آشنایی با ابزار DCSM و ابزار DCIM

آشنایی با ابزار DCSM و ابزار DCIM

به طور کلی شرکت های داده محور نیاز دارند تا مشکلات را قبل از آنکه زیاد شوند، شناسایی و از وقوع آن پیشگیری نمایند. یکی از مهمترین ابزارهایی که می توانند از آن استفاده کنند، ابزار DCIM می باشد. علاوه بر این ابزار، برخی از شرکت های فناوری اطلاعات برای ادغام بهتر عملیات مراکز داده با فرآیندهای مدیریت سرویس نیاز به ابزار دیگری نیز دارند که این ابزار، ابزار DCSM می باشد. در همین راستا در این مقاله سعی کرده ایم که شما را با ابزارهای DCIM و DCSM و نحوه کارکرد هر یک از آنها بیشتر آشنا کنیم و ویژگی هر یک از آنها را به طور جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.  از این رو توصیه می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 آشنایی با ابزار DCIM 

به طورکلی منظور از  ابزار DCIM که مخفف عبارت (Data Center Infrastructure Management ) و به معنی (مدیریت زیرساخت مرکز داده) می باشد، روش هایی است که از آنها برای تسهیل اتوماسیون و مدیریت مراکز استفاده می شود. به عبارت دیگر، مدیریت زیرساخت مرکز داده را می توان مجموعه ای دانست که از آن برای گسترده کردن مدیریت مرکز داده سنتی استفاده می شود.

اما تعریفی که «گارتنر» برای ابزار DCIM ارائه کرده است اینگونه می باشد: مدیریت زیرساخت منابع به ابزاری گفته می شود که از آن برای اندازه گیری، نظارت، مدیریت بهره برداری از دیتاسنتر، کنترل میزان مصرف انرژی توسط تجهیزات وابسته به فناوری اطلاعات، مانند؛ سوئیچ ها، سرور و سیستم های تهویه استفاده می شود.

علاوه بر این، مدیریت زیرساخت مرکز داده، قابلیت کنترل، بررسی و تحلیل بخش های گوناگونی از مراکز داده، مانند ساختمان مرکز داده و سرورهای آن را دارا می باشد. ابزار DCIM با انجام عملیات فوق در نهایت باعث بهبود عملکرد مراکز داده از نظر میزان مصرف انرژی، صرفه جویی در هزینه ها، افزایش میزان راندمان و کاهش هزینه های عملیاتی می شود.

ابزار DCIM، مسئولیت نظارت بر سامانه های حیاتی که از طرف مرکز داده و یا ارائه دهنده کلاود منتقل می شود را نیز برعهده دارد. این اقدام با هدف دریافت اطلاعات مفید در زمینه برنامه ریزی های صورت گرفته در میزان مصرف انرژی، ظرفیت و فضای قابل استفاده انجام می شود. این اطلاعات باعث به وجود آمدن تغییراتی می شود که هدف از آنها صرفه جویی در میزان هزینه ها می باشد.

کلیه ابزارهایی که عملکردی شبیه به مدیریت زیرساخت منابع دارند، علاوه بر یکپارچگی، خدمات بسیار خوبی را به واحدهای تجاری ارائه خواهند داد. به طور مثال، برنامه ریزی برای صرفه جویی در زمان، هزینه و ظرفیت از بخش های مرتبط با واحد مالی می باشد که مدیریت زیرساخت منابع به خوبی می تواند آنها را شناسایی کنند.

قابلیت هایی که ابزار DCIM از آن برخوردار می باشد، باعث شده است که تعداد بسیار زیادی از شرکت های بزرگ دنیا از این ابزار استفاده کنند و از قابلیت های پنهان آن به طور کامل اطلاع داشته باشند. تعداد زیادی از شرکت ها وجود دارند که برای رسم کردن زیرساخت مراکز داده خود، تنها از صفحات گسترده و تصاویر visio استفاده می کنند. این شرکت ها علی رغم استفاده از این موارد به هیچ عنوان اطلاعات و راهکارهای روشن و کاربردی در زمینه استفاده از دانش فوری به جهت اجرای عملیات تغییر، جابجایی و اضافه کردن دارا نمی باشند.

