق های سرور آسیب های جبران ناپذیری در کشورهای مختلف به شرکت ‌ها وارد شده است که این امر علت نیاز به هوشمند سازی اتاق سرور را مشخص می کند. مثلا باید توجه داشته باشید که حدود ۹۳ درصد از شرکت هایی که به اتاق سرور آنها خسارت وارد شده است تا ۵ سال مقدار زیادی از کسب و کارشان را از دست داده اند. همچنین لازم به ذکر است که بدانید آسیب های اتاق سرور تنها در شرکت‌ های کوچک اتفاق نیفتاده و شرکت‌ های بزرگی نیز دچار این سانحه شده اند.

سیستم کنترل اتاق سرور

با وجود اهمیت کنترل کردن و هوشمند سازی اتاق سرور لازم است بدانید که باید سیستم هوشمند مانیتورینگ این اتاق توانایی این را داشته باشد که تمامی داده های حیاتی و امنیتی اتاق دیتاسنتر را با استفاده از شبکه تلفن همراه و اینترنت به چند ایستگاه محلی و مرکزی ارسال کند. همچنین این سیستم کنترل باید به گونه ای باشد که نیاز به بازرسی دوره‌ ای توسط نیروی انسانی نباشد و کلیه آلارم های ایمنی و نگهداری را به صورت آنلاین به مرکز کنترل ارسال کند. حال از جمله مهمترین قابلیت ها و ویژگی های یک سیستم هوشمند سازی اتاق سرور مناسب شامل باز کردن درب اتاق از راه دور، خاموش و روشن کردن سیستم های اضطراری از راه دور، فعال یا غیر فعال کردن سنسورها، به روز رسانی نرم افزارها از راه دور، امکان اندازه گیری رطوبت و درجه حرارت اتاق سرور و موارد این چنین می باشد.

المان های مهم جهت مانیتورینگ در اتاق سرور

به طور کلی در هوشمند سازی اتاق سرور موارد متعددی باید مورد توجه قرار گیرد که این موارد منجر می‌ شود کارکرد این اتاق به بهترین نحو ممکن صورت پذیرد. حال لازم است بدانید مهمترین المان هایی که لازم است پایش و مانیتورینگ شود شامل اخطار نشت آب در اتاق سرور، اعلام وصل برق ورودی، اعلام قطع برق ورودی، اخطار افزایش غیر مجاز دما و رطوبت، اخطار گرد و غبار زیاد، اخطار ولتاژ خارج از محدوده، اخطار تشخیص حرکت در زمان غیر مجاز، اخطار حسگر دود و گاز، اعلام تردد افراد مجاز و غیرمجاز و غیره می شود که در ادامه ما تعدادی از این موارد را به صورت کامل شرح خواهیم داد.

هوشمند سازی تهویه اتاق سرور

به طور کلی با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته است مشاهده شده خطا در سیستم تهویه یکی از اولین عوامل افزایش بیش از حد دما و غیر فعال شدن سرورها می باشد. با این حال به طور حتم هوشمند سازی تهویه در اتاق سرور از مواردی است که باید به آن دقت زیادی شود. با این وجود دقت داشته باشید که در بخش های مختلف اتاق سرور بخش کولینگ و تهویه کلیدی ترین بخش در این اتاق است که اگر به درستی مانیتورینگ شود از فعال و قطع شدن شبکه جلوگیری می شود؛ البته باید توجه داشته باشید هوشمند سازی اتاق سرور تنها به سیستم تهویه نبوده بلکه دلایل دیگری بر قطع سیستم های سرور نیز وجود دارد، اما عدم وجود یک تهویه مناسب طبیعتا دلیل قطعی برای قطع پی در پی سیستم های سرور می باشد. لازم است بدانید جهت هوشمند سازی تهویه اتاق سرور می توانید از نرم افزارهایی که در صنعت برق برای این موضوع پیش بینی شده است بهره ببرید. به طوری که اگر شما از این سیستم ها استفاده کنید می توانید یک کارایی بالقوه در تهویه اتاق سرور ایجاد نمایید و در صورت بروز مشکل در ساختار تهویه به سرعت از مشکل آگاه شده و اقدام به اصلاح آن کنید.