در مقابل این شرکت ها، شرکت های دیگری نیز وجود دارند که برای وضوح و رسیدن به اتوماسیون فعالیت های در حال انجام مرکز داده خود از ابزار DCIM استفاده می کنند.

اگرچه مدیریت زیرساخت مرکز داده عملکرد بسیار خوبی در این زمینه دارد، اما بسیاری از شرکت های فناوری اطلاعات برای اینکه بتوانند عملیات مراکز داده خود را به خوبی با فرآیندهای مدیریت سرویس فناوری ادغام نمایند، نیاز به ابزار دیگری به نام  DCSM (مدیریت سرویس مرکز داده) دارند. ابزار DCSM به سازمان ها کمک می کند تا بتوانند کارمندان، زیرساخت ها و به طور کلی فرآیندهایی که درون سازمان انجام می شود را راحت تر و بهتر مدیریت کنند.

مهمترین ویژگی های مدیریت زیرساخت مرکز داده

ابزار مدیریت زیرساخت مرکز داده، علاوه بر موارد گفته شده از ویژگی های دیگری نیز برخوردار می باشد که در ادامه به معرفی و بررسی هریک از آنها پرداخته ایم. بنابراین اگر قصد دارید که با این ابزار و ویژگی های آن آشنا شوید، توصیه می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با ویژگی اندازه‌گیری بلادرنگ ابزار DCIM 

اندازه گیری بلادرنگ، اولین ویژگی ابزار مدیریت زیرساخت مرکز داده می باشد. به طور کلی مدیران مرکز داده برای موفقیت در کار خود نیاز است تا 3 معیار: انرژی قابل مصرف، قابلیت خنک کنندگی و همچنین درخواست برای محیط در دسترس را به خوبی و با دقت بسیار زیاد مورد بررسی قرار دهند.

این اطلاعات باعث می شود که مدیران واحد فناوری اطلاعات و افرادی که در واحد مشغول به کار هستند، بتوانند در زمینه دارایی های در دسترس به سرعت تصمیم گیری کرده و میزان ظرفیت قابل گسترش را با دقت بسیار زیاد بررسی نمایند. ابزار مدیریت زیرساخت مرکز داده، به راحتی می تواند این اطلاعات را در دسترس مدیران قرار داده و به آنها برای انجام این اقدامات کمک زیادی نماید.

برنامه ریزی آینده توسط  ابزار DCIM 

ابزار DCIM علاوه بر قابلیت ارائه بینش در زمینه زمان اوج پردازش ها، می تواند در آن واحد درباره نحوه استفاده درست و اصولی از فضا و انرژی در دسترس نیز نمای بسیار خوبی را نیز ارائه دهد.

ابزار DCIM علاوه بر نظارت بر فضا و انرژی که از مهمترین دارایی های هر سازمان و شرکتی به شمار می روند. به سازمان ها کمک می کند تا عمر مفید تجهیزات خود را افزایش دهند. علاوه بر این، ابزار DCIM این امکان را برای سازمان ها فراهم می کند تا در توسعه ملزومات فیزیکی و یا درخواست توسعه ملزومات فیزیکی تاخیر ایجاد شود. استفاده از ابزار DCIM باعث می شود که در سازمان ها به اندازه میلیون ها دلار صرفه جویی شود.

ویژگی نظارت بدون وقفه بر محیط

یکی دیگر از ویژگی های بارز ابزار مدیریت زیرساخت مرکز داده، نظارت بدون تاخیر بر محیط می باشد. این ویژگی باعث می شود تا خرابی های به وجود آمده بر اثر گرمای بیش از حد از بین برود. نظارت و کنترل دائم و بلادرنگ و داده های وابسته با دمای محیط، سبب می شود تا از افزایش بیش از اندازه دمای محیط جلوگیری شود که این عامل هزینه های لازم برای خنک سازی را نیز تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد. این ویژگی مدیریت زیرساخت مرکز داده باعث می شود تا دمای محیط همیشه در وضعیت مطلوب و استاندارد قرار گیرد.

ویژگی نظارت بر هشدار ابزار DCIM 

قابلیت هشدار دادن و نظارت بر آن، یکی دیگر از ویژگی های ابزار DCIM می باشد که با استفاده از این وِیژگی مدیران می توانند، مشکلات کوچک را به سرعت شناسایی و در مدت زمان کوتاهی آنها را برطرف نمایند. که این عامل مانع از پیشروی مشکلات تا حد بازگشت ناپذیری می شود.

این وِیژگی باعث می شود که به کارکنان بخش حیاتی، هشدارهایی مبنی بر رسیدن تجهیزات به آستانه تحمل خود صادر شود تا آنها بتوانند قبل از وقوع مشکلات بزرگتر از آنها جلوگیری نمایند. هشدارهایی در زمینه دما و نقطه ظرفیت از قبل مشخص شده از مهمترین هشدارهایی می باشند که ابزار مدیریت زیرساخت مرکز داده صادر می کند.

کاربرد مدیریت زیرساخت مرکز داده

مهمترین کاربرد مدیریت زیرساخت مرکز داده، نظارت درست و صحیح بر سامانه های حیاتی می باشد که به سرویس های ارائه شده از سوی ارائه دهنده کلاود و با مرکز داده دورن سازمان، وابسته است. نظارت بر سامانه های حیاتی توسط ابزار DCIM  سبب می شود این سامانه های اطلاعات بسیار مفید و خوبی را درباره برنامه ریزی های انرژی، ظرفیت و فضاهای قابل استفاده ارائه نمایند. همانطور که گفته شد، تغییرات اعمال شده بر اساس این اطلاعات باعث می شود تا میزان هزینه ها تا حد زیادی کاهش یابد، که این خود یکی از مهمترین کاربردها و مزایای مدیریت زیرساخت مرکز داده می باشد.

آشنایی با DCSM

فرآیند شبیه سازی باعث می شود میزان انعطاف پذیری در مراکز داده تا حد زیادی افزایش یابد. بر اساس یک سری آزمایش های برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده، نتایجی به دست آمده است که بررسی این نتایج نشان می دهد، به روز رسانی و نگهداری به راحتی و منطبق با برنامه های زمان بندی شده به اجرا درخواهد آمد.

علی رغم اینکه استفاده از ابزار DCIM  به تنهایی برای مراکز داده درون سازمانی کافی و قدرتمند هستند، اما برخی از شرکت ها برای اینکه اطمینان بیشتری از مراکز داده خود به دست آورند، نیاز به نمای دقیق نظیر به نظیر خواهند داشت.

DCSM ابزاری است که در چنین مواقعی به کار می آید و با استفاده از آن می توان به مراکز داده برای مدیریت بهتر و اصولی تر محیط های سرویس محور کمک نمود. اگر چه شروع فرآیند DCSM همراه با ابزار مدیریت زیرساخت مرکز داده می باشد، اما سنگ بنای اصلی و مهم DCSM، ابزار DCIM خواهد بود.

ابزار DCSM بیشتر برای یکپارچه سازی فناوری اطلاعات و مدیریت کردن جریان های کاری مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این ابزار DCSM این امکان را برای مدیران ارائه دهنده تجهیزات و همچنین فناوری اطلاعات درون سازمانی فراهم می کند تا بتوانند هزینه های مرتبط با ظرفیت، محاسبات و عملکرد را به طور کاملا واضح و روشن درک نمایند.