هوشمند سازی اتاق سرور و کنترل دمای آن

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در هوشمند سازی اتاق سرور بررسی دما در این اتاق می باشد. لازم است بدانید که در حال حاضر سنسورهایی وجود دارند که دما و رطوبت اتاق را به صورت تصویری نشان می دهند و با بالا رفتن مقدار دما اقدام به وارد کردن کولرهای رزرو، باز نمودن دریچه های هوای تازه، بسته شدن درب ها در صورت باز بودن و غیره کرده تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. همچنین اگر شرایط در بدترین سطح قرار گیرد شبکه‌ های رایانه ‌ای سایت متوقف شده که در این صورت تجهیزات رایانه ای و شبکه خاموش می شود و در نرم افزار خطایی پدیدار شده و یک پیام مبنی بر افزایش دما به کاربر فرستاده می شود.

لازم است بدانیم در صورت عدم هوشمند سازی اتاق سرور از نظر دما افزایش بی رویه دما موجب کاهش عمر مفید تجهیزات شده و همچنین افزایش دما می ‌تواند قطعات حساس الکترونیکی همچون ماژول های حافظه و پردازنده ها را تخریب کند. با این حال بنا به استانداردهای موجود، دمای اتاق سرور نباید بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد باشد. در خصوص رطوبت بیش از حد نیز باید بدانید که در این شرایط قطرات مایع شده که این امر موجب خوردگی و اتصال الکتریکی می شود. با این حال لازم به ذکر است که بدانید رطوبت نسبی با دما نسبت مستقیم دارد و بنابراین مانیتورینگ کردن رطوبت و دما به صورت همزمان امری الزامی به شمار می رود.

بررسی نوسانات برق اتاق سرور

هوشمند سازی اناق سرور از نظر نوسانات برقی یکی دیگر از مواردی است که باید به آن اهمیت ویژه ای داده شود، زیرا قطع ناگهانی برق می‌ تواند در تجهیزات اتاق سرور از جمله سرورها، سوئیچ و روترها موجب اختلال در دیگر فعالیت های این دستگاه شده و در بعضی مواقع نیز تمامی اطلاعات آن را از بین ببرد. با این وجود طبیعتا هوشمند سازی نوسانات برق بسیار مهم می باشد به طوری که در نرم افزارهای هوشمند سازی اتاق سرور آگاه شدن از میزان ولتاژ و جریان ورودی و خروجی و کنترل مانیتورینگ وضعیت یو پی اس ها در این اتاق وجود دارد. لازم است بدانید تمامی تجهیزات الکتریکی همچنین در مقابل نوسانات برق نیز آسیب پذیر هستند که با این حال هوشمند سازی ولتاژ و آمپر در اتاق سرور نیز امری مهم تلقی می شود. حال این نرم افزارها با بررسی ولتاژ و آمپراژ اتاق سرور در هنگام بالا یا پایین آمدن مقدار ولتاژ، آلارم مربوطه در نرم افزار را ظاهر کرده و یک پیام به کاربر ارسال می کند.

کنترل آتش سوزی در هوشمند سازی اتاق سرور

کنترل آتش سوزی و مانیتورینگ دود، یکی دیگر از مواردی است که در دستگاه هوشمند سازی اتاق سرور باید به آن توجه شود، به طوری که با هوشمند کردن اتاق سرور اگر دود یا آتشی در داخل اتاق رسوخ کند سیستم خروجی فعال شده و همچنین سیستم جهت امنیت سرور به حالت از پیش تعیین شده رفته و آلارم مربوطه را در نرم ‌افزار ظاهر می کند. در این زمان پیامی مبنی بر آتش سوزی به کاربر ارسال شده و مامور مربوطه در این شرایط سریعا در صدد رفع مشکل بر می آید. از آنجایی که حساسیت اتاق سرور بسیار زیاد است و در هنگام حریق ممکن است اثراتی رخ بدهد که عواقب جبران ناپذیری داشته باشد، طبیعتا این انتخاب یک سیستم اعلام و اطفاء حریق مناسب در اولویت قرار دارد، با این حال باید بدانید که هوشمند سازی در این اتاق ها از روش پیشگیری با پیدا کردن سریع مشخصه های آتش آغاز شده و با خاموش کردن آن به پایان می رسد.