علاوه بر موارد گفته شده، مدیریت سرویس مرکز داده، به راحتی می تواند باید سرعت و چابکی مراکز داده، کاهش هزینه ها و در نهایت افزایش بهره وری فرآیندها و عملیات شود. در تمام مدت استفاده از ابزار مدیریت سرویس مرکز داده، هر هزینه ای که در هر بخش صرف می شود، به طور کامل در اختیار مدیران قرار گرفته و مدیران ارشد فنی و اطلاعاتی به راحتی می توانند به کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری کمک کنند.

آشنایی بیشتر با مدیریت سرویس مرکز داده

ابزار DCSM، این تضمین را به سازمان ها خواهد داد که به محض ایجاد تغییر در مرکز داده، اطلاعات درون بانک های اطلاعاتی مدیریت تغییر و همچنین سامانه های مدیریت دارایی به خوبی همسان سازی شوند.

علاوه بر موارد گفته شده، ابزار DCSM این امکان را نیز برای کاربران فراهم می کند تا بتوانند محل دقیق دارایی ها، منابعی که با این دارایی ها مصرف شده است و همچنین نحوه تعامل این دارایی ها با یکدیگر را مشاهده نمایند.

بهبود در یکپارچه سازی فرآیندها

یکی از مهمترین ویژگی های ابزار مدیریت سرویس مرکز داده، امکان اجرای فرآیندهای مرکز داده به صورت یکپارچه می باشد. علاوه بر این برای کاربران خود این امکان را فراهم می کند تا به راحتی به اضافه کردن منابع جدید بپردازند. این ابزار، محدودیت هایی که در منابع فیزیکی موجود در مرکز داده رخ داده است، انواع خرابی هایی که هیچ برنامه ریزی درباره آنها نشده است و عواملی از این دست را به مدیران هشدار می دهد که این عامل باعث کنترل و پایداری بیشتری می شود.

مدیریت دارایی و مدیریت جریان کاری

امکان ردیابی دارایی های فیزیکی مانع از بدون استفاده بودن تجهیزات در طول مدت بارگذاری می شود. همچنین ردیابی دارایی ها، باعث مدیریت بهتر آن دارایی در فرآیند های تمدید ضمانت نامه در طول مدت چرخه حیات آن می شود. علاوه بر این، ویژگی مدیریت جریان کاری باعث می شود تا کارکنان مرکز داده به طور دائم تغییرات را پیگیری نمایند که این عامل سبب اطمینان از انجام درست فرآیندهایی مانند، جابجایی و تغییرات می شود. علاوه بر موارد گفته شده، این ابزار درباره چگونگی انجام کارها و دارایی های مورد استفاده در هر کدام از آنها باعث ارائه یک بینش درست و منطقی می شود.

یکپارچه نمودن مجازی سازی

در مراکز داده ای که به صورت سنتی طراحی شده اند، معمولا یک سرویس دهنده و یا یک برنامه برای جداسازی برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنیک باعث افزایش تعداد سرویس دهنده ها، افزایش هزینه ها و در نهایت کاهش میزان بهره وری خواهد شد. اما تکنیک یکپارچه سازی مجازی سازی، باعث تفکیک پذیری بهتر برنامه ها و در نتیجه حذف مشکلاتی می شود که در فرآیند هماهنگ کردن برنامه ها به وجود می آید.

اطلاعات تکمیلی در زمینه ابزار DCIM و DCSM 

در آخر هرجایی که نیاز به بهبود وضعیت و ارائه خدمات به کسب و کارهایی که در خارج از سازمان قرار دارند، باشد، سرویس هایی که مراکز داده را ارائه می دهند از کلاود محور سلاح پنهانی برخوردار نمی باشند، بلکه آنها از ابزاری های مدیریت زیرساخت و مدیریت سرویس مرکز داده استفاده می کنند. ابزار DCIM و ابزار DCSM، باعث می شوند تا شرکت ها بتوانند به راحتی اطلاعات لازم درباره یک مشکل را به دست آورند و بر اساس آنها تصمیم گیری نمایند.

    دیدگاهی بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سامایش، جامع‌ترین سیستم مانیتورینگ پارامترهای فیزیکی و الکتریکی