استفاده از سیستم EMS  در اتاق سرور

یکی از مهمترین مکان ها در اتاق های سرور، سردخانه ها هستند که محل نگهداری مواد حساس و فاسد شدنی می باشند. حال باید بدانید که در این سردخانه ها از گاز سی اف سی استفاده می شود که توسط یک کمپرسور به داخل اپراتور پمپ می شود و با وجود اینکه این مکان نیز بسیار حساس است اگر کوچکترین مشکلی به وجود آید کار سرمادهی آن مختل شده و امکان فاسد شدن مواد فراهم می شود. با این وجود طبیعتا هوشمند سازی سردخانه ها در اتاق های سرور بسیار مهم و حیاتی به شمار می رود که این امر علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق امکان جلوگیری از کوچکترین خطاها را به وجود می آورد. حال اگر اقدام به هوشمند سازی اتاق سرور و سردخانه آن با استفاده از سیستم ای ام اس شود می توان از طریق چراغ های هشدار، پیام خطا از بلندگو، تماس تلفنی، پیام‌ کوتاه و غیره اپراتور را از مشکل پیش آمده مطلع کرد و در صدد برطرف کردن آن برآمد. همچنین دقت داشته باشید با استفاده از این سیستم مدیران می توانند حتی از طریق وب نیز از وضعیت سردخانه خود به صورت آنلاین باخبر شده و از طریق پیامک، کار و کنترل آن را انجام دهند.

بررسی میزان گرد و غبار اتاق سرور

یکی دیگر از مواردی که بر روی کارکرد سرورها بسیار تاثیرگذار است میزان گرد و غبار در اتاق سرور می باشد. حال ممکن است که تمیز کردن و پاک کردن گرد و غبار در اتاق سرور جزو اولویت ها به نظر نرسد اما بی توجهی به آن می تواند عواقب جبران ناپذیری به جا بگذارد. پس حتما باید در هوشمند سازی اتاق سرور به فکر گرد و غبارهای این اتاق نیز باشید. به طوری که لازم است بدانید ساخت محیط سرور بدون گرد و غبار با استفاده از مانیتورینگ سیستم کنترل از جمله مهمترین تخصص های شرکت های مختلف است.

بررسی نشت آب در اتاق سرور

خطرآفرین بودن نشت آب در اتاق سرور امری بدیهی است به طوری که این امر می‌ تواند به تمامی دستگاه های الکتریکی و سیستم ها آسیب های جدی وارد کند و خسارت های جبران ناپذیری به جا بگذارد. از طرفی لازم است بدانید  آب در اتاق سرور می‌ تواند خطر آتش‌ سوزی به همراه داشته باشد که در نتیجه این امر فعالیت سازمان ها و شرکت ها را مختل می کند. با توجه به اینکه در اتاق های سرور سیستم های خنک کننده به آب وابسته اند خطای کوچک در عملکرد آن می تواند به تمامی دستگاه های این اتاق آسیب وارد نماید که با این حال نیاز است برای حل این مشکل از سنسور نشت آب استفاده کرد و طبیعتا هوشمند سازی اتاق سرور از نظر نشت آب نیز اهمیت زیادی دارد.

انتخاب شرکت مناسب جهت هوشمند سازی دیتاسنتر

حال با وجود آنچه در مورد اهمیت هوشمند سازی اتاق سرور بیان شد لازم است بدانید که در حال حاضر شرکت‌های مختلفی جهت ارائه خدمات در این زمینه آماده هستند که لازم است شما در انتخاب آن دقت زیادی به عمل آورید. مثلا بهتر است از شرکت هایی که در این زمینه تجربه و تبحر کافی دارند، کمک بگیرید و با مطالعه تجربه این شرکت ها ببینید که آیا کارهای پیچیده و پروژه‌های بزرگ در کارنامه آنها وجود دارد یا خیر؟ طبیعتا شرکت هایی که پروژه های پیچیده را انجام داده اند در زمینه هوشمند سازی این اتاق ها بهتر می توانند عمل کنند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سامایش جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